LAŠSKÝ BÁL

Olga Szymanská únor 2019 Kultura česky

DNES JIŽ TRADICE

"Tož a je to tu... 2. února 2019 se zejdimy na parketě. Budě se hlavně tancovať a zpivoť, k temu num budě hroť NAŠA muzika a tež cimbalova muzika ŠMYKŇA z Ostravy a cimbalova muzika OCÚN z Vizovic. ..."

Toť úvod v nářečí na letošní Lašský bál ve Frýdku-Místku, který pravidelně připravuje

 

SOUBOR ONDŘEJNICA

K chvále rodného Lašska, v pokoře k písním a tancům našich předků, v úctě k lidovým hudcům, tanečníkům a zpěvákům vznikl zásluhou Elišky Krejčíčkové v roce 1977 ve Staré Vsi nad Ondřejnicí soubor Ondřejnica. Od svého založení se snaží nalézat a oživovat písně a tance svého regionu na jihozápadním okraji Ostravy. Původní dětská skupina místní základní školy přerostla do podoby více než stočlenného souboru.

K souboru patří také Malá Ondřejnica s úspěšnými zpěváčky a tanečníky ve třech věkových skupinách pod vedením zkušených tanečnic a tanečníků. Zkoušky probíhají v zámku každé pondělí – střední a nejmenší, a ve středu – nejstarší. Již několik let úspěšně spolupracují s cimbálovými muzikami ZUŠ v Brušperku.

Ondřejnica se zúčastňuje přehlídek a festivalů nejen v České republice, ale i v zahraničí /Francie, Itálie, Sicílie, Anglie, Belgie, Holandsko, Dánsko, Turecko, Bulharsko, Polsko, Kostarika, Estonsko, Slovensko/. Od roku 2004 je spolupořadatelem festivalu Poodří Františka Lýska, který vznikl při oslavách stého výročí narození tohoto významného sbormistra, hudebního pedagoga a sběratele lidových písní na Lašsku.

Soubor se podílel na projektu Tance z Čech, Moravy a Slezska, vydal zpěvník „Hraje a zpívá Ondřejnica“. Muzika a zpěváci spolupracují s Čs. rozhlasem v Ostravě, kde v hudební režii Jana Rokyty st. vznikly zvukové nosiče Už zmy se dosť nazpivali, Moje Lašsko, Lašské Vánoce a Proskovice je dědina (Ondřejnica v písních Františka Lýska). V ostravském studiu Čs. televize byla natočena jedna z posledních televizních Voniček z domova „o Ondřejnici“. Vystoupení souboru doprovází cimbálová muzika Ondřejnica s primášem Kamilem Šperlínem a cimbálová muzika Tragač s primáškou Terezou Holexovou.

Vedení souboru: Umělecká vedoucí LSPT Ondřejnica: Mgr. Yvona Voráčová, Organizační vedoucí LSPT Ondřejnica - statutární zástupce: Mgr. Pavla Hranická, Vedoucí Malá Ondřejnica: Markéta Šindelová, Hospodář: Renáta Vaňková.

 

BÁL

Letošní 31. Lašský bál ve Frýdku-Místku je neodmyslitelný bez předtančení, hry a soutěže a tradičně bohaté tomboly. A tak doplněno opět srdečnými slovy:

"Budě co vypiť na baře a co pojesť ve vyvařovni. Tež budě fajna večeřa a oblibene učeni našich tradičnich taňcuv vos taky němině. Aji nějaku tu „našu“ vos naučimy, abystě si přes rok na nas vzpomnili a doma vos nepomluvili, že stě enem na baře pulečky obracali. Pulnočni překvapeni vos němině, nebojtě sje. Budě to …. ta jak dycky."

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012