Kulatá připomínka masakru skautů v lesích Jizerských hor

Je léto, čas prázdnin a čas táborů, ten krásný čas, z něhož zůstává romantická vzpomínka na bezstarostné mládí snad každému z nás. Pro skauty však ona bezstarostnost tak úplně neplatí, vždyť byli trnem v oku každému totalitnímu režimu. Skaut byl rušen a znovuobnovován – a skauti mnohdy vězněni, někteří zaplatili dokonce cenou nejvyšší. Tak tomu bylo i v případě skautského tábora v Jizerských horách v létě roku 1949.
70 let letos uplynulo od ranních ozvěn střelby v lesích pod Vlašským hřebenem. A 70 bylo i příslušníků SNB, kteří tehdy brzy zrána 25. července přepadli tábořiště sedmi železnobrodských skautů, kteří se onoho roku 1949 nechtěli smířit s komunistickým režimem, a tak plánovali útěk z republiky.
Dva skauti zůstali na místě mrtví, dalších pět jich bylo posléze odsouzeno za velezradu s následným pobytem za mřížemi a v pracovních táborech, ovšem trestu neunikli ani lidé, kteří těmto chlapcům pomáhali, lesní dělníci a jiní skauti.
Na události z července 1949 a na to, co následovalo dál, vzpomínal pro pořad Paměť národa jeden z přeživších členů zmiňované skupiny, Radomil Raja.
Co se odehrálo onoho časného rána v lesích pod Vlašským hřebenem, jakým způsobem byl tábor zmasakrován a jaký byl další osud těchto (a podobně i jiných) skautů, nebo jak režim naložil s mrtvými těly?
To vše se dozvíte v článku Masakr skautů v Jizerských horách na webových stánkách Paměti národa v tomto odkazu.
HaM
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad