Stalo se v květnu 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová květen 2019 Aktuality česky

 

Takže: máj – za kamna vlezem a žádné kozy nikdo do háje nevyhnal. V úterý 9. byl noční rekord -9°C! Jinak politické pestro, jako v poslední době bez ohledu na kalendář. V Praze, Brně a Ostravě se konaly demonstrace proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové, doplňující nyní státotvornou dvojici Zeman-Babiš v trojci Zeman-Babiš-Benešová. Mají v rukách tolik politické moci, že by nám ostatním možná bylo líp v tom voňavém háji.

 

Ministr dopravy V. Kremlík tři dny po svém nástupu jmenoval novým ředitelem silnic a dálnic Pavola Kováčika. Ten dosud šéfoval dopravní infrasktrukturu. České silnice a dálnice jsou vskutku natolik danajským darem, že by se měly dávat pod velení jen nejhorším nepřátelům.

 

Prezident Zeman usoudil, že by Jaromír Jágr měl být jednou z tváří zimních olympijských her, které se budou konat v Číně. Má také pomáhat ve výchově čínských hokejistů. A zároveň pan prezident slíbil, že Jaromíra Jágra na podzim ocení medailí za zásluhy I. stupně.

 

Ačkoli se to zdá old fashion, některé politické strany slavily 1. máj. Využily to k propagaci blížících se voleb do evropského parlamentu. Rušno bylo na Nám. Jiřího z Poděbrad na Vinohradech, kde slavili komunisti. Rozbroje mezi jejich přívrženci a oponenty vyvrcholily rvačkou. Mladík propíchl balónek s logem partaje a jeden starší muž ho skopal a druhý mu navíc stříkl pepřový sprej do očí. Toho si policie odvezla. Závěr slávy byl neslavný, protože během zpěvu Internacionály někdo vypnul proud a hudba přestala hrát. Zbyl jen sbor výrazně starých účastníků, mezi kterými nechyběl Miloš Jakeš (97).

 

Zemřel textař a publicista Vladimír Poštulka (76), jehož nekrásnější písničky zpíval Pavel Bobek. Doménou se pro něj později stala gastronomie, o vaření a dobrotách napsal několik knih.

Mezi své kamarády do tenisového nebe odešel trenér Pavel Korda (84). Jeho svěřenci byli např. Jan Kodeš, Ivan Lendl a Tomáš Šmíd.

Pořád jsme doufali, že herec Václav Postránecký (75) vyhraje svůj roční boj s rakovinou. Opustil nemocnici, zemřel doma a do nebe jej provázela manželka, syn a dcera.

 

Ceny bytů v Česku se za čtyři roky zvedly o 40%. Byt v novostavbě o rozloze 65m2 stojí v Praze 6,5 milionu Kč, v Brně 3,6 milionu Kč a v Ústí n. L. 1,9 milionů Kč. Nejhůř jsou na to teď Karlovy Vary, odkud odcházejí ruští investoři.

 

Už 45 let jezdíme metrem! V rámci oslav jezdily na lince „C“ historické soupravy sovětské výroby, vysílala se dobová hlášení a strojvedoucí měli tehdejší uniformy.

 

Máme ve vězeních spousty recidivistů, což vlastně znamená nefunkčnost jejich opětovných trestů. Nová ministryně spravedlnosti navrhuje víc podmíněného propouštění v podmínce.

 

(Milí čtenáři, předávám štafetu od 13. května šéfredaktorce Evě Střížovské. Jdu do nemocnice, kde mi dají nové koleno. Těším se na vás v létě! Venda Šebrlová)

 

Občané i odborníci se pohoršují nad množstvím řepkových polí, které sice krásně žlutě kvetou, ale při jejich pěstování dochází k chemickému ničení půdy a okolí. To je nebezpečné jak pro hmyz, zvěř i pro člověka. Největší původce tohoto jevu premiér Babiš prohlásil na sněmu Agrární komory, že většina řepky jde na potraviny a jen část jde na výrobu biopaliv.

 

Nový ministr kultury (ČSSD) hned po svém nástupu odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Údajně s uvedením, že nezvládl finance galerie. Za pár dní mu však nabídl místo finančního ředitele.

 

Prezident Zeman spolu s podnikateli navštívil Maďarsko. Mj. tam jednal o čs. účasti při dostavbě maďarské elektrárny v Paksi. České firmy by měly být subdodavateli stavby.

 

Čeští .hokejisté odstartovali MS na Slovensku úžasně. Nad Norskem vyhráli 7:2.

S Kanadou pak prohráli 5:2 a s Ruskem 3:2, takže nakonec byli čtvrtí.

 

Radní Prahy Milena Johnová upozornila na problém sociální politiky v režii Andreje Babiše,” Obce v letošním roce z hlediska dotací na sociální práci dostanou zhruba pětinu toho, co by potřebovaly. Vláda rovněž snížila dotace na sociální ochranu dětí. V příštím roce je má seškrtat na polovinu. Česká republika patří v sociální oblasti v porovnání s Evropou k těm nejhorším, řekla mj.

 

Letitý případ tunelování pražského dopravního podniku se opět dostal k soudu. Ale všech 17 obžalovaných v čele s Ivem Rittigem bylo zproštěno obžaloby. Verdikt není pravomocný.

 

Hoteliér, který podmínil ubytování Rusů ve svém hotelu v Ostravě odsouzením anexe Krymu byl podle verdiktu soudu osvobozen. Z důvodu, že svoboda názoru =latí i v podnikání.

 

Každý týden se koná na Václavském či Staroměstském náměstí, ale i na jiných náměstí celé ČR protestní demonstrace. Hlavními tématy jsou odstoupení Marie Benešové a demise Andreje Babiše. Zúčastňují se jich desetitisíce lidé.

 

Děti jsou ohroženy zvrhlíky, kteří využívají jejich naivitu a důvěry při komunikaci na internetu. Tvůrci dokumentárního filmu, který se tímto tématem zabývá, zjistili, že jich je mnohem víc, než se čekalo. V poslední době přibyla i nová past na děti: sázky na internetu. Děti posílají peníze v domnění, že zbohatnou.

V posledních deseti dnech měsíce května zaplavila velká voda některá místa v Čechách. Hlavně na severu. Naštěstí nedosáhla takových rozměrů jako v letech 2002 a 2007. Po dvou dnech začala voda klesat. Nicméně předešlé sucho, které se podepsalo na našem venkově i nadále trpí nedostatkem spodní vody.

 

29.května ve věku 87 let zemřel spisovatel, politický vězeň minulého režimu, letitý předseda Českého centra Pen klubu Jiří Stránský.

 

Marně hledám, po vzoru své kolegyně Vendy Šebrlové, nějakou hezkou zprávu nakonec. Nevidím nic jiného, než že o posledním květnovém víkendu – po všelijakých, spíš jakoby dubnových kotrmelců - má přijít pěkné a teplé počasí. Tak si ho užijte, já se také budu snažit.

 

Eva Střížovská

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012