EVA JIŘIČNÁ

Olga Szymanská duben 2019 Kultura česky

U příležitosti životního jubilea probíhá v pražském centru DOX retrospektivní výstava nejuznávanější architektky českého původu a dnes  světoznámé umělkyně architektonických objektů ze skla a kovu. Představuje její tvorbu od profesních začátků až po současnost.

 

EVA JIŘIČNÁ se narodila roku 1939 do rodiny, v níž otec byl úžasným fotografem. Zdědila po něm smysl pro spravedlnost: důkazem například bylo, že po přestěhování do Zlína pravil, že jeho dcera, byť jako jediná ze třídy, nikdy nebude chodit do tehdejšího Pionýra. Roku 1963 se po studiích v Praze provdala za Martina Holuba, který za pět let nato odjel do Ameriky. Rozvod proběhl na dálku. E. Jiřičná odjela z vlasti do Anglie tři týdny před invazí vojsk do ČR. Po srpnových událostech ji přišel dopis, že její návrat je nežádoucí a byla odsouzena ke třem letům za neoprávněný odchod. Dostala práci u britského architekta R. Rogerse, známého modernistickými a funkcionalistickými budovami. Seznámila se Janem Kaplickým. Po rozchodu s ním sehnala svůj první byt, který "polepila, čím se dalo". Od osmdesátých let měla štěstí na zajímavé architektonické projekty, například vytvořila Dering Street Office. v Londýně. Jedny z prvních skleněných schodišť navrhla pro obchod na Knightsbridge. Sklo si doslova zamilovala.

V roce 1994 Eva Jiřičná obdržela Ŕád britského impéria, komandér. Neumí být na pyšná, hlavně na sebe: pokud dostane-obdrží nějaké vyznamenání, uznání, pak poděkuje, jak se sluší, ale uvnitř sebe ví, že vše mohla udělat daleko lépe. Když dostala nabídku na projekt rekonstrukce pražského Kostela sv. Anny--Pražské křižovatky, aby zde V. Havel mohl pracovat, až již nebude prezident, nevěřila, že by mohl v této funkci někdy skončit. Kostel byl v zoufalém stavu, a proto projekt nebyl vůbec lehký, hlavně kvůli úřadům, ale vše se nakonec podařilo. A když měla možnost  navrhnou i skleník pro Kraálovskou zahradu na Pražském hradě, pojala ho v kovu a skle. Navrhla budovu Zlínské univerzity: byla realizována, až na původní sál sál pro 450 lidí, který ještě potřebuje opravu. V březnu 2019 byla ve Zlíně v tomto objektu přítomna koncertu filharmonie u příležitosti svého jubilea.

 

Umělkyně se stala významnou představitelkou stylu high tech, ale v její tvorbě nalezneme i ozvěny organické či minimalistické architektury. Stále klade důraz na uplatnění skla a kovu v odvážných konstrukcích, díky nimž se do nitra staveb dostává dostatek přirozeného světla. Je známá svou tvarovou elegancí, lehkostí výrazu a také souladem mezi formou a funkcí. Zaměřuje se na detailní propracování všech technických prvků, jež jsou ve své užitnosti zároveň krásné. V navrhování se nechává inspirovat technikou i přírodou, racionální přístup kombinuje s svou intuicí.

 

V prostorách výstavy Evy Jiřičné v pražském Centru DOX - do 12. srpna 2019

bude rovněž reinstalováno původní monumentální skleněné schodiště vytvořené pro interiér pařížské pobočky sítě obchodů Joan & David v roce 1994. Proslulá přímá i spirálovitá schodiště Evy Jiřičné, v nichž jako první použila sklo jako konstrukční element, jsou v jejím provedení povýšena na sochařská díla.

Záměrem multimediální výstavy je představit proces vývoje i realizací jednotlivých projektů Evy Jiřičné a také zdroje jejich inspirace. Vystaveny budou části originální projektové dokumentace významných realizací, jejich architektonické modely i ukázky interiérového designu a filmové projekce spojené s životem a dílem Evy Jiřičné. Pro Evu Jiřičnou je typická architektonická všestrannost. Dává podobu interiérům i rodinným domům, projektuje veřejné budovy různého zaměření, mezi nimiž můžeme nalézt knihovnu, hotel, školu, kongresové centrum či dopravní terminál.

Součástí doprovodného programu k výstavě bude mimo jiné i přednáška Evy Jiřičné, diskuse s architekty a teoretiky architektury a urbanismu o jejím díle, ale také tematické vycházky Prahou zaměřené na její architekturu. Plánovány jsou také tematické vzdělávací programy pro školy a rodinné programy.

 

Olga Szymanská

Foto (web-pořadatelé): Portrét EVY JIŘIČNÉ

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012