Cena Akademie Oscar

Anna Sobotková únor 2019 Kultura česky

Cenu Akademie Oscar zná asi každý z nás. Akademii filmového umění a věd založil Louis B. Mayer již v roce 1927 a to s cílem vytvořit unikátní cenu, která bude důstojně reprezentovat film.Oficiální název ceny tak zní Cena Akademie za zásluhy. Označení Oscar je pouze přezdívka zlaté sošky, která s průběhem let zlidověla.

Existuje několik příběhů o tom, jak ke svému pojmenování cena přišla. Podle jedné verze vymyslela název ředitelka akademie Bette Davis, protože jí soška připomínala manžela. Druhá pověst praví, že knihovnice Akademie přišla s tímto pojmenováním, protože postava muže jí připomínala jejího strýčka Oscara.Která z těchto verzí je pravdivá, se dnes již nedozvíme. Jedno jevšak jisté, přezdívka zlidověla, stala se kultovní po celém světě a dnes zná slavného Oscara snad každý člověk žijící na této planetě.Uplynulo pár let a přezdívka Oscar se poprvé objevila veřejně v novinářské glose z roku 1934. Žurnalista tehdy glosoval úspěch slavnéa nedostižné herečky Katherine Hepburn. Oficiálně je možno používat pojmenování až od roku 1939, kdy AcademyAward tento název uznala za platný.Cena Oscar byla vůbec poprvé předávána 16. května 1929 v Hollywoodu před publikem přibližně tři sta lidí. Při prvním ceremoniálu bylo rozdáno během čtvrt hodiny patnáct ocenění. Kategorie vedlejší herec byla přidána až v devátém ročníku AcademyAward.Cena, která budí tolik emocí, vypadá ve skutečnosti velice jednoduše. Je to zlatá soška rytíře, jenž drží v ruce meč. Postava stojí na cívce filmového pásu s pěti kruhy. Tyto kruhy symbolizují pět původních kategorií a základní oceňované filmařské profese, kterými jsou herec, režisér, scenárista, technik a producent.Sošku vytvořil výtvarník CedricGibbons a George Stanley. Původní Oscar byl na počátcích své historie pozlacený pravým zlatem, ve třicátých letech se soška změnila a začala být vyráběna ze slitiny mědi a antimonu. Zajímavostí je, že během druhé světové války bylo předávání cen nepřerušeno,ale z důvodu nedostatku kovu a jiných materiálů obdrželi ocenění umělci sošku vyrobenou ze sádry.Po válce jim Akademie předala sošku v původním designu. Výrobní cena jedné takové sošky je okolo 200dolarů, její cena pro oceněného je však mnohem vyšší.

 

Cena akademie za zásluhy

Členem Akademie se stává každý umělec, který byl na cenu Oscar alespoň jednou nominován nebo sošku získal. Hlasy tak přicházejí z celého světa od členů akademie, kterých je okolo šesti tisíc. V naší zemi získala právo hlasovat řada filmových osobností mezi jinými JiříMenzel, Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk, Jan Svěrák.Režisér Miloš Forman patří mezi nejúspěšnější, jelikož získal cenu Oscar již dvakrát a to za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.Absolutním rekordmanem v počtu získaných Oscarů a nominací je bez konkurence WaltDisney.Ten získal dvacet dva Oscarů z naprosto úžasnéhopočtu padesáti devíti nominací. K celkovému počtu získaných zlatých sošek můžeme přidat ještě čtyři čestné Oscary, které získal. Svou první sošku získal v kategorii Nejlepší krátkometrážní film v roce 1932. Slavný autor příběhů pro děti drží rekord i jako osoba, která obdržela za jeden film nejvyšší počet sošek během jednoho večera. V roce 1954 získal hned čtyři Oscary. Mezi rekordmany v nominacích se řadí herec Peter O Toole, který byl nominován celkem osmkrát, Oscara však nikdy nezískal. Rekordmanem je i režisér, který zvolil nejkratší děkovnou řeč. Slavný filmový režisér Alfred Hitchcock při obdržení Oscara za celoživotní dílo prohlásil „thankyou.“ Na slavnostní udílení cen sipočkáme do 25. února, zatím známe pouze jména nominovaných, ale už teď je jasné, že půjde o zajímavý večer.Pro mě osobně je hlavně vzrušující fakt, že se pořadatelé rozhodli po řadě let uvádět večer bez moderátora.

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012