Odešel Láďa Řezníček

-red- březen 2019 Kultura česky

12. března t. t. nás opustil Ladislav Řezníček, který se zasloužil o českou kulturu.Bylo mu 88 let.

Vystudoval filozofickou fakultu Karlovy univerzity a věnoval se historii hudby. Srpnová invaze roku 1968 ovlivnila mnoho lidských životů a jeho také. Mám před očima fotografii, myslím, že Josefa Koudelky, na které Láďa 21. srpna brání vlastním tělem průjezdu sovětského tanku poblíž pražského rozhlasu. Po roce 1968 zvolil život v norském a italském exilu, ve svém nakladatelství Biblioscandia vydal přes třicet publikací. Věnoval se Ibsenovi, Bjornsonovi, Griegovi, vydával vícejazyčné knihy (Hrabal, Seifert, Kafka, Smetana) a sám řadu knih napsal. V norském Oslu spolupracoval s Annou Kvapilovou, která se věnovala péči o československé uprchlíky a pořádala letní školu pro české a slovenské děti. Po jejím úmrtí v roce 1992 převzal její osobní archiv a podle jejího přání jej uložil v knihovně Libri prohibiti. Od roku 1992 byl členem Společnosti Libri prohibiti.

Jeho obrovský kulturní rozhled mu přinášel stále nová témata, propojoval zejména Skandinávii a milované Norsko s Čechami, střední Evropou, ale také s Itálií. Věděl, co dělal Rudolf Těsnohlídek v Norsku, proč nedostal Karel Čapek Nobelovu cenu za literaturu a při nedávných oslavách výročí císaře Karla IV. připomněl, že císař byl nejen slavný válečník, ale byl také adresátem dopisů svaté Birgitty.

Láďa dovedl být nesnesitelný, po Hrabalově vzoru byl dokonalým pábitelem, ale dokázal i okouzlovat, měl silné sociální cítění, sám říkal, že politicky je nalevo od komunistů. O ženách mluvil s úctou, řekl bych dokonce, že byl feministou. Jedna z jeho knih pojednává o první nositelce Nobelovy ceny míru Bertě Suttnerové, která se mimochodem narodila v Praze.

Myslím, že s Láďou odchází generace lidí, kteří nám ukazovali správnou cestu, objevovali neznámé krajiny, inspirovali nás mladší a hledající. Bude nám chybět a bude se nám po něm stýskat. Čest jeho památce.

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012