OD KRAJINY K DUCHOVNOSTI

Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku připomíná 65. výročí narození malíře, grafika, sochaře, básníka, pedagoga Śtěpána Mleczka výběrem z jeho rozsáhlé tvorby.
Umělec, narozen 19. prosince 1953 v Ostravě, prožil dětství u kouzelné řeky Morávky, za pilou ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Za zájem o "to kreslení" může na prvním místě otec, jehož kresby koní byly pro syna vždy malým zázrakem. Ten si všímal živých koní: z jejich hřbetu viděl do zahrady, na okolní pole a luka, z aut na pile, v nichž se často vozil. Nabíral dojmy z okolní krajiny s potokem, plným pstruhů, lemovaným vysokými olšemi. Z horizontu hor s vrcholem Lysé. Všímal si matky a žen, bělících na slunku prádlo. To vše se mu vrylo hluboko do paměti.
Po přestěhování do Havířova začal navštěvovat kurzy kreslení u Vojtěcha Berky v Havířově. Obdivoval pedagoga s bouřlivou povahou i s mnoha přáteli. Zároveň s velmi dovednýma rukama a dětsky něžným srdcem. Pod jeho vedením vytvořil medaili ke stému výročí Národního divadla, s ostatními získávali ceny v celostátních soutěžích výtvarného umění. V. Berka otevřel budoucímu umělci bránu k obrazotvornosti a zároveň svět kresebné linie, barev a tvarů.
Po studiu aranžérského oboru ve Frýdku-Místku absolvoval Mleczko propagační výtvarnictví na SPŠ Stavební v Ostravě (1983-1988) u Františka Formana. Své vlohy pedagogické sám v devadesátých letech zúročil v kurzech keramické tvorby ve Frýdku-Místku. Dnes má na kontě má desítky samostatných a kolektivních výstav v rodném kraji, v zahraničí především v Polsku. V současné době vyučuje kreslení ve Sviadnově u Frýdku-Místku, kde zároveň žije. Věnuje se malbě, grafice a keramice.
Výstava umělce, představena v přízemních prostorách Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku je rozdělena třemi sály do tří částí. První s doslova malebně realistickými krajinnými zákoutími připomíná v prvním dojmu barevné fotografie. Dojmu ovšem jen zdánlivém: obrazy jsou důkazem bravurně zvládnutého řemesla se vším, co obnáší. Nejlépe to vystihuje Jaro v Nošovicích či Barevný sen. Téma krajiny je zachyceno i v jemných odstínech suchého pastelu. V katalogu k výstavě autorovými slovy: "...našel (jsem) Beskydy. Úžasnou krajinu, kterou jsem prochodil, ve které jsem spal a hlavně se díval kolem sebe. Nemohu popřít krajinu, ve které jsem doma... Ta... krajina mne pohladí,..."
Druhá část v užití kombinované techniky, kresby tužkou, akrylu, americké retuši či strukturálního reliéfu ukazuje krajiny jiné. Opět slova z katalogu: "...nemohu popřít krajinu za krajinou, která je v nás a s každou skutečností roste a prohlubuje se. ...Je plná emocí, hlubokých citů, rozervaných duší, nadějí, temných hloubek mysli, agrese a obrovského kusu člověčenství. ..." Zde jde o autorovu krajinu vnitřní, niternou krajinu kohokoliv z nás: s bludnými zákoutími a strastmi duše, se starostmi a osudovými zvraty. Zároveň jde o krajinu životní cesty každého, krajinu lidskou i božskou, krajinu přítomnosti i minulosti, příkladně v pracech Středověk, Zmatek a dalších. Obě tyto části výstavy sytostí barev i vrstev nutí k přemýšlení.
Jádrem třetí části je rozměrný obraz Mona Lajza, obklopen figurami ženských těl. Na nízkých soklech barevně hutná série pod názvem Zbytky na plátně s rozeznatelnými ženskými atributy. Na stěnách již v jemnějších barvách a liniích ženské tvary v různých polohách i prostředích, příkladně Francouzká pláž a jiné. A s konturami a odstíny, v mlhovinovém či růžovém oparu vznášející a prolínající se jemné linie, především v díle Růžový marcipán. Autor tu zpodobnil ženu nejen typicky mužským pohledem, ale zároveň s pochopením a úctou k její ženskosti.
Expozici doplňují především drobné černobílé grafiky s městskými zákoutími, s ženskými postavami, které jsou v malé míře ve větším formátu i barevné. A vitrina s dokumentací a výtvarnými pomůckami umělce. Většinu vystavených děl autora je možné zakoupit.
Výstava pod názvem Štěpán Mleczko - živá barevností i jemností a pojatá od krajiny skutečné přes tělesnou až k duchovní - je v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku otevřena do 10. března 2019.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad