Deník doktora z Mrnic

-ES- září 2019 Knihy česky

 

Martin Jan Stránský je známé jméno. Vydává časopis Přítomnost, kterou založil jeho dědeček, šéfredaktorem byl Ferdinand Peroutka. Je ředitelem Polikliniky na Národní v Praze, zakladatelem kanceláře Ombudsman pro zdraví ČR a stále primářem neurologie na Yalské Universitě.

Jeho specializace je funkce lidského mozku, specificky jeho způsoby myšlení.

Jako spisovatel má za sebou stovky populárních i odborných článků, angažoval se v politice, byl prvním ředitelem IMPULS99 a zastupitel na Praze1, kde bydlí.

Už dvacet let tráví víkendy i některé jiné dny na chatě na Vysočině, kde založil „víkendovou“ praxi přes ulici od hospody. Zapojil se do místního venkovského dění, založil vinici.  Při západu slunce hraje obci na dudy, stal se patronem fotbalového týmu a postupně proniknul do dění místních.

A o těch je tato knížka. Jenže není jen o nich, ale o nás. V deníku popisuje barvitě tamější život včetně své účasti. Jedná se o hluboce promyšlenou černou komedii, při které charakteři stoupají a klesají do zdravých i neblahých aspektů českého charakteru.  Hospodu doplňují venkovské pohřby, kostel, zápasy ve fotbale.  Přínos doktora, který zařídí leccos do té doby nemožného, jako je tamější vydání léku na předpis, léčbu holčičky na speciální klinice ve Vídni a výstavu místního malíře „Mánesa“ v Praze je sice vítán, ale stejně tak, zůstává „outsiderem“ a hlavně pozorovatelem.

Kniha vyšla ke stému výroční českého státu jako analýza českého charakteru.

Vydal paper jam.

Je k mání ve všech knihkupectví nebo přes e-shopy Kosmas.

ES

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012