Slovo na květen

Eva Střížovská květen 2019 Slovo redakce česky

Jaro. Krása. Všechno kvete a ještě bude A dnes dokonce začalo pršet! To je kolem Dobříše, odkud toto píšu, málokdy. Je tu prý tzv. srážkový stín. Ale asi nejen zde. Ze zpráv se dozvídáme, jak málo je vody v zemi, mnohé studny jsou vyschlé už od loňska a zimní sníh to nespravil. O příčinách se vedou debaty. Za něco může počasí, změna klimatu, za něco zemědělskými mechanismy zničená pole, na nichž se dešťová voda neudrží a nenávratně odtéká pryč místo toho, aby se vsakovala do půdy. Velké lány řepky, která je pěstovaná pouze pro zisk (že nepatří do benzínu se ví už dávno) pomáhají k úbytku hmyzu, zajíců, koroptví a dalších dřívějších obyvatel venkovního prostoru. Místo včel se nyní pěstují (a prodávají) čmeláci. Nejsem odborník na zemědělství. Podávám jen tak, jak jsem dostala…

Lidé se moc rádi fotografují mobilem a své hezké obrázky dávají na sociální sítě, aby se i jejich přátelé s nimi potěšili. A tak se denně můžeme kochat co dobrého měl Pepa k obědu, jak Maruška má nové šaty, Olga vypěstovala na zahrádce kytičky, Jenda sdílí s Martinem nový model auta, aj. Oblíbené jsou tzv. selfie, tedy selfíčka, kdy se človíček žádoucí obdivu fotí sám, s někým nebo s něčím.zajímavým. Dočetla jsem se, že v poslední době mnoho mladých lidí při pořizování nebezpečných záběrů riskovalo a mnozí se i zabili. Jedna význačná sportovkyně např. spadla z vysoké skály, jiný z mnohapatrového mrakodrapu, další do vodopádu aj. Říká se tomu nikoli selfie, ale killfie. Na FB jsou denně i několikrát denně líbivé fotky lidí, které jsem si kdysi vybrala za přátele, ale nyní mne udivuje jejich sebezalíbení. Nebo je to jen pocit, že o ně nikdo nestojí? Nevím, ale připadá mi to trapné za ně.

Poslouchala jsem nedávno přednášku význačného biologa o tom, čím si mj. škodíme. Chemií. Nejen, že ji do sebe ládujeme v pilulkách (a mnohdy zbytečně), ale pijeme ji ve vodě, jíme v jídle. Zaujalo mne, že ji přijímáme i kůží. Například v prostředcích zkrášlovacích, očisťujících apod. Kdyby tohoto upozornění lidé poslechli, musely by zkrachovat firmy, které vyrábějí mýdla, rtěnky, obočenky, řasenky, makeupy a všechny sarapatičky pro zvýraznění krásy. A lidé chtějí, aby bylo vidět, že jsou krásní. Nejlíp krásnější než ti ostatní.

Ve čtvrtek byly mnohatisícové demonstrace ve všech velkých i menších městech proti Babišovi a staronové ministryni spravedlnosti. Zajímavé je, že v tzv. veřejnoprávních médiích o tom skoro nic, jen malé články nikoli na titulních stranách, kam by to patřilo. Také mi z médií unikla (brzy po jejím zveřejnění) zpráva, že mnoho lékařů a bossů z farmaceutického průmyslu je vyšetřováno za korupci.

Skvělý byznys pro lékaře. Předepisujte naše léky, dostanete provizi, zněl titulek. Připravuje se také nový zákon o regulaci reklamy, zamezí průzkumy trhu a studie, které propagují léky.

Už jsem se na tomto místě před časem zmínila o reklamě, která běží už nejméně jeden rok na Nově. Je tam maminka s dívkou na krásné louce, která si libuje, jak její Ema roste, ještě není dítě, ale ani ještě žena, a zoufá si, že neví, co by její Emě pomohlo od bolesti. Následuje reklama léku. MUDr. Radim Honzák se o této reklamě vyjádřil, že by to mělo být trestné. Naprosto souhlasím.

Ale je 1. máje, jistě si užíváte hezkého dne a já vám přeji celý hezký květen.

Eva Střížovská

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012