NOVÉ ČASOPISY

-ES- leden 2019 Kultura česky

NOVÉ ČASOPISY

Od přátel ze Slovenska (z Košic) nám pravidelně chodí do redakce časopis Stříbrný vítr. Velmi pěkně graficky vypravený s barevnými fotografiemi. Články jsou většinou od členů

Českého spolku z Košic a dopisovatelů. Spolek organizuje řadu sportovních, společenských a kulturních akcí, které jsou zde prezentovány. Každý podzim např. organizuje Dny české kultury. Letos už byly po pětadvacáté a trvaly celý měsíc. Byl to jako obvykle pestrý rej hudebních, divadelních a dalších kulturních lahůdek. Svůj program košičtí nabídl i přátelům české kultury v dalších slovenských městech. Své aktivity vyvíjí Český spolek v Košicích již od prvního roku od rozdělení republiky

 

BOHEMIA

Z Budapesti jsme dostali tento dopis:

 

Milí Prátelé ve svete, doporucujeme Vám zajímavou vystavu od madarského prátelského kruhu  Cerného vola pod titulem: Momentky Hrabalovy galaxie! Vernisáz bude: v 7. února 2019, 18 h, místo: vystavní prostor Nové scény Národního divadla v Praze (Národní trída).

Srdecne Vás pozvou a cekají autoři vystavy a jejich prátelé z Madarska – viz cesky katalog v priloze!

S pozdravem

Eva Molnárová z Budapesti

 

Český spolek Bohemia v Maďarsku je velmi činný. Pravidelně jezdí do Česka i na Slovensko, pořádá různé kulturní akce a vydává hezky vypravený časopis Bohemia. Jeho předsedkyně Éva Molnárová nemá český původ, ale je milovnicí české literatury a kultury.

ČECHOAUSTRALAN

Je to časopis, který najdete na naší webové stránce.a stojí za to mu věnovat čas. Je to jeden z nejkvalitnějších krajanských časopisů a vydává jej léta Barbara Semenov z Melbourne, která tráví vždy zimní měsíce v ČR a ostatní v Austrálii. Pro své čtenáře v ČR přináší zajímavosti a články z Austrálie a naopak. Přečtu jej vždy od začátku až do konce.

POLYGON

Jeho celý název je český zahraniční časopis Nový Polygon. Jeho obsah je kritický a navazuje na zaniklý Západ. Jeden ročník jsme byli s Polygonem spojeni. Ale ukázalo se, že spojovat dva časopisy se někdy nezdaří. Nicméně mnoho autorů jsme měli i nadále společných.

Na titulu posledního čísla Polygonu je reprodukce obrazu Jakuba Hříbka, umělce, který maluje ústy. Každoročně kupuji od www.bonahelpo.cz a www.skolazivotabm.wbs.cz soubor pohlednic k vánocům a k velikonocům. Malují je děti i dospělí ústy či nohama protože nemají ruce . Ty obrázky jsou moc hezké a ta organizace, která jim pomáhá stojí za smeknutí klobouku.

A práce na Polygonu jeho šéfredaktorky Dany Kratochvílové mimochodem také…

Dědictví koruny české

Časopis ochránců a přátel našeho kulturního dědictví vydává Spolek Karel IV.

Ač není v barvě, jeho obsah je jedinečný jako práce jeho šéfredaktorky Libuše Hubičkové. Můžete číst článek o položení základního kamene k Národnímu divadlu,.O Vídni,kde TGM skládal maturitu v Akademickém gymnáziu, o tom, že Vídň nejsou jen Straussovy valčíky a Sacher dorty. A mnoho dalších zajímavých článků.

TNF TSJEKKISK-NORSK FORUM

Je časopis, který vydává česko-norská společnost. Jakoi i jiné krajanské časopisy informuje o tom, co se chystá, organizuje všelijaká milá setkání a informuje o tom, co se děje v ČR.

Všechny krajanské časopisy většinou informují o českých školách, které se díky Lucii Slavíkové z Paříže rozmnožily po celém světě, o tom, co se chystá, aby se krajané mohli sejít .

ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012