Stalo se v dubnu 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová květen 2019 Aktuality česky

 

I tento měsíc byl zmatečný a naší jedinou jistotou bylo, že Pondělí velikonoční bude určitě v pondělí. Např. velké pobouření napříč republikou vyvolalo jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Byly to nepřehlédnutelné demonstrace – lidé Babišovi vyčítají načasování s projednáváním jeho kauzy Čapí hnízdo a její velmi přátelský vztah se Zemanem. Také pochybují, že ve věku 71 let (a v dalších letech) bude opravdu tak činná, jak slibuje.

 

Máme ještě další dva nové ministry: Karel Havlíček povede Ministerstvo dopravy a Vladimír Kremlík je ministrem průmyslu. Oba jsou bez stranické příslušnosti.

 

Spousta lidí nejen ve Francii brečela, když v televizích vysílali takřka přímým přenosem tragický požár pařížské katedrály Notre Dame. Okamžitě se po celém světě začaly sbírat peníze na její obnovu - u nás taky. Naše katedrála Sv. Víta na Hradě je naštěstí prošpikovaná nejmodernějšími hlásiči požárů a hasící technikou. V areálu Hradu sídlí pár metrů od katedrály také hasičská stanice.

 

Prezident Zeman navštívil Matějskou pouť a projel se strašidelným zámkem. Podle toho, jak křečovitě se držel madel a křenil se na fotografy to vypadalo, že je součástí atrakce. Nicméně pak odejel do Číny, kde si užíval slávy poddajného prezidenta z EU. Číňané nám už pokolikáté slíbili miliardové investice (a teď prý až dvě miliardy dolarů!).

 

Bolševici prosadili svou a stát bude danit náhrady církvím za ukradený majetek!! Jinak by totiž KSČM přestala podporovat vratkou vládu Andreje Babiše. Že bychom byli právní stát jen formálně??

 

Policie předala spis kauzy Čapí hnízdo státnímu zastupitelství v Praze. Policie navrhuje obžalovat všechny vyšetřované (tedy i Andreje Babiše) kvůli neoprávněnému čerpání evropských dotací. Mimo vyšetřování byl postaven mladší syn premiéra Andrej, který žije ve Švýcarsku a nemůže být vyslechnut.

 

Václav Klaus ml. na svém facebooku uveřejnil výzvu, aby čtenáři vymysleli jméno jeho budoucí strany. Okamžitě se objevila zkratka KKK (Klaus Klaus Klan) nebo KSČM (Klausova strana Čech a Moravy). Vítěz má slíbenou láhev rumu...

 

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) byl v uherskohradišťsku napaden dvěma muži, když se podivil otázce, zda je „negr“. V nemocnici mu zašili řeznou ránu v zádech.

 

Před padesáti lety (!) se ujal vlády Gustáv Husák. Nejdřív zařídil svrhnutí Alexandra Dubčeka, stal se prvním tajemníkem ÚV KSČ a později i prezidentem.

 

Rusové se nestarají o pomníky padlých československých vojáků z I. světové války. Posíláme tam peníze, ale desky jsou poničené nebo na smetišti. Údajně proto, že naši vojáci byli na straně protisovětských bělogvardějců. A situaci zhoršilo i to, že loni k výročí 21. srpna byla na dejvickém pomníku maršála Koněva vedle oslavné desky s připomenutím osvobození naší země od fašismu připevněna deska s odkazem na jeho podíl na srpnové okupaci 1968.

 

Nový šéf KDU-ČSL Marek Výborný si dal za cíl dosáhnout v příštích volbách 10% a usilovat za svou stranu o ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo školství. Doufejme, že nový ministr školství udrží naše dosavadní prvenství: české děti mají nejkratší domácí úkoly z 45 testovaných zemí na světě (9-13 minut na jeden předmět a to jen občas!).

 

Šéf České televize Petr Dvořák s partnerkou si pořídili v centru Prahy byt za 14 milionů. Proč se o tom mluví? On už v hlavním městě má další byty a domy za 100 milionů korun! Tvrdí, že si na ně ušetřil za třicet let svého kariérního života. Ředitelem ČT je od roku 2011 s platem 240 tisíc korun + ročními odměnami kolem dvou milionů.

 

Zatím co ostatní vysokoškoláci získají prestižní titul MBA (Master of Bussines Administration) po dvou letech dalšího studia po promoci, J. Ptáček (ředitel pražských policistů), L. Tržil (šéf jihomoravských policistů), T. Koukal (šéf moravskoslezských policistů) a V. Kučera (šéf středočeských policistů) získal titul za třináctidenní výuku. Celkem studovali 3x tři dny!

 

České „dívky“ mají výhodný kšeft: vdávají se za Turky nebo balkánce, kteří chtějí legálně žít v Evropské unii. Ročně se jich u nás za neznámého muže vdá 70-150 a za sňatek dostanou minimálně čtvrt milionu korun.

 

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chtěl zkoumat, kolik je ve městě neobydlených bytů. Chtěl přinutit majitele, aby je pronajali. Zjistit to měl podle spotřeby elektrického proudu. Lavina nesouhlasu a výsměchu ho donutila nápad zazdít.

 

Bývalý tajemník SPD Jaroslav Staník dostal podmíněný trest a pokutu 70 000 korun za rasistické výroky proti Židům, Romům a homosexuálům. Prý je měli zabíjet hned po narození..

 

Čeští dominikáni poprvé přiznali sexuální zneužívání. Projednávají šest případů, mezi obětmi je jen jeden nezletilý.

 

Česká tajná služba (BIS) dostala za svou práci vysoké ocenění od americké CIA. Ano, je to přesně ta organizace, kterou náš prezident nazval „čučkaři“ a jejího šéfa Michala Koudelku opakovaně odmítá jmenovat generálem!

 

Polepšili jsme si: budoucí lékaře už práce v cizině tak neláká, před pěti lety to plánovala čtvrtina studentů, letos už jen pětina. Na nové ordinace a vybrané obory přidává peníze ministerstvo zdravotnictví s podmínkou, že tam noví lékaři zůstanou dohodnutou dobu.

 

Vnučka Alfonse Muchy nesouhlasí s tím, aby Slovanská epopej byla znovu vystavena v Moravském Krumlově. Jarmila Mucha Plocková říká, že malíř nikdy neuvažoval o tom, že by jeho dílo bylo jinde než v Praze.

 

Dvanáct šéfů významných zahraničních kulturních zařízení (Drážďany, Londýn, New York...) se postavilo za odvolaného ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. V dopise Andreji Babišovi vyjadřují „údiv a hrůzu nad jeho vyhazovem“. Ministr kultury A. Staněk (ČSSD) Fajta i ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa obvinil z plýtvání penězi. Fajt prohlásil, že za akcí stojí prezident Zeman, který jej už dvakrát odmítl jmenovat profesorem. Že by Zeman byl kromě experta na Huawei i odborníkem na výtvarné umění?!

 

Prezident Andrej Kiska ocenil práci ředitele pražského Národního muzea nejvyšším slovenským vyznamenáním Řádem bílého dvojkříže. Michal Lukeš, vystudovaný historik a slovakista, dostal řád jako ocenění své práce při složité rekonstrukci muzea a také za česko-slovenskou výstavu ke 100. výročí republiky. Nositeli řádu jsou např. Marta Kubišová a Petr Pithart.

 

Středověký deskový obraz s námětem Zvěstování panně Marii nabízí soukromý majitel státu za 65 milionů korun. Přitom vzácné dílo z období krátce před rokem 1350 bylo před dvěma lety koupeno po aukci za (možná?) vyvolávací cenu 2,8 milionů. Národní Galerie Praha má obraz dlouhodobě zapůjčený.

 

Po šedesáti letech koncertování se rozhodl Spirituál kvintet ukončit činnost. S diváky se rozloučí deseti koncerty v pražské Lucerně na jaře příštího roku.

 

Zemřel bývalý šéf civilní rozvědky a také náš velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz (54). Byl to trpělivý, statečný, důsledný, odpovědný a odvážný člověk.

Odešel divadelník Jindřich Gregorini (79), který šéfoval různým divadelním scénám a v letech 2000-2012 byl ředitelem Vinohradského divadla. Tam vystřídal Jiřinu Jiráskovou.

Loučili jsme se s hercem Jaroslavem Kepkou (83), dlouholetým členem Vinohradského divadla. Jeho specialitou byly dojemně komické role také ve filmech a televizi.

 

Bývalý čs. fotbalový reprezentant Antonín Panenka získal hlavní cenu Českého klubu fair play.

 

Režisér David Ondříček začal natáčet film Zátopek. První záběry jsou ze seznámení Emila a jeho budoucí ženy Dany (Václav Neužil a Martha Issová). Odborným poradcem je šestadevadesátiletá paní Dana Zátopková.

 

Praha stárne: v roce 2018 měla 1,3 milionu obyvatel a průměrný věk byl necelých 42 let, v roce 2050 bude obyvatel necelých 900 tisíc a ve věku nad 65 let bude skoro 29% lidí.

 

O 10 korun víc by příští rok měla stát krabička cigaret a láhev rumu asi o 15 korun. Mělo by to přinést státní pokladně 10 miliard korun na daních.

 

Pražská holešovická tržnice se dočkala: z jejího areálu už mizejí vietnamské stánku a celý areál bude zrekonstruován. Památkově chráněné budovy s prvky secese a neorenesance budou sloužit obchodu a kultuře, ikonická hala 22 bude po opravě dál farmářskou tržnicí. Také roky projednávaná rekontrukce či totální destrukce Libeňského mostu byla vyřešena: most se bude opravovat. Cenné stavební prvky, lampy i schodiště budou zachovány. Oprava začne v roce 2021, bude trvat dva roky a bude stát kolem 500 milionů korun.

 

A dobrá zpráva nakonec (aby vás přestala bolet hlava z naší PPA- pitomé politické arény): Z anglického města Stattfordu nad Avonou přivezla pražská ZOO kukly motýlů  - máme do 26. května možnost vidět desítky různých barevných zázraků poletovat ve skleníku Fata Morgana. Z celého světa se před námi budou míhat zázraky z tropických oblastí, kam většina z nás nikdy nezabloudila.

 

Přeji vám všem krásný máj, nemusíte oslavovat, stačí, když se budete mít rádi!

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012