OD KRAJINY K DUCHOVNOSTI

únor 2019 Kultura česky

Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku připomíná 65. výročí narození malíře, grafika, sochaře, básníka, pedagoga Śtěpána Mleczka výběrem z jeho rozsáhlé tvorby.

 

Umělec, narozen 19. prosince 1953 v Ostravě, prožil dětství u kouzelné řeky Morávky, za pilou ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Za zájem o "to kreslení" může na prvním místě otec, jehož kresby koní byly pro syna vždy malým zázrakem. Ten si všímal živých koní: z jejich hřbetu viděl do zahrady, na okolní pole a luka, z aut na pile, v nichž se často vozil. Nabíral dojmy z okolní krajiny s potokem, plným pstruhů, lemovaným vysokými olšemi. Z horizontu hor s vrcholem Lysé. Všímal si matky a žen, bělících na slunku prádlo. To vše se mu vrylo hluboko do paměti.

Po přestěhování do Havířova začal navštěvovat kurzy kreslení u Vojtěcha Berky v Havířově. Obdivoval pedagoga s bouřlivou povahou i s mnoha přáteli. Zároveň s velmi dovednýma rukama a dětsky něžným srdcem. Pod jeho vedením vytvořil medaili ke stému výročí Národního divadla, s ostatními získávali ceny v celostátních soutěžích výtvarného umění. V. Berka otevřel budoucímu umělci bránu k obrazotvornosti a zároveň svět kresebné linie, barev a tvarů.

Po studiu aranžérského oboru ve Frýdku-Místku absolvoval Mleczko propagační výtvarnictví na SPŠ Stavební v Ostravě (1983-1988) u Františka Formana. Své vlohy pedagogické sám v devadesátých letech zúročil v kurzech keramické tvorby ve Frýdku-Místku. Dnes má na kontě má desítky samostatných a kolektivních výstav v rodném kraji, v zahraničí především v Polsku. V současné době vyučuje kreslení ve Sviadnově u Frýdku-Místku, kde zároveň žije. Věnuje se malbě, grafice a keramice.

 

 

Výstava umělce, představena v přízemních prostorách Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku je rozdělena třemi sály do tří částí. První s doslova malebně realistickými krajinnými zákoutími připomíná v prvním dojmu barevné fotografie. Dojmu ovšem jen zdánlivém: obrazy jsou důkazem bravurně zvládnutého řemesla se vším, co obnáší. Nejlépe to vystihuje Jaro v Nošovicích či Barevný sen. Téma krajiny je zachyceno i v jemných odstínech suchého pastelu. V katalogu k výstavě autorovými slovy: "...našel (jsem) Beskydy. Úžasnou krajinu, kterou jsem prochodil, ve které jsem spal a hlavně se díval kolem sebe. Nemohu popřít krajinu, ve které jsem doma... Ta... krajina mne pohladí,..."

Druhá část v užití kombinované techniky, kresby tužkou, akrylu, americké retuši či strukturálního reliéfu ukazuje krajiny jiné. Opět slova z katalogu: "...nemohu popřít krajinu za krajinou, která je v nás a s každou skutečností roste a prohlubuje se. ...Je plná emocí, hlubokých citů, rozervaných duší, nadějí, temných hloubek mysli, agrese a obrovského kusu člověčenství. ..." Zde jde o autorovu krajinu vnitřní, niternou krajinu kohokoliv z nás: s bludnými zákoutími a strastmi duše, se starostmi a osudovými zvraty. Zároveň jde o krajinu životní cesty každého, krajinu lidskou i božskou, krajinu přítomnosti i minulosti, příkladně v pracech Středověk, Zmatek a dalších. Obě tyto části výstavy sytostí barev i vrstev nutí k přemýšlení.

Jádrem třetí části je rozměrný obraz Mona Lajza, obklopen figurami ženských těl. Na nízkých soklech barevně hutná série pod názvem Zbytky na plátně s rozeznatelnými ženskými atributy. Na stěnách již v jemnějších barvách a liniích ženské tvary v různých polohách i prostředích, příkladně Francouzká pláž a jiné. A s konturami a odstíny, v mlhovinovém či růžovém oparu vznášející a prolínající se jemné linie, především v díle Růžový marcipán. Autor tu zpodobnil ženu nejen typicky mužským pohledem, ale zároveň s pochopením a úctou k její ženskosti.

Expozici doplňují především drobné černobílé grafiky s městskými zákoutími, s ženskými postavami, které jsou v malé míře ve větším formátu i barevné. A vitrina s dokumentací a výtvarnými pomůckami umělce. Většinu vystavených děl autora je možné zakoupit.

 

Výstava pod názvem Štěpán Mleczko - živá barevností i jemností a pojatá od krajiny skutečné přes tělesnou až k duchovní - je v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku otevřena do 10. března 2019.

 

 

Olga Szymanská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012