KŘÍDLA

-ES- srpen 2019 Kultura česky

VEČERY NEJEN O LITERATUŘE

Koná se vždy v úterý od 17.30 hodin, vstupné dobrovolné -- uvádí Olga Szymanská

Modrý salonek Městské knihovny v Místku--Hlavní 111-112, Frýdek-Místek

 

HLUČNÁ SAMOTA

BOHUMILA HRABALA -- k 105. výročí narození

O jednom z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny minulého století a zároveň o nepřekládanějším našem prozaikovi současnosti, a to

z pohledu jeho rodového původu, vztahu k umění a filozofii, jeho vlivu na generace umělců i z pohledu osobního setkání.

Fotografie, knihy, materiály, úryvky +PŘEKVAPENÍ

Úterý 17. září 2019

Na oficiální část večera naváže symbolické setkání v blízké hospůdce se spisovatelovým oblíbeným pivním mokem - s přípitkem k jeho výročí.

 

OLGA SZYMANSKÁ

básnířka - fotografka - publicistka - autorka pořadů

 

Narozena 2. 2. 1955 v Náchodě, dětství prožila v Čeladné - Podolankach.

Vzdělání umělecké, novinářské, knihovnické. Působnost především v galeriích,  kulturních intstitucích, médiích, Národní knihovně Klementinum.

V současnosti autorka žije a tvoří v Beskydech - v KRAJINĚ SRDCE.

 

Zájem o výtvarné umění a literaturu spojuje s potřebou sdělení souvislostí v pořadech o literárních a výtvarných osobnostech, dříve pro Český rozhlas, nyní pro veřejnost.

V článcích a textech o kulturním dění propojuje stránku vizuální se stránkou hudební, poetickou a duchovní.

Z touhy po tajemnu a metafoře napsala básnické sbírky Muž s křídlem (ilustrace Josef Benedikt), Znamení torza (ilustrace Jiří Samek), Prostor světla (ilustrace Bohunka Waageová), ke sbírkám Návraty-Náchodu, Rytiny-Kříž kamene a pramene Beskyd, Verše ticha, Psáno kamenem vytvořila vlastní fotografie, které velmi umocňují autentičnost básnířčiných výpovědí. Její verše jsou na výstavách, křtech, večerech, čteních  přednášeny mistry slova, zejména Alfredem Strejčkem či Igorem Barešem.

Sbírky jako celky, bravurním grafikem Vladimírem Suchánkem zvány foto-grafické, jsou prezentovány v přehlídkách Nejkrásnější česká kniha roku.

Výstavy autorských fotografií ve spojení s verši, především v Beskydském rehabilitačnm centru v Čeladné (2011), Národní knihovně Klementinum v Praze (2014), kostele sv. Martina ve zdi v Praze (2015), Emauzském klášteře v Praze (2018)  se těší značnému zájmu veřejnosti.

Básnířčiny verše propojil známý sochař Vladimír Škoda s vlastními plastikami na své autorské výstavě v Museu Kampa (2018).

Autorka je zastoupena ve sbornících básní a almaších, v knižním přehledu Zanechali stopu--O osobnostech Náchoda, ve sbornících Literární Hradec Králové, Od folkloru k folklorismu. Texty a básněmi v knihách O lidech v Beskydech, pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I. a II., v připravované knize Osady a samoty Zadních hor II. V soutěži České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu Czech Travel Press 2016 v Brně získala 1. cenu: za text Z kamene pramen rodu, který slovy poroty: "...Na podkladě pátrání po historii rodiny přibližuje zajímavá místa v regionu Beskydského údolí Čeladné."

 

Olga Szymanská v sobě uchovává odkaz otcova kraje výtvarníků a literátů východních Čech i jeho zájmu o jazz, dnes se svou láskou k jazzu a k umění. A zároveň matčin odkaz malebné krajiny Beskyd a její důraz k moudrosti a tradici, dnes se svou láskou k lidové písni a k folklóru. A to s pokornou úctou k odkazu předků a k architektuře Dušana Jurkoviče v obou krajinách.

 

Stanislav LIŠKA

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012