Plejády skla 1946–2019

Uměleckoprůmyslové museum v Praze zpřístupnilo od začátku dubna ze své proslulé sbírky skla druhé poloviny 20. a začátku 21. století tzv. Autorské sklo.
Výběr klíčových děl z různých desetiletí doprovázejí vysvětlující chronologické texty, včetně výroků slavných představitelů sklářské scény. Expozice návštěvníkům názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna díla, která mohou návštěvníci obdivovat, vznikla většinou před mnoha desítkami let. Nestárnou, neboť jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení.
Architektura expozice navržená architektem Jiřím Novotným se inspiruje hranami křišťálu i atmosférou uliček městské aglomerace. Návštěvník procházející kubistickými formami tohoto pomyslného města sestávajícího z osmi pyramid objevuje postupně a v různých úrovních více než sto dvacet děl a objektů. Ty nejstarší pocházejí z druhé poloviny 40. let minulého století, nejnovější vznikly relativně nedávno.
Z historie
Autorské sklo, nazýváno také studiové, individuální, tvorbou solitérů či uměním ve skle, vždy bylo a je produkcí umělců-sklářů, která není určená pro masovou či manufakturně multiplikovanou výrobu. Jde o experimentální projevy, překračující pomyslnou hranici mezi sklářským užitým a volným uměním.
Tato tvorba vznikla v Čechách po druhé světové válce ve specifickém kontextu bývalého Československa. A to jako východisko z rozporu mezi vysoce vzdělanými sklářskými výtvarníky a nemožností využít jejich schopnosti ve spolupráci s výrobou. Stagnovala, nepodléhala zákonitostem běžného marketingu, a tak se do ní dostával jen zlomek vynikajících návrhů vysoce kvalifikovaných výtvarníků, kteří nebyli jako designéři dostatečně využiti. Výjimku tvořily velké zahraniční státní výstavy, odstartovány XI. trienále v Miláně v roce 1957, následované řadou dalších až po EXPO 1958 v Bruselu. Ale bez vlivu na domácí sklářskou scénu. Tradičně vysoce vzdělaní skláři proto tvořili díla jinak zaměřená, kterými hned v zahraničí prorazili. Začali tak autorskou tvorbu řešit často dříve, než tomu bylo jinde ve světě.
Sklo v muzeu
Osvícený ředitel Uměleckoprůmyslového musea dr. Emanuel Poche společně s kurátorem sbírky skla Karlem Hettešem začal tuto tvorbu sbírat v době, kdy jednotlivá díla začala vznikat. Další jeho následnící i generace v tomto velkolepém projektu pokračovaly. Vznikla tak unikátní sbírka čítající kolem 6500 kusů, která dokumentuje především domácí vývoj v oboru, ve kterém Češi patří k zakladatelům a dodnes k nejvýznamnějším světovým představitelům.
Autorské sklo ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea má formu objektů, skulptur, plastik, vitrají, instalací. Prací v architektuře, ať již obytné či výstavní, existuje i ve tvaru site-specific instalací. Některé z významných realizací tohoto druhu jsou připomenuty v grafické mozaice v oknech výstavního sálu, které se týkají například výstavy EXPO v japonské Ósace (1970) či ve španělské Seville (1992). Rozměrnější reálné objekty tohoto druhu, které se do sbírky UPM dostaly buď jako exkluzivní práce přímo od autorů nebo pocházejí z některých velkých výstav českého skla v zahraničí, představí muzeum v dohledné době v rámci rozšíření expozice Plejád.
Dlouhodobá expozice -- otevřená do konce roku 2019 nabízí i tradiční kurátorské prohlídky s PhDr. Sylvou Petrovou.
Olga Szymanská
dle tiskové zprávy
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad