MILAN LANGER TRANSFORMER

ART DIVISION TEAM VICTORY NOX
Galerie moderního umění v Hradci Králové připravila výstavu k poctě 75. výročí narození MILANA LANGERA. Odhaluje šíři a hloubku tvorby. Díky kurátorkám A. Benešové a M. Vítkové představuje osobnost, která svým konceptuálním uměním, poezií a filozofií překročila hranice výtvarných žánrů a tím dodala své tvorbě nadčasovost.
Umělec
Milan Langer (1944-2017) se narodil v Brandýse nad Orlicí. Zúčastňoval se akcí alternativního uskupení zv. P.A.J.Z.L. (zkratka slov: P.ivo a j.iné z.ákladní l.ihoviny, později P.raví a j.ediní z.astánci l.idu). Od roku 1975 žil především v Hradci Králové. Langer jako mnozí umělci, jejichž vrchol tvůrčích let spadal do normalizace, rezignoval na výstavy v oficiálních galeriích. Výtvarnými i hudebními prezentacemi při tajných alternativních akcích rozvíjel svůj svobodný vizuální, na pravidlech nezávislý projev. Jeho jedinečné výlohy obchodního domu Don v Hradci Králové mu umožňovaly uplatnit vlastní výtvarný názor i popart v reklamě. „Milanovy výlohy v Donu byl jeden z mála světlejch bodů v temně bolševickým Hradci,“ uvedl K. Cypro, bývalý baskytarista hardcor skupiny Meat House Chicago I.R.A..
Právě pro tuto skupinu se umělec, byť o generaci starší, stal v 90. letech důležitý stejně jako například Warhol pro Velvet Underground. Kromě výtvarné koncepce k prezentaci a obalům desek Langer psal skupině originální písňové texty. Již předtím výtvarně spolupracoval s hradeckou hudební legendou Piráti. „Mezi svou generací byl... úkazem tím, jak žil, mluvil, nerespektoval pravidla a tvořil,“ řekl za Piráty S. Hamaďák. Byl frontmanem i vlastního hudebního kultovního projektu MAO. „Asi tomu dnes už neporozumíte, vy současníci z jiných časů – ale tohle mě tenkrát tvarovalo,“ vzpomínal na setkání s MAO básník J. Typlt.
Roku 2011 vydalo nakladatelství Druhé město Langerovu knihu Red Crab Migration. Prokazuje, že pro autora jsou jeho básnické texty důležité stejně jako jejich výtvarná a grafická podoba. "Langerova poezie je prodloužením malby. Typografické členění textu plní funkci rytmickou a grafickou, rozrušuje instituci řeči. ...Básně jsou objektem v objektu, či spíše četnými možnými objekty, prostory, osobami a odkazy." říká k autorově poetické tvorbě M.Tošner. Při osobním setkání s Milanem L. bylo dobré být ve střehu: dokázal doslova pohladit i drapnout za vlasy, slovně chválit i poslat někam. Tím však jen zdůrazňoval, že to, co říká, myslí opravdově a upřímně. „Kdo měl oči a mysl otevřenou, tak se od Milana hodně dozvěděl a naučil“, řekl historik umění a výtvarník P. Staněk, který o autorovi napsal diplomovou práci.
Výtvarně vycházel Langer z pop artu, kterému vtiskl vlastní rukopis. Hlavním znakem jeho děl byla tvorba ze šablon a sítotisku, jež začal užívat po příchodu do Hradce Králové. Později to byl pohyblivý obraz a scénické performance, především na vernisážích svých a jiných umělců, a to s přesahem do vizuální a hudební složky. Začínal poezií a vizuální poezií. Po vůbec první výstavě ve foyeru divadla v Kolíně roku 1976 měl v roce 1986 výstavu v legendárním Junior klubu Na Chmelnici v Praze. Přítel P. Staněk připomíná rok 1994, kdy Milan Langer vystavoval společně s pop artovým umělcem Sirem Peterem Blakem, který výtvarně vytvořil více alb slavných Beatles. "Ten, když viděl Milanovu tvorbu, tak na ni obdivně koukal s otevřenými ústy.“ Výstavu připravil Jan Kříž, pro nějž byl Langer význačným českým umělcem, který propojil středoevropský pop art s původním pop artem britským. Na společných výstavách se Milan L. prezentoval v Česku a v zahraničí, v 90. letech v putovním Minisalonu v USA, Belgii, Francii, Indonésii.
