Charlotta

Lenka Slívová
Charlotta
Manželky našich prezidentů to nikdy neměly lehké. Měly stát ve stínu manžela, ale zároveň být vzdělané (aby mu pomáhaly), starostlivé (aby dobře pečovaly o rodinu) a spolupracovat s ním v souladu s potřebami doby. Charlotta Garrigue Masaryková to dokázala. Byla výjimečnou ženou, která prožila dětství v tradiční puritánské rodině v Americe. „Prožila dobrodružný i romantický příběh silného člověka“ řekla o ní na křtu své knihy Lenka Slívová. V letošní přehršli dokumentů i publikací o vzniku českého státu v roce 1918 to je výjimečná kniha. Tento příběh inspiroval Josefa Císařovského k natočení hraného dokumentu Poslední slovo Charlotty Masarykové.
„Já jsem upadla... Nic jsem o ní nevěděla, jenom že byla cizinka a neměli ji rádi“ uvedla představitelka Charlotty (té již starší) herečka Marta Vančurová. „Mám právo? Tak jsem se o to pokusila a jsem ráda, že jsem to podstoupila“. Anna Císařovská (Charlotta v mladším věku) dokonce natáčela jeden den se svou malinkatou dcerkou Johankou: „To byl v celém natáčení nejmilejší