Kája Saudek v Tančícím domě

Olga Szymanská květen 2019 Kultura česky

Největší retrospektivní výstavu pod názvem "Kája Saudek: Od Aut po Ženy" představuje nyní Galerie Tančící dům v Praze. Navazuje na úspěšnou výstavu z roku 2015, zaměřenou na erotické kresby "krále českého komiksu".

Kája Saudek, vlastním jménem Karel (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015) byl významný český malíř a komiksový kreslíř. Do širšího povědomí společnosti se dostal díky kresbám, které Miloš Macourek použil ve filmu Kdo chce zabít Jessii. Jím Saudek vešel do podvědomí široké veřejnosti. Jeho výtvarná tvorba s mnoha stovkami kreseb je charakteristická americkým stylem kresby s pevnou dynamickou linkou a popiskami, obohacena nábojem nadsázky, ironie a osobitého humoru. Autor vytvořil kresebné návrhy k více filmům a populárně naučnému televiznímu seriálu Okna vesmíru dokořán. Také ilustrace k řadě knih a časopisů. Tím se stal jedním z nejvýznamnějších českých výtvarníků 20. a 21. století, ve svém oboru patřil ke světovým špičkám s jedinečným stylem. Od nehody v dubnu 2006 ležel umělec v kómatu v Motolské nemocnici, zemřel v červnu roku 2015.

 

Současná výstava je instalována v Tančícím domě na půl roku. Jako časový i tematický průřez známou tvorbou umělce, ale i díly, které nebyly dosud vystaveny. A to od  kreseb z 50. let až po některé z obrazů, malovaných okolo roku 2005. Zastoupena jsou díla od komiksu přes ukázky práce pro film, až po volnou tvorbu zahrnující olejomalbu a volné umění. Na výstavě nechybí dnes už kultovní plakáty ke snímkům Barbarella (1968) nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970). Celek doplňují dobové tiskoviny, 3D objekty, fotografie a videa. Expozice je ve třech patrech

 

V přízemí Tančícího domu je postavena replika mistrova atelieru s osobními předměty, nábytkem, knihami i mnoha obrazy Káji Saudka. Všechny zapůjčila na výstavu rodina umělce. Část výstavy se věnuje tvorbě 50. až 60. let., v níž je pro zajímavost vystaveno torzo Saudkova skútru z tohoto období a také soukromé fotografie. Ve druhém suterénu je například provokativní kresba z 60. let s názvem Deutsche Mädels anebo krabička zápalek v nadživotní velikosti, kterou Saudek vtipně doplnil kresbou mužského... Jedno patro je věnováno erotické a tvrdé pornografické tvorbě Káji Saudka, které byly nalezeny v pozůstalosti až v roce 2016. Patro je přístupné pouze návštěvníkům starším 18 let.

 

Výstavu je možné navštívit do 29. září 2019.

www.galerietancicidum.cz

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012