SOUZNĚNÍ

SOUZNĚNÍ
MĚSTSKÉ KNIHOVNY a AKTIVNÍCH SENIORŮ ve FRÝDKU-MÍSTKU
Původně dvě města Frýdek a Místek tvoří dnes jeden městský celek Frýdek-Místek. Má Městskou knihovnu, což není nic neobvyklého.
Jde o univerzální veřejnou knihovnu pro všechny generace, která zaručuje širokému okruhu lidí přístup k informacím. A s posláním získávat a zpracovávat, uchovávat a podávat informace, týkající se literatury. Vytvářet tak kvalitní kulturní hodnoty, a to prostřednictvím týmu profesionálních a velmi vstřícných zaměstnanců. Usiluje být místem, kde se lidé setkávají a kam se rádi vracejí. S mottem: "Knihy pořád letí...".
Pro rozlehlost dvojměstí Frýdku-Místku má Městská knihovna zvlášť provoz v městské části Frýdku a zvlášť v Místku. A pro ně vytváří velmi zajímavý program.
Proto v prostorách krásné vily - knihovny ve Frýdku i v moderním domě - knihovny v Místku dává zdejší knihovna příležitost nejen knihám a službám s nimi spojených. Ale dává tu zelenou výstavám, přednáškám, besedám, prezentacím, večerům, hudebním vystupením a dalším aktivitám.
Ve Frýdku-Místku tvoří četnou část senioři: mnozí jsou členy frýdecko-místecké pobočky Svazu Seniorů ČR. Mimo svaz je tu nyní činný spolek Aktivních seniorů (ASEČ).
Ten chce podporovat všechny aktivní seniory a má zájem, aby se do jeho aktivit zapojovali lidé, kterým je 60+. Proto již organizuje a zajišťuje mnohé volnočasové aktivity. Přispívá tak k navazování sociálních vazeb a vztahů, podporuje vztahy mezi generacemi a aktivně komunikuje i s mladými lidmi. Dle hesla "Stále se něco děje..."
Tento spolek dokazuje, jak mohou senioři 60+ být bohatí na těle i duchu. Snaží se do svých akcí zapojovat kromě svých členů i veřejnost a tak všechny spojovat.
Posílit jejich schopnosti, a tím uplatnit i jejich sebevědomí. V zimním období ASEČ nabízí pravidelně badminton, ping-pong, nordic walking. Dle zájmu jiným divadla, zájezdy, rekreaci u moře, výlety pěší, na kolech či koloběžkách i další vyžití. Nové myšlenky, impulzy, nápady ASEČ vítá i ve spolupráci s dalšími osobami či institucemi.
Kromě svých akcí Městská knihovna a ASEČ ve Frýdku-Místku nyní spolupracují společným programem, v němž se aktivity obou stran propojují.
V rámci programu jsou připraveny besedy, rozpravy, setkávání, které mají jádro v literatuře a přesah do jiných uměleckých oborů, do historie, tradice, folkloru atd. Které chtějí postihnout význam osobností i za hranicemi regionu. Ze strany ASEČ jde o návrhy témat, ze strany Městské knihovny pak o dokonalé zázemí.
Tato spolupráce umožňuje mnohým institucím a osobám se na programu podílet nápady, schopnostmi, invencí. Přispívat tak k duchovnímu obohacení.
Konkrétně uveďme například večer "Klementinum-Národní knihovna zdaleka nejen pro knihy" (16. dubna 2019), Hlučná samota-Bohumil Hrabal/k výročí narození (9. května 2019), Lašská vyznání-Františka Pituchová/k výročí narození (podzim 2019-bude zpřesněno) a další. Dále výstavy, večery, prezentace a další akce.
Cílem Městské knihovny a ASEČ je možnostmi tohoto programu obohatit život svůj i jiných. Souzněním spolupráce přispět ke kulturnímu životu města a kraje.
více: www.knihovnafm.cz / www.aktivniseniorifm.cz
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad