KŘÍDLA

VEČERY NEJEN O LITERATUŘE
Koná se vždy v úterý od 17.30 hodin, vstupné dobrovolné -- uvádí Olga Szymanská
Modrý salonek Městské knihovny v Místku--Hlavní 111-112, Frýdek-Místek
HLUČNÁ SAMOTA
BOHUMILA HRABALA -- k 105. výročí narození
O jednom z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny minulého století a zároveň o nepřekládanějším našem prozaikovi současnosti, a to
z pohledu jeho rodového původu, vztahu k umění a filozofii, jeho vlivu na generace umělců i z pohledu osobního setkání.
Fotografie, knihy, materiály, úryvky +PŘEKVAPENÍ
Úterý 17. září 2019
Na oficiální část večera naváže symbolické setkání v blízké hospůdce se spisovatelovým oblíbeným pivním mokem - s přípitkem k jeho výročí.
OLGA SZYMANSKÁ
básnířka - fotografka - publicistka - autorka pořadů
Narozena 2. 2. 1955 v Náchodě, dětství prožila v Čeladné - Podolankach.
Vzdělání umělecké, novinářské, knihovnické. Působnost především v galeriích, kulturních intstitucích, médiích, Národní knihovně Klementinum.
V současnosti autorka žije a tvoří v Beskydech - v KRAJINĚ SRDCE.
Zájem o výtvarné umění a literaturu spojuje s potřebou sdělení souvislostí v pořadech o literárních a výtvarných osobnostech, dříve pro Český rozhlas, nyní pro veřejnost.
V článcích a textech o kulturním dění propojuje stránku vizuální se stránkou hudební, poetickou a duchovní.
Z touhy po tajemnu a metafoře napsala básnické sbírky Muž s křídlem (ilustrace Josef Benedikt), Znamení torza (ilustrace Jiří Samek), Prostor světla (ilustrace Bohunka Waageová), ke sbírkám Návraty-Náchodu, Rytiny-Kříž kamene a pramene Beskyd, Verše ticha, Psáno kamenem vytvořila vlastní fotografie, které velmi umocňují autentičnost básnířčiných výpovědí. Její verše jsou na výstavách, křtech, večerech, čteních přednášeny mistry slova, zejména Alfredem Strejčkem či Igorem Barešem.
Sbírky jako celky, bravurním grafikem Vladimírem Suchánkem zvány foto-grafické, jsou prezentovány v přehlídkách Nejkrásnější česká kniha roku.
Výstavy autorských fotografií ve spojení s verši, především v Beskydském rehabilitačnm centru v Čeladné (2011), Národní knihovně Klementinum v Praze (2014), kostele sv. Martina ve zdi v Praze (2015), Emauzském klášteře v Praze (2018) se těší značnému zájmu veřejnosti.
Básnířčiny verše propojil známý sochař Vladimír Škoda s vlastními plastikami na své autorské výstavě v Museu Kampa (2018).
Autorka je zastoupena ve sbornících básní a almaších, v knižním přehledu Zanechali stopu--O osobnostech Náchoda, ve sbornících Literární Hradec Králové, Od folkloru k folklorismu. Texty a básněmi v knihách O lidech v Beskydech, pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I. a II., v připravované knize Osady a samoty Zadních hor II. V soutěži České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press 2016 v Brně získala 1. cenu: za text Z kamene pramen rodu, který slovy poroty: "...Na podkladě pátrání po historii rodiny přibližuje zajímavá místa v regionu Beskydského údolí Čeladné."
Olga Szymanská v sobě uchovává odkaz otcova kraje výtvarníků a literátů východních Čech i jeho zájmu o jazz, dnes se svou láskou k jazzu a k umění. A zároveň matčin odkaz malebné krajiny Beskyd a její důraz k moudrosti a tradici, dnes se svou láskou k lidové písni a k folklóru. A to s pokornou úctou k odkazu předků a k architektuře Dušana Jurkoviče v obou krajinách.
Stanislav LIŠKA
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad