CESTA DO PRAVĚKU

Olga Szymanská červen 2019 Kultura česky

 

Slavný film Karla Zemana Cesta do pravěku prošel digitálním restaurováním a v nových barvách je po mnoha letech znovu uváděn do kin. Příběh čtyř kluků, kteří se na malé loďce vydají proti proudu času splnit si svůj sen a setkají se tváří v tvář s pravěkými tvory, přišel do kin po 64 letech od své premiéry.

 

Slavnostní představení nové verze se konalo v dubnu v Praze, kde ho uvedl britský režisér a animátor J. Stevenson, režisér populárního animovaného filmu Kung Fu Panda, který o Zemanovi jako jeden z mnoha hovoří jako o svém inspiračním zdroji.

V dětství viděl ukázku Cesty do pravěku v BBC, od té doby Stevenson sháněl díla Karla Zemana po celém světě a nyní se britský režisér Kung fu pandy stal kmotrem digitálně restaurované verze klukovské výpravy za mamuty, jíž vrcholí projekt Čistíme svět fantazie. „Zeman je váš národní poklad, zíral jsem, jakou měl odvahu! Zkoumal jsem jeho filmy políčko po políčku a stejně jsem některé triky odhalil až v jeho pražském muzeu,“ přiznal nynější tvůrce animovaných příběhů, který se podílel i na Shrekovi nebo Madagaskaru. Stevenson ocenil také práci restaurátorů z pražské UPP, skládajících výsledek z vybledlých kopií a plesnivého proděravělého negativu: „Určitě bych jim svěřil i vlastní filmy, i když doufám, že to ještě dlouho nebudou potřebovat.“

 

Unikátní byly již Zemanovy animované filmy, v nichž nechal třeba oživnout skleněné figurky, přičemž do té doby se sklo považovalo za materiál pro animaci zcela nevhodný. Světovou proslulost mu ale přinesly celovečerní hrané filmy s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou, z nichž nejznámější jsou Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď a právě Cesta do pravěku. Zeman bývá často označován za pokračovatele francouzského filmaře G. Mélièse, o inspiraci Zemanem zase mluví T. Gilliam, T. Burton nebo S. Spielberg. Dávno před digitálními efekty a používáním počítačů dokázal totiž právě K. Zeman zavést diváky na cestu do pravěku, na Měsíc i pod mořskou hladinu. “Dnes se divím, kde jsem našel odvahu pustit se téměř s holýma rukama do tak neobvyklého projektu. Jako režisér jsem musel potlačovat dramatičnost děje, aby bylo dost prostoru pro vědecký výklad, jako výtvarník jsem se musel držet realistického pojetí opět v zájmu vědy,” vzpomínal na své jedinečné dílo Karel Zeman. Tento průkopník trikových filmů a uznávaná osobnost světové kinematografie, zemřel před 30 lety. Vytvořil krásné filmy, plné dobrodružství a klukovské fantazie.

 

 

A tak po Baronu Prášilovi a Vynálezu zkázy se nyní v projektu Čistíme svět fantazie jako jeho poslední část digitálně restauroval snímek o cestě čtyř kluků do dávné historie. A to jako společný projekt Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize ve spolupráci s Universal Production Partners.

Filmové triky Cesty do pravěku vešly do dějin a dnes patří k základní abecedě tvorby filmových iluzí. A I. Marák z UPP spočítal, že zatímco původní filmový pás Cesty do pravěku měřil asi tři kilometry, jejich materiál nashromážděný pro novou podobu by prý sahal z Prahy do Brna. „I my jsme vlastně cestovali do minulosti, s přáním, aby si to dobrodružství i naše děti vychutnaly v kině v plné kráse,“ dodal.

Vyčištěná Cesta do pravěku nyní navíc vychází na nosiči Blu-ray, bude legálně ke stažení a doprovodí ji audiokniha, kde filmové dialogy doplní vypravěč Oldřich Kaiser coby jeden z chlapců vzpomínající na expedici. A před pěti lety dostal příběh také divadelní podobu: ve zlínském divadle - ve městě, kde Zeman v tamních ateliérech začínal.

 

Karel Zeman nám ukázat fantastický svět, který příroda vytvořila před mnoha miliony let. Využil k tomu všech tehdy dostupných imaginačních možností filmu: spojil film hraný, kreslený a loutkový v jeden celek.

 

 

Olga Szymanská

dle tiskové zprávy

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012