Einsteinovo proroctví

Venda Šebrlová květen 2019 Knihy česky

Robert Masello

Einsteinovo proroctví

 

Ani v mé generaci nechybějí lidé, zvědaví na zákulisí II. světové války. (Mne jeden čas fascinovala závěrečná, japonsko-americká část bojů.) Spojit Einsteina a Hitlera je historicky logické: oba jsou silnými soupeři. Válka se ovšem neodehrává jen v zákopech. Spojenci věděli, že Hitlerova vojska mají mezi sebou specialisty na kulturní památky a vůdce nařídil, aby všechno cenné zabavili a poslali do Německa. Chtěl z této země vytvořit pokladnici světa; zatím drahocennosti končily ve sklepích, stodolách a zabraných zámcích.

 

Historik umění Lucas Athan, v té době americký důstojník, objevil v jednom takovém „depozitáři“ v Německu egyptský sarkofág, tisíciletími poznamenaný a nikdy neotevřený. Po převozu do Princetonské university se po mnoha marných pokusech podaří víko odklopit. Je on a archeoložka Simone Rashidová viníky následujících krutostí? Do světa uniknou prastaré síly zla, které hned začnou zabíjet. A zlem, které je opravdové, je Einsteinova práce s jaderným materiálem. „ Byl to ďábelský vynález, před kterým dlouho varoval a do jehož vojenské realizace by se nikdy nezapojil, kdyby neexistovala ta šílená možnost, že ji přemění ve zbraň ti nejhorší nepřátelé lidstva. Teď si kladl otázku: Byl to sám ďábel, kdo mu vedl ruku?“ Už dřív měl vědec chvílemi pocit, jako kdyby mu někdo ta řešení diktoval.

 

Ale nebyla zrůda Hitler výtvorem ďábla? A co atomové bomby v Japonsku - v Nagasaki byly první odhady čtyřicet tisíc lidí?! Otázek je mnoho, ale jedna je nerozluštitelná: jak spolu souvisejí nadpřirozené síly a nejmodernější doba? Reálné postavy se prolínají s fantazií a vlastně logicky.  Takže tuto knížku přečtete i na úkor spaní a pro jistotu ji nikomu nepůjčíte.

 

Vydalo nakl. Dokořán

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012