Výstava
V hradecké Galerii moderního umění se setkáme s tvorbou Milana Langera od performancí z konce let šedesátých přes obrazové seriály, vizuální básně a akce až k videofilmu Afterlife z listopadu 2017. Konkrétně s plátny zmíněné první významné Langerovy výstavy v Kolíně – sérií Prostor pro komunikaci. S pracemi 80. let především z výstavy v Junior Klubu Na Chmelnici – sérií Jak vařit delikátní čaj, vystavené poprvé na Vš. kolejích v Hradci Králové 1981. S díly ze společné výstavy se Sirem Blakem v Křížové chodbě Karolina v Praze. Nechybí nejrozměrnější obrazová instalace Desant skotského dudáka, sestavena z 18 pláten. Kultovní fotoplátna Art Faktor, Tak pravil Zarathustra, obrazové série Imanentní soukromá apokalypsa či Bad Boys. Digitální tisky The Merciful Brother, jazzové a divadelní plakáty. A dvě série Transformer a Velké sklo dedikované Marcelu Duchampovi ze závěru umělcovy tvorby. Vše doplňují kolážované kresby, jež teoretik J. Valoch nazval ilustrovanými básněmi: jsou reakcí na současné události a tvoří i součást objektu skleněného boxu. Na výstavě je ve vitríně prezentován rozsáhlý soubor Langerových básní REZERVÉ. Dobové fotografie připomínají Langerovy výlohy, koncipované s kolegy, které jako scénické instalace byly očekávanou výtvarnou událostí v Hradci Králové a předvojem současných alternativních výstav ve vitrínách a výlohách.
J. Kříž oceňuje Langerův intelektuální koncept, který zahrnuje hru a zároveň kritické myšlení. Na vernisáži řekl, že dnes M. Langer patří k nejvýznačnějším umělcům post post modernismu.
Expozice zároveň ukazuje, že Langer měl a má stále vliv na nejen hradeckou vizuální a hudební scénu: vždy se obklopoval mladými autory, s nimiž často pracoval v rámci kolektivního autorství. V konci 90. let se určité společenství stalo volnou platformou zvanou Art Division Team Victory Nox. Jejich akce, performance a koncerty připravoval s M. Langerem skladatel a hudebník P. Vyšohlíd, grafik J. M. Pavlíček, street artista J. Schejbal, experimentální filmař M. Kindernay, fotograf P. Sůva, kulturní antropolog M. Tošner a mnozí další.
I proto výstava představuje současně ART DIVISON TEAM tvorbou blízkých přátel i spolupracovníků Milana, z nichž mnozí vystavují samostatně, další jsou překvapením. Fotografie z Langerových akcí 70. a 80. let zde vystavuje fotograf Z. Merta, dále M. Podhrázský či P. Sůva. Volnou tvorbu R. Pavlíček, J. M. Pavlíček, J. Schejbal, J. Pražan, P. Doskočil a M. Hozová. Samotná výstava byla zahájena performancí této skupiny s hudbou P. Vyšohlída, kde zněl hlas samého umělce.
Bohatý doprovodný program zahrnuje výtvarné dílny, komentované prohlídky, performance, koncerty s hosty.
K výstavě, jejímž předvojem byla kolekce děl autora v Orlickém muzeu a galerii v Rychnově nad Kněžnou, vyjde obsáhlá monografie o životě a tvorbě Milan Langera.
S ní navíc autorova kniha básní REZERVÉ /1000 stran básní, 11 ilustrací, vázáno v červené kůži, se sítotiskovou vložkou jako prémií, pro zájemce tištěno v laminu s koženým hřbetem.
Výstava v Galerii výtvarného umění v Hradci Králové otevřena do 26. května 2019.
Více www.galeriehk.cz
Další připravovaná výstava v Rychnově nad Kněžnou se bude věnovat speciálně performancím Milana Langera ve Východočeském kraji.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad