Nový dokument UKRADENÝ STÁT

HaM listopad 2019 Kultura česky

 

Do české kinodistribuce vstupuje nový celovečerní dokument Zuzany Piussi UKRADENÝ STÁT. Autorka v něm navazuje na svůj předchozí film dokumentující aktuální dění na Slovensku Od Fica do Fica.

Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska - díra do zdi konspiračního bytu znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu a vládnutí. Vedla nakonec k pádu slovenské vlády, ale vynesla k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také aktérem těchto aktivit. Právě toto období zachytila Zuzana Piussi ve svém filmu Od Fica do Fica.

Z ohlédnutí za aktéry filmu poté vzešel film nový - Ukradený stát. Krátce po začátku natáčení totiž došlo k zavraždění Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové, takže natáčení nabralo jiný směr.

Ve filmu vystupují advokáti, blogeři, novináři a(bývalí?) agenti zpravodajských služeb, přičemž výsledný tvar reflektuje snahy ovlivňovat veřejný prostor prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak zveřejňování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil narativ, který většina lidí akceptuje jako skutečnost...

 

Podrobnější informace naleznete v tomto odkazu, trailer k filmu zde.

Zdroj plakátu D1Film

 

HaM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012