Slovo na květen

Jaro. Krása. Všechno kvete a ještě bude A dnes dokonce začalo pršet! To je kolem Dobříše, odkud toto píšu, málokdy. Je tu prý tzv. srážkový stín. Ale asi nejen zde. Ze zpráv se dozvídáme, jak málo je vody v zemi, mnohé studny jsou vyschlé už od loňska a zimní sníh to nespravil. O příčinách se vedou debaty. Za něco může počasí, změna klimatu, za něco zemědělskými mechanismy zničená pole, na nichž se dešťová voda neudrží a nenávratně odtéká pryč místo toho, aby se vsakovala do půdy. Velké lány řepky, která je pěstovaná pouze pro zisk (že nepatří do benzínu se ví už dávno) pomáhají k úbytku hmyzu, zajíců, koroptví a dalších dřívějších obyvatel venkovního prostoru. Místo včel se nyní pěstují (a prodávají) čmeláci. Nejsem odborník na zemědělství. Podávám jen tak, jak jsem dostala…
Lidé se moc rádi fotografují mobilem a své hezké obrázky dávají na sociální sítě, aby se i jejich přátelé s nimi potěšili. A tak se denně můžeme kochat co dobrého měl Pepa k obědu, jak Maruška má nové šaty, Olga vypěstovala na zahrádce kytičky, Jenda sdílí s Martinem nový model auta, aj. Oblíbené jsou tzv. selfie, tedy selfíčka, kdy se človíček žádoucí obdivu fotí sám, s někým nebo s něčím.zajímavým. Dočetla jsem se, že v poslední době mnoho mladých lidí při pořizování nebezpečných záběrů riskovalo a mnozí se i zabili. Jedna význačná sportovkyně např. spadla z vysoké skály, jiný z mnohapatrového mrakodrapu, další do vodopádu aj. Říká se tomu nikoli selfie, ale killfie. Na FB jsou denně i několikrát denně líbivé fotky lidí, které jsem si kdysi vybrala za přátele, ale nyní mne udivuje jejich sebezalíbení. Nebo je to jen pocit, že o ně nikdo nestojí? Nevím, ale připadá mi to trapné za ně.
Poslouchala jsem nedávno přednášku význačného biologa o tom, čím si mj. škodíme. Chemií. Nejen, že ji do sebe ládujeme v pilulkách (a mnohdy zbytečně), ale pijeme ji ve vodě, jíme v jídle. Zaujalo mne, že ji přijímáme i kůží. Například v prostředcích zkrášlovacích, očisťujících apod. Kdyby tohoto upozornění lidé poslechli, musely by zkrachovat firmy, které vyrábějí mýdla, rtěnky, obočenky, řasenky, makeupy a všechny sarapatičky pro zvýraznění krásy. A lidé chtějí, aby bylo vidět, že jsou krásní. Nejlíp krásnější než ti ostatní.
Ve čtvrtek byly mnohatisícové demonstrace ve všech velkých i menších městech proti Babišovi a staronové ministryni spravedlnosti. Zajímavé je, že v tzv. veřejnoprávních médiích o tom skoro nic, jen malé články nikoli na titulních stranách, kam by to patřilo. Také mi z médií unikla (brzy po jejím zveřejnění) zpráva, že mnoho lékařů a bossů z farmaceutického průmyslu je vyšetřováno za korupci.
Skvělý byznys pro lékaře. Předepisujte naše léky, dostanete provizi, zněl titulek. Připravuje se také nový zákon o regulaci reklamy, zamezí průzkumy trhu a studie, které propagují léky.
Už jsem se na tomto místě před časem zmínila o reklamě, která běží už nejméně jeden rok na Nově. Je tam maminka s dívkou na krásné louce, která si libuje, jak její Ema roste, ještě není dítě, ale ani ještě žena, a zoufá si, že neví, co by její Emě pomohlo od bolesti. Následuje reklama léku. MUDr. Radim Honzák se o této reklamě vyjádřil, že by to mělo být trestné. Naprosto souhlasím.
Ale je 1. máje, jistě si užíváte hezkého dne a já vám přeji celý hezký květen.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad