Rock’n’roll a beat

Olga Szymanská květen 2019 Kultura česky

České muzeum hudby

Import--Export--Rock’n’Roll je název výstavy nyní otevřené Národním muzeem v Českém muzeu hudby v Praze. Ukazuje mnohé formy importu a exportu populární hudby šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

 

Na výstavě zvláště mladší a nejmladší generace pochopí, že rock’n’roll a beat zněly od šedesátých let i přes nelibost vládnoucího režimu všude. Že v uvolněném klimatu ve státních vydavatelstvích vycházela i alba západních umělců. Že koncertní agentury tiše, opatrně dovážely západní hudebníky a sporadicky se dal pop a rock slyšet i z československých rozhlasových stanic. Že se oblibě těšily západní hity s českými či slovenskými texty. A že vše probíhalo i směrem opačným, neboť stát usiloval o vývoz domácích interpretů a jejich nahrávek na západ. Navíc výstava poukazuje i na to, že kdo chtěl hudbu sledovat, musel volit jiné způsoby, k nimž patřil často rušený poslech západních stanic, shánění desek od známých v emigraci, domácí kopírování na pásky a kazety, výměna a nákup hudebních nosičů na černých burzách.

 

Expozice prostřednictvím přibližně dvou stovek exponátů nabízí proto velké oživení vzpomínek na hudbu, za minulého režimu znějící především z magnetofonů. Zároveň přináší mnohé informace o vzniku i produkci tehdejší hudby: ze strany jejího importu a exportu i z pohledu získávání vzácných písní a hudby neoficiálními cestami. Nutí i k otázkám, například který ze zahraničních beatlů hrál na kytaru z Československa či zda věděli Black Sabbath, že píší píseň o pražském metru. Zároveň výstava ukazuje hudební nosiče, hudební nástroje, hudební techniku a unikátní předměty tehdejší doby. Také jsou zde příkladně ryčka pro domácí přepis nahrávek na rentgenové fólie, magnetofonový pásek The Plastic People of the Universe: Pašijové hry velikonoční s fotkou z Hrádečku na přebalu.

 

Zájemci by si neměli nechat ujít doprovodné programy, které k této výstavě Národní

muzeum připravilo. Například akce Import / Export / Fashion s módní přehlídkou nové kolekce značky Lazy Eye, jejíž spoluautorkou je herečka Vica Kerekes: s modely inspirované 70. a 80. lety a stylem hudebních ikon té doby. Součástí programu je komentovaná prohlídka výstavy. Pro ty, kdo by si chtěli zavzpomínat na obchodování s hudebními nosiči, je připravená akce Vinilové burzy v čase. Na přednáškách s pamětníky se lze dozvědět, jak se získávala „elpíčka“ před rokem 1989 nebo kolik stála jedna deska. Zároveň při nich bude probíhat improvizovaná burza vinylových desek v prostorách Českého muzea hudby.

 

K výstavě Import / Export / Rock’n’Roll v pražském Českém muzeu hudby více informací naleznete na www.nm.cz

 

Olga Szymanská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012