Stalo se v prosinci 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová leden 2019 Aktuality česky

Uplynulý měsíc v sobě koncentroval blázinec celého roku. Bylo teplo, kvetly sedmikrásky, lidé šíleli z cen vánočních dárků (a ještě ke všemu shořela v Praze-Písnici obří hala s padělky obuvi a oblečení pro vietnamské trhy!). I tradiční vánonoční strom na Staroměstském náměstí se pomátl a podařilo se ho rozsvítit až na potřetí (za opakovaného hlasitého odpočítávání a hudby z filmu Popelka). Koncem měsíce došlo k tragické blokádě proslulé dánice D1. Řidiči v kamionech i rodiny v osobních autech prožily desítky hodin v zimě, bez jídla a pití a „na záchod“ se chodilo do příkopů.

 

Do Česka dorazil plamínek světla, zapáleného v Betlémě. Zájemcům po celé zemi je rozdávali skauti.

 

Slovem minulého roku se stalo „sucho“. Poprvé se o něm totiž začalo psát nejen jako o momentálním stavu počasí, ale trvalejší hrozbě. A jako byla kdysi dávno doba ledová, vědci v Německu už začali užívat termín Heisszeit  - doba horká.

 

Nepříliš úspěšné strany KDU-ČSL a ODS uvažují o pevném svazku. Už zase...

 

Miloš Zeman si od 12. prosince vzal dovolenou a bydlel v Lánech. Nezapomněl ovšem na sv. Štěpána promluvit k národu: preferuje povinnou volební účast, přímou volbu starostů a ztrátu sociálních dávek pro ty, kteří nechtějí pracovat. Prezident se už počátkem měsíce dostal do konfliktu s Bezpečnostní informační službou, která varuje před ruskými a čínskými špiony. Česko se tak připojilo k mezinárodnímu tlaku na firmu Huawei, která představuje kybernetické nebezpečí. Prezident následně nazval rozvědku „čučkaři“ a její varovnou zprávu za „plácání“. Tak otevřený spor nám v zahraničí hodně uškodil, tam o zájmech Číny a Ruska vědí velmi dobře. Jo – taky pan prezident vynalezl další urážlivé označení pro ty, kteří před ním nestojí v pozoru: „lepšolidi“...

 

V Karviné se v hloubce 800 metrů vznítil metan a zavalil v Dole ČSM několik horníků. Sledovali jsme zoufalý boj záchranářů a moc jsme litovali rodiny českých i polských havířů. Spontánně vznikla sbírka na pomoc postiženým. Znovu jsme si uvědomili, jak je člověk zranitelný. Mrtvých je oficiálně 13, těla některých se zatím nepodařilo vyprostit, chodba musela být z bezpečnostních důvodů zazděna.

 

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se během minulých let zasloužil o to, že Parlament zvýšil rozpočet Hradu o desítky milionů korun ročně. Částka skoro půl miliardy měla být použita na opravu břehu vodní plochy Klíčava v Lánech. Kancléř osobně vybral dodavatele, jejíž spolumajitel Martin Teyschel „náhodou“ sedí v představenstvu Mynářovy nadace a podporuje tak nedalekou školu a sportovní klub. Pak že svět není malý!!

 

Nedostatek pracovních sil se projevil i v penězích - vánočních dárcích pro zaměstnance. Nejlíp na tom byli ve Škoda Auto: k průměrné mzdě cca 50 tisíc přibyly ještě dvě třetiny z této částky a 12 tisíc jako výkonnostní odměna. Takže celkem někdy až sto tisíc korun. Brigádníky sháněly před svátky velké i malé prodejny a nabízely až 200 Kč/hod.

 

Únava, vztek na všechno a všechny kolem jsou základními znaky tzv. syndromu vyhoření. Jeho míra závisí na mezilidských vztazích a typu práce. Nejhůř jsou na tom učitelé, lékaři a vrcholoví manažeři. Pomáhá oddělit práci od soukromí a mít přátele!

 

Skoro 60 tisíc lidí u nás čeká na ubytování v domě seniorů. Dalších 22 tisíc lůžek chybí pro nemocné alzheimerem! Volná postel však bude teprve, až někdo zemře.

 

Každý z našich občanů spotřebuje 21 kg plastů za rok. Dříve jsme tříděný odpad odváželi do Číny, kde jej používali jako palivo. Teď už plasty vozíme na naše skládky a nikdo neví, co s tím...

 

Do Česka se stěhuje čím dál víc středně bohatých Rusů. Teď jich tady žije legálně 37 tisíc, majetek v podnikaní byl spočítán na 8,25 miliard korun v 15 tisících firem.  Bydlí tady a skupují byty i na kšeft. Šedesát procent z nich chce žít v Praze.

 

Ministr zeměděství Miroslav Toman prohlásil, že bez cvičených zvířat by cirkusy ztratily smysl a postavil se proti zákazu drezury.

 

V Lidových novinách byl 28. května 1927 uveřejněn článek s titulkem Masaryk a Švehla. Byl podepsán šifrou O, nikdy před tím ani později Karel Čapek tento podpis neužil. Teď byl text identifikován literárními historiky.

 

Zemřela herečka Jana Štěpánková (84), která se svým talentem proslavila ve filmu, televizi a především v divadle. Utajený pohřeb mezi svátky vzbudil nevoli mezi jejími obdivovateli, kteří se s ní chtěli rozloučit.

Do janáčkovského nebe odešla autorka publikací o životě a díle tohoto světem uznávaného autora Eva Drlíková (72). Vydala souborné skladatelovo dílo a zasloužila se o expozici v Janáčkově domku v Hukvaldech.

 

Před osmdesáti lety se na zadní straně časopisu Mladý hlasatel objevil první příběh „Rychlých šípů – klubu statečných a čestných hochů“. Legendární pětice Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer,

Červenáček a Rychlonožka byla příkladem pro generace dětí. Napsal ji slavný Jaroslav Foglar.

 

Na prosincové aukci Galerie Kodl byly nejdráže prodány dva obrazy Josefa Čapka („Dva chlapi“ za 13,9 mil. korun a „Děvčata jdou pro mléko“ za 10,8 mil.).

 

Roste počet naivních českých důchodců, kteří odpovědí na nabídku dovolené zadarmo v exotické zemi. Za pouhé převezení „zapomenutého“ zavazadla z místa A do místa B! Muž (67 let) letěl z Brazílie přes Portugalsko a zadrželi ho celníci na Ruzyni. V batohu měl 2,1 kg kokainu v ceně 5,5 milionů korun.

 

Zvýší se příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením ze 6 tisíc na 19 200 Kč měsíčně.

 

Antonín Panenka, „pan Fotbalista“, oslavil 70. narozeniny. Také ve Spartě se slavilo: jejím sportovním ředitelem se stal Tomáš Rosický. Třeba to pomůže?!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: Česká národní banka si nechala vyrobit zlatou minci o váze 130 kg a průměru 53,5 cm. Má hodnotu 100 milionů korun. Od 1. února bude k vidění na výstavě „Sto let česko-slovenké koruny“ na Pražském hradě. Buďme rádi, že máme své miliony v papírových penězích! A ještě jedna dobrá zpráva (když už byly ty Vánoce): letos bylo postaveno 3 770 metrů (!) dálnice D7. Metrů, ne kilometrů! Což znamená při jízdě průměrnou rychlostí jen 104 vteřin ušetřeného času. Pokud se nestane nic mimořádného, plánovaná trasa 45,6 km bude při tomto tempu dokončena v roce 2063. Takže: těšme se na jízdu na zmiňované dálnici.

S přáním pohody a zdraví v tomto roce

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012