TRANSFORMACE GEOMETRIE

Sbírky Siegfrieda Grauwinkela Berlin a Miroslava Velfla Praha
Výstavní projekt Galerie havního města Prahy představuje ze dvou významných soukromých sbírek díla českých a zahraničních umělců, vycházejících z konceptu geometrie a struktury.
Ukazuje poprvé vzájemný dialog dvou sběratelů téhož tématu v takovém rozsahu. A to ztvárněním jednoduchých geometrických prvků a struktur v obrazech, objektech, kresbách a grafikách. Vzbuzují sice dojem neosobního uměleckého přístupu, ale ve skutečnosti jsou vytvářeny složitě a soustředěně při systematickém uvažování svých originálních autorů-tvůrců.
Proto díky úsilí obou sběratelů, kteří shromáždili opravdu vzácné kolekce poválečného geometricko-konstruktivního umění, je možné nyní výstavním projektem Tranformace geometrie představit umělce v širokém záběru.
Na výstavě jsou zastoupení obrazy, plastikami, objekty a kresbami Horst Bartnig, Max Bill, Max Cole, Piero Dorazio, Rita Ernst, Gunter Forg, Gunter Fruhtung, Johannes Gecceli, Camille Graeser, Milan Grygar, Kuno Gonschior, Marcia Hafif, Callum Innes, Imi Knoebel, Radoslav Kratina, František Kyncl, Karel Malich, Kennet Martin, Manfred Mohr, Francois Morellet, Jan van Munster, Kenneth Noland, Elizabeth Sonneck, Zdeněk Sýkora, Gunther Uecker,, Rudolf Valenta, Victor Vasarely tendencía řada dalších. Jejich umělecká tvorba plyne z rozvíjení dynamiky jakožto pohybu barvy a prostoru. Jde zde o vztahy mezi různými strukturálními úrovněmi, kdy se skrze proměnlivost a energii jejich vnímání a chápání koncentruje do našeho povědomí.
Prostor výstavních sálů galerie umožnil pořadatelům vytvořit čtyři centrální soubory uměleckých děl, a to vždy s hlavním určujícím prvkem. První sál se zaměřuje na koncet matematicko estetický v tvorbě Z. Sýkory. M. Mohra, K. Marina, H. Bartniga a dalších. Druhý představuje strukturálně estetické pojetí u P. Dorazia, G. Fruhtrunga, K. Gonschiora. D. Maurer, V. Kokolii, M. Coleho a dalších. Tema barvy v malbě a její zásadnosti je tématem třetího sálu, kde jsou vystavena díla J. Gecceli, M. Hafif, I. Knoebel, R. Ernst, G. Forg, C. Innes a jiných. Čtvrtý prostor ukazuje postupnou proměnu racionální obrazové metody do konceptuální polohy v pracech C. Graesera, F. Morelleta, M. Grygara a F. Kyncla. V postranních komorních prostorách jsou díla, jež si vzhledem ke svému charakteru vyžádaly speciální řešení: objekty K. Malicha R. Kratiny, R. Valenty, B. Veneta, A. Luthera a J. van Munstera.
Galerie hlavního města Prahy, která se systematicky zabývá prezentací významných témat z oblasti německého výtvraného umění, uspořádala v minulosti řadu zdařilých projektů, propojujících český a německý umělecký prostor. Současná výstava na tyto snahy navazuje a zároveň je jedinečnou příležitostí seznámit českou veřejnost s mimořádnými umělckými díly ze sbírky německé a české různých. Sbírek, které prostřednictvím významných výtvarných osobností ukazují rozmanité pojetí abstraktního, především geometrického konstruktivního umění snad ve všech jeho proměnách.
osa
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad