Stalo se v lednu 2019... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová únor 2019 Aktuality česky

 

Stejně jako 8 tak i 9 je našim osudovým číslem. Budeme slavit 30 let od Listopadové sametové revoluce a neslavit, ale vzpomínat na 80 let od počátku okupace. Revoluci i nastávající rok připomínaly ohňostroje a projevy státníků. Zeman už tradičně promluvil na sv. Štěpána, ale předsedové Sněmovny (Vondráček) a Parlamentu (Kubera) na Nový rok. Připomínám, že první novoroční projev měl TGM po svém návratu z Ameriky, později zvolil poselství o Vánocích. Po válce pak na Nový rok vystupovali předsedové vlád, s prvním novoročním projevem se ohlásil Gottwald a následovali jej další prezidenti. Po listopadu 89 měli 1. ledna projevy Havel i Klaus, v roce 2013 se Zeman vrátil k vánočnímu termínu. Je fakt, že mnoho lidí i na Hradě bolí po Silvestru hlava! Navíc se nový termín „lepšolidi“ (vymyšlený osobně Zemanem) špatně vyslovuje, když máte v hlavě láhev becherovky.

 

Všichni slušní lidé s úctou vzpomínali 50. výročí sebeupálení Jana Palacha. Svíčky, květiny a tiché průvody připomínaly oběť studenta, který nás chtěl vyburcovat k aktivitě proti sovětské okupaci. To se podařilo až o dvacet let později.

 

Velké i malé děti dostaly vysvědčení a ve čtvrtek 31. se (doufám) všechny těšily domů! V dalších týdnech budou postupně prožívat jarní prázdniny, tak ať jim je nezkazí nastávající spalničková a chřipková epidemie! A nám starším taky ne!!

 

Kytice, položené Zemanem, Babišem, Okamurou a Hamáčkem k památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze, skončily tenkrát okamžitě v koši. Za tento přestupek byla v lednu dvěma aktivistům udělena pokuta 2 000 Kč.

 

Vyhrotily se hádky kolem zdanění církevních restitucí. Výsledek? Od ledna 2020 po dobu třiceti let má církev vracet státu ročně 380 milionů korun. Zákon protlačili komunisté s podporou ANO, ČSSD a SPD. Církev se bude bránit u Ústavního soudu, protože to byli právě komunisté, kdo církev po roce 1948 okradl. Poslanec Pavel Kováčík (KSČM) mj. prohlásil, že Ježíš byl přece taky chudý, tak co by církev chtěla?!

 

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář oficiálně oznámil, že stahuje žalobu proti Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který mu odmítl udělit bezpečnostní prověrku na úrovni „přísně tajné“. Prohlásil, že soudy nejsou nestranné a tak to nemá cenu...

 

Po celém světě i u nás trvají diskuze o kybernetické a informační bezpečnosti v souvislosti s čínskou firmou Huawei. Petr Kamberský (Lidové noviny) to stručně komentoval: „ Víte, jaký je rozdíl mezi českým a čínským prezidentem? Žádný. Oba do roztrhání těla hájí čínské národní zájmy.“

 

Václav Klaus nevyloučil svoji případnou kandidaturu na post prezidenta. Prohlásil však, že jeho syn Václav Klaus ml. je ještě lepší a „má odvahu foukat proti větru“. Joj, to by bylo... Klaus st. se ovšem nedá zahanbit: prohlásil např., že tajné služby i BIS jsou bezcenné a že on vlastně nevěří ani britským ani americkým informacím. A že europarlament je taky k ničemu...

 

Šéf Pirátů Ivan Bartoš oznámil, že chce po příštích volbách do Sněmovny být premiérem.

 

Obrovský je skandál kolem zkaženého hovězího masa z Polska. Může být infikováno parazity nebo obsahovat zbytky veterinárních léčiv. Z poražených kusů ze odřezávaly shnilé části a na jatkách si na ně řezníci sami dávali razítka veterinární kontroly. Maso se vyváželo do celé Evropy (i k nám), protože 1 kg stál kupce jen 88 korun!

 

Průměrná cena bytu v Praze vzrostla oproti roku 2018 skoro o 20%, za metr čtvereční se platí 101 091 korun. Ovšem kupců ubylo.

 

Bylo oznámeno, že v říjnu se uskuteční mezinárodní cvičení pozemních sil Czech Lion. Zúčastní se ho skoro 800 vojáků Visegrádské čtyřky: Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

 

Jaroslav Balda (71) se stal „slavným“, když pokácel dva stromy na železniční koleje. Případná železniční neštěstí s mrtvými a raněnými chtěl svést na muslimy. Na místech činů rozházel letáky s „výhrůžkami imigrantů“. Soud mu uložil čtyři roky vězení a následnou psychiatrickou léčbu. Balda posílal peníze Okamurově SPD a pomáhal s agitací.

 

Českou politikou zahýbala otázka, jestli poskytovat dětem ve školkách a základních školách obědy zadarmo. Problém je, jak vybrat ty potřebné a kdo by to případně ohlídal. Stejně vypjaté diskuse jsou kolem chytrých telefonů: zakázat jejich používání při vyučování nebo ve školách vůbec? Podle neurologa Martina Jana Stránského má moderní technologie přímý vliv na rozvoj dětského mozku, což se projevuje chudším vyjadřováním, poruchou osobnosti, depresemi a nižším IQ.

