Kateřinská zábava

Slavit Kateřinskou zábavu je ve Winterthuru dlouholetá záležitost. Ze začátku byly oslavy veliké, že se skoro účastníci ani nevešli do sálu. Samotné oslavě vždy předcházela mše svatá, kterou po léta vede nám věřicím krajanům dobře znamý páter Antonín Špaček. Poté se hosté přesunuli do společenské místnosti při faře, kde je bohaté občerstvení a hudba, kterou léta organizovali Antonín a Vlasta Vlčkovi, kteří jak mnoho lidí vzpomene vedli české taneční. Vzpomeneme také na bohaté tomboly a taneční skupinu Folklor 75, která zde tančívala. Jak se pomalu stavy starých účastníiků snižují , účast na Kateřinské zábavě se zmenšuje.Ale i tak je hezké se i v menším počtu sejít s přáteli u dobrého jídla a pití, zavzpomínat si při zvuku českých a slovenských lidových písniček.Letos se hrála i hudba z filmu Rebelové, dětské písničky a pro Slováky Elán. Děkujeme hlavní organizátorce Kateřinské zábavy Alici Fricke, která s rodinou manželem Peterem a dcerou Danuškou tuto zábavu léta organizuje, že krásně nazdobila sál, zhotovila bramborový salát a upekla různé dobroty. Rovněž přítomní účastníci jak Češi tak Slováci přiložili ruku k dílu a hostina byla opravdu velkolepá. Ještě jsme si domů odnášeli marmelády, kopr a kdoule, ze kterých jsme pak doma vyraběli kompoty a marmelády.Nálada byla opravdu skvěla a děkujeme jak Alici, tak všem zúčastněným za skvělou atmosféru a úklid sálu. V krátkosti o svátku Svaté Kateřiny z minulosti Jednou do roka 25.11. uznává muž rovno-platnost ženy a postupuje jí svých práv, ba staví se jí do područí.Podle tradice se jedná o poslední možnou zábavu před klidným adventem. Svatá Kateřina se stala patronkou učenců, právníků a pedagogů, studentů , univerzit, tiskáren a také věznů, kolářů, mlynářů, přadlen, švadlen a mladých dívek. Je to takový ,,ženský den´´jest Kateřina. Od jara ženy šetří peníze, opravuje se prádlo, kupuje se nové a týden před svátkem se ženy sejdou u starosty, nebo jiné vážené osoby a tam se určí, čím má každá žena přispěti. Z peněz se zaplatí muzika a v den sv. Kateřiny se pekou koláče povidlové, makové , tvarohové buchty a ženy se předhánějí kdo upeče lépe. Rovněž se pečou husy a kachny. Pro děvečky a čeledíny byl tento svátek dnem , kdy dostávali mzdu a mohli měnit svůj dvůr. V křesťanství se kult svaté Kateřiny rozšířil již v 11. století a soustředil se na její mučednictví a mimořádné zázraky, které se jí připisuji. V Čechách byl propagátorem a podporovatelem jejího kultu Karel IV., který v den jejího svátku 25.11.1332 zvítězil v bitvě u San Felice v severní Itálii. Své vítězství přičítal Karel ochraně svaté Kateřiny a jejím oddaným ctitelem byl pak po celý život.Karlova soukromá svatyně v malé věži Karlštejna se později (nikoli za Karlova života) začala nazývat Kaplí svaté Kateřiny. Tak doufejme se přistí rok sejdeme na oslave svaté Kateřiny v hojném počtu opět.
Ivana Dangová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad