ARTHUR JAFA

Olga Szymanská únor 2019 Kultura česky

Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání

Ve spolupráci s kurátory H. U. Obristem a A. Gadem z The Serpentine Galleries v Londýně připravila pražská Galerie Rudolfinum tuto výstavu pro své prostory až do 31. března 2019.

 

Americký umělec, filmař a kameraman Arthur Jafa (*1960, Tulepo, Mississippi) se tři desetiletí věnuje dynamické tvorbě zahrnující filmy, artefakty a happeningy, které odkazují k univerzální a specifické charakteristice černošské existence, kterou zároveň zpochybňují. Svými díly se snaží převyprávět historii afroamerické vizuální estetiky a přispět tak k otevření tohoto tématu v novém horizontu. Název Jafovy výstavy A Series of Utterly Improbable, Yet Extraordinary Renditions - Cyklus absolutně nepravděpodobných, ale mimořádných setkání - odkazuje k pocitu absence, jenž pronásleduje černošskou existenci.

 

Ve svém filmovém díle Jafa zpřítomňuje obraz afroamerické identity a kultury prostřednictvím rozsáhlého spektra současných snímků a nalezených záběrů.

Přináší odpověď na otázku, co to znamená být součástí složitého terénu černé reprezentace a potažmo tak terénu jakékoli jinakosti. Snaží se převyprávět historii afroamerické vizuální estetiky a přispět tak k otevření tohoto tématu v novém horizontu. Směs segmentů známých ikon a historických událostí černošské kultury a anonymních těl v různých emocionálně vyhrocených stavech nadšení a zoufalství přináší syntetizující pohled na americkou historii života černošské komunity.

 

Výstava uvádí také fotografku Ming Smith, socioložku Fridu Orupabo, na Instagramu známou jako @nemiepeba, a videa z YouTube kanálu Missylanyus. Dohromady se tyto tři „platformy“ či „hosté“ staly součástí Jafovy estetické koncepce v galerii a zároveň odkazují na jeho širokou škálu zdrojových materiálů a přijetí jiných děl za vlastní tvorbu.

 

Zároveň s výstavou otevřela Galerie Rudolfinum v nové podobě ARTPARK, tématicky orientovaný na kontext a umělecké postupy v díle Arthura Jafy a interaktivním způsobem přibližuje jeho dílo mladším a mladým návštěvníkům. Jeho instalaci a program galerie vytvořila společně s FreeCinema jako partnerem projektu.

Samozřejmostí je doprovodný program pro školy a veřejnost, dětské dílny, nově pak filmové dílny pro starší školáky a studenty. ARTPARK je zároveň pro návštěvníky místo kreativního spočinutí.

 

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012