Moudrost starých psů

Elli H. Radingerová
Moudrost starých psů
Když jsem před lety vybírala filmy pro televizní seriál Život v přírodě, automaticky jsem dávala přednost chlupatým zvířátkům, hlavně psům. (Takže jsem se fakt musela hlídat, aby došlo taky na ptáky, ryby, plazy a další miláčky!) Paní Radingerová před třiceti lety opustila dráhu právničky a začala se věnovat vlkům. Už čtvrt století pracuje v Yellowstonském národním parku v USA, píše o jejich životě a jezdí po světě. A vždycky má doma psa … teď už několikátého, o jejich stárnutí a vlivu psí moudrosti na zrání lidí napsala skvostnou knihu. (Takže jsem tenkrát měla pravdu – jsou nejlepší!)
Už to věnování pro Axela, Klopse, Lady a Shiru: “Bože, dej, ať se stanu takovým člověkem, za kterého mne můj pes považuje.“ Nejvíc vzpomíná na život s labradorkou Shirou, ale na příhody s ní se nabalují další momenty života této německé autorky. Je jí 68 let a ví, že neexistuje žádný tajný recept na prodloužení života lidí ani psů. Důležitá je správná výživa, pohyb a dostatek podnětů k myšlení. Desítky drobných epizod to dokazují – ale i stárnout spolu je dar. Shira ztrácí zrak, sluch, bolí ji klouby i páteř, stejně jako lidi. „ I když teď potřebuje delší dobu, aby postřehla nějakou vůni, není o nic méně pyšná, když najde schovaný předmět.“
Jeden z příběhů: „Mnozí světci jsou na obrazech zachyceni se svatozáří nad hlavou. Psi byli zrozeni s neviditelnou svatozáří. Když pes vstoupí do místnosti plné lidí, okamžitě si získá jejich pozornost (a úsměv) a zůstane to tak, dokud místnost neopustí. Dokonce i na svatbě. Tom a Melinda si chtěli říci 'ano' v kostele, když v tom se jejich psovi Boomerovi podařilo protáhnout dveřmi do kostela a vběhnout přímo před oltář, kde začal radostně poskakovat a vytím zdravit svatební pár. Všichni svatebčané se smáli. Farář přerušil obřad a nechal psa, aby si lehl vedle svých majitelů, poté svatební obřad dokončil. Když svatebčané vycházeli z kostela, nesl Boomer, doprovázený úsměvy přátel a příbuzných, v tlamě košíček s květinami.“
Psi jsou na rozdíl od lidí spokojení sami se sebou a nepokoušejí se být někým jiným. (Ovšem moudrá autorčina maminka v 78 letech řekla:“ Už se nerozčiluju. Jenom mi to ubírá na kráse!“). Nikdo nám nezaručí klidný, šťastný a láskyplný život. Příběhy pejsků a jejich páníčků nás však přivádějí k poznání, že vedle sebe můžeme mít věrné kamarády. A když odcházejí do psího nebe, dozvíme se, jak je tam doprovodit. Naše vzájemná láska nikdy nekončí... Autorka vlastně napsala všem našim čtyřnohým přátelům milostný dopis.
Vydala Mladá fronta
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad