Americká královna opery

Mirek Seifert únor 2019 Kultura česky

 

Americká královna opery Renée Fleming slaví 60 let!

 

Na svatého Valentýna, přesně před šedesáti lety, se narodila jedna z nejzářivějších hvězd opery dvacátého (i 21.) století, americká diva Renée Fleming(ová). Vzhledem k tomu, že u nás mnohokrát vystoupila, přátelila se s Václavem Havlem a má dokonce i české předky, myslím si, že si půvabná a charismatická pěvkyně zaslouží - byť krátký - příspěvek pro čtenáře Českého dialogu.

Tak tedy: Renée Lynn Fleming se narodila v pensylvánském městě Indiana a poté vyrůstala s rodiči, kteří oba byli učitelé hudby, v Rochestru ve státě New York.  Zpěv začala studovat na Crane School of Music v Potsdamu (stát NY), její učitekou na této škole byla Patricia Misslin, která měla na jejím hlasovém vývoji velmi významný podíl. Jako velmi nadaná studentka získala ceněné Fulbrightovo stipendium, což jí umožilo studovat v Německu  ve Frankfurtu nad Mohanem. Zde její profesorkou byla po dva roky slavná německá pěvkyně Elisabeth Schwarzkopf. Poté Renée pokračovala ve studiu na newyorské Julliardově škole, kde vystupovala v tamním operním centru např  v roli Musetty v Pucciniho Bohémě a ve světové premiéře Menottiho opery Tamu-Tamu. Během studia zpívala v NY dokonce s jazzovým triem!

Střih. Během let se Renée Fleming dostala až na vrchol a stala se nejen hvězdou Metropolitní opery v NY, ale také  ve významných operních domech v Evropě (La Scalla, Covent Garden atp.). Samozřejmě spolupracovla s nejvýznamnějšími světovými dirigenty, jako jsou (či byli) Claudio Abbado, James Levine, sir Charles Makerras, Zubin Mehta, André Previn či náš Jiří Bělohlávek.

18. ledna 2009 účinkovala na koncertě, konaném při příležitosti uvedení amerického prezidenta Baracka Obamy do úřadu (vystupovala s krásnou písní You´ll Never Walk Alone a doprovázely ji sbory amerického námořnictva). Je považována za největší operní hvězdu Ameriky.

Renée Fleming několikrát navštívila i Českou republiku, slyšelo ji pražské obecenstvo v Obecním domě, a např. v r. 2009 zpívala v Českém Krumlově, kde čestným divákem byl i (v té době již bývalý) český prezident Václav Havel. Speciálně pro něj nastudovala oblíbenou píseň T. G. Masaryka, Ach synku, synku. Na světových jevištích ztvárnila mnohokrát Dvořákovu Rusalku (její provedení slavé árie Měsíčku na nebi hlubokém patří k těm nejzdařilejším vůbec) a zpívala i v operách Leoše Janáčka (Jenůfa), či písně Antonína Dvořáka (Když mě stará matka). Údajně má české kořeny.

Za své umění získala řadu ocenění, např. cenu Richarda Tuckera, švédskou prestižní hudební cenu Polar a za album The Beautiful Voice obdržela cenu Grammy. Věhlasný dirigent sir Georg Solti o ní prohlásil: "Ve svém životě jsem se setkal snad jen se dvěma sopranistkami takové kvality zpěvu - tou druhou byla Renata Tebaldi."

Paní Renée Fleming přejeme za celou redakci ČD do dalších let hodně zdraví, hodně krásných rolí a snad tuto velkou postavu operního světa budeme moci u nás, v České republice, mít ještě možnost vidět a slyšet na nějakém koncertě. Paní Renée, Happy Birthday to You!

 

Miroslav Seifert

 

Poznámka: Údaje o R. F. byly převzaty z české verze Wikipedie, podrobnější informace naleznete na Wikipedii anglické či americké.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012