 

Stavební úřad v Praze 2 povolil demolici budovy Transgasu na rohu Vinohradské třídy, kousek od budovy Rozhlasu. Velká brutalistická stavba nemá statut kulturní památky. Na holešovickém břehu Vltavy se naopak bude stavět: u metra C vznikne nový studentský kampus s 539 pokoji. Bude mít osm podlaží a otevře se v akademickém roce 2020-2021.

 

Smíchovská vila Bertramka se stala novou kulturní památkou. „Je to takový dárek k výročí Wofganga Amadea Mozarta“ oznámil ministr kultury A. Staněk. Mozart se narodil v lednu před 263 lety.

 

Personál českých nemocnic odchází do Německa a Rakouska, k nám přicházejí lékaři a sestřičky z Ukrajiny a nově zaznamenali v Německu odchod 641 praktických lékařů do Švýcarska.

 

Odešel Jiří Brady (90), který svůj život po emigraci do Kanady věnoval českým krajanům a přednáškám o holokaustu. Díky jemu se o fašistickém běsnění dozvídali lidé na celém světě. To ovšem nebylo důležité pro prezidenta Zemana, který mu v roce 2016 odmítl udělit vyznamenání za zásluhy o český stát.

Zemřel nakladatelský redaktor, novinář a filmový kritik Gustav Francl (99). Byl také

vynikajícím překladatelem francouzské poezie, od francouzské vlády dostal řád Akademických palem.

Patřil k významným předlistopadovým chartistům a po listopadu k důležitým pravicovým politikům. Ivan Mašek byl poslancem za kdysi významnou ODA, se kterou se později rozešel. Zemřel ve věku 70 let.

Filmový publistista, historik a fotograf Miloš Fikejz (59) zemřel a bude chybět naší i světové kulturní veřejnosti.

Odešla nejstarší Češka Květoslava Hranošová, která by se  26. ledna dožila 109 let.

Se svými kolegy se v hereckém nebi setkala Marie Kyselková (83), kterou proslavila hlavní role ve filmu Princezna se zlatou hvězdou na čele.

Nečekaně nás opustil geniální herec a vášnivý amatérský letec Luděk Munzar (85). ČD se s ním rozloučil citlivým nekrologem.

 

Konečně se začal opravovat proslulý hotel Evropa na Václavském náměstí. Od firmy Julius Meinl jej koupila Exim Tours. Chce z něj udělat nejluxusnější hotel ve střední Evropě a provozovat jej bude celosvětový řetězec Marriott.

 

Na černém finančním trhu jsou už tak nehorázné nebankovní půjčky, že o tom jednali i politici. V Ostravě se objevil případ ročního úroku 114,5%. ČSSD chce, aby hranicí byl dvojnásobek běžných půjček. Loni se dostalo do exekuce 863 tisíc lidí!

 

Do Prahy se stěhuje čím dál víc Rusů. Oblíbili si sídliště na stanici metra Hůrka, říká se tam Malá Moskva. Mají tady i své obchody s ruskými potravinami (Lastočka, Kalinka), většina z nich se živí podnikáním. Ovšem 43% firem není vůbec aktivní!

 

Rok 2018 byl nejteplejší od roku 1961! Duben a květen byly dokonce teplotně „mimořádně abnormální“. - Taky vyšla statistika o tom, jakou máme naději na delší život. Za posledních 50 let žijeme o víc než osm roků déle: ženy průměrně do 81 let a muži do 76 let. Problém je ovšem se zdravím: děti narozené v roce 2015 se mohou dožít cca 78,6 roků, ale zdravé budou jen do 63 let. Léky jistě budou lepší než dnes, životní prostředí (včetně teplot a sucha) však bude pro organismus (včetně psychiky) mnohem náročnější.

 

Leden je podle advokátů měsícem rozvodů. Stresy kolem vánočních svátků umocňují rozhodnutí odejít od rodiny. U nás se bohužel rozvádí polovina manželství, což v roce 2017 znamenalo 25 755  zničených rodin. Kritické je trvání manželského soužití v rozmení 5 - 9 let.

 

Užívali jsme si nádherné zatmění Měsíce (tedy ti, kteří se v mrazu dokopali vstát ještě za tmy z postele!).  Tak snad příště za šest let...

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: pražský magistrát má zadat projekt na opravu Karlova mostu. Problém bude najít lom, kde se těží ty správné kameny. Pravděpodobně nejhůř je na tom oblouk nad Kampou. Vypadávají kousky omítky a je nebezpečí popraskaní kamenů. Zatím je místo chráněno ohrazením, použitelné kameny budou opraveny a vráceny na místo, ty ostatní budou nahrazeny kameny novými. Takže – hlavně brzo najít ten lom!

 

Údajně má být v únoru velký mráz. Doufejme, že ani tentokrát předpovědi nevyjdou a my se ve zdraví budeme těšit na jaro! Držím nám všem palce!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012