SOUZNĚNÍ

Olga Szymanská duben 2019 Kultura česky

SOUZNĚNÍ

MĚSTSKÉ KNIHOVNY a AKTIVNÍCH SENIORŮ ve FRÝDKU-MÍSTKU

 

Původně dvě města Frýdek a Místek tvoří dnes jeden městský celek Frýdek-Místek. Má Městskou knihovnu, což není nic neobvyklého.

Jde o univerzální veřejnou knihovnu pro všechny generace, která zaručuje širokému okruhu lidí přístup k informacím. A s posláním získávat a zpracovávat, uchovávat a podávat informace, týkající se literatury. Vytvářet tak kvalitní kulturní hodnoty, a to prostřednictvím týmu profesionálních a velmi vstřícných zaměstnanců. Usiluje být místem, kde se lidé setkávají a kam se rádi vracejí. S mottem: "Knihy pořád letí...".

Pro rozlehlost dvojměstí Frýdku-Místku má Městská knihovna zvlášť provoz v městské části Frýdku a zvlášť v Místku. A pro ně vytváří velmi zajímavý program.

Proto v prostorách krásné vily - knihovny ve Frýdku i v moderním domě - knihovny v Místku dává zdejší knihovna příležitost nejen knihám a službám s nimi spojených. Ale dává tu zelenou výstavám, přednáškám, besedám, prezentacím, večerům, hudebním vystupením a dalším aktivitám.

 

Ve Frýdku-Místku tvoří četnou část senioři: mnozí jsou členy frýdecko-místecké pobočky Svazu Seniorů ČR. Mimo svaz je tu nyní činný spolek Aktivních seniorů (ASEČ).

Ten chce podporovat všechny aktivní seniory a má zájem, aby se do jeho aktivit zapojovali lidé, kterým je 60+. Proto již organizuje a zajišťuje mnohé volnočasové aktivity. Přispívá tak k navazování sociálních vazeb a vztahů, podporuje vztahy mezi generacemi a aktivně komunikuje i s mladými lidmi. Dle hesla "Stále se něco děje..."

Tento spolek dokazuje, jak mohou senioři 60+ být bohatí na těle i duchu. Snaží se do svých akcí zapojovat kromě svých členů i veřejnost a tak všechny spojovat.

Posílit jejich schopnosti, a tím uplatnit i jejich sebevědomí. V zimním období ASEČ nabízí pravidelně badminton, ping-pong, nordic walking. Dle zájmu jiným divadla, zájezdy, rekreaci u moře, výlety pěší, na kolech či koloběžkách i další vyžití. Nové myšlenky, impulzy, nápady ASEČ vítá i ve spolupráci s dalšími osobami či institucemi.

 

Kromě svých akcí Městská knihovna a ASEČ ve Frýdku-Místku nyní spolupracují  společným programem, v němž se aktivity obou stran propojují.

V rámci programu jsou připraveny besedy, rozpravy, setkávání, které mají jádro v literatuře a přesah do jiných uměleckých oborů, do historie, tradice, folkloru atd. Které chtějí postihnout význam osobností i za hranicemi regionu. Ze strany ASEČ jde o návrhy témat, ze strany Městské knihovny pak o dokonalé zázemí.

Tato spolupráce umožňuje mnohým institucím a osobám se na programu podílet nápady, schopnostmi, invencí. Přispívat tak k duchovnímu obohacení.

Konkrétně uveďme například večer "Klementinum-Národní knihovna zdaleka nejen pro knihy" (16. dubna 2019), Hlučná samota-Bohumil Hrabal/k výročí narození (9. května 2019), Lašská vyznání-Františka Pituchová/k výročí narození (podzim 2019-bude zpřesněno) a další. Dále výstavy, večery, prezentace a další akce.

 

Cílem Městské knihovny a ASEČ je možnostmi tohoto programu obohatit život svůj i jiných. Souzněním spolupráce přispět ke kulturnímu životu města a kraje.

více: www.knihovnafm.cz / www.aktivniseniorifm.cz

 

 

Olga Szymanská

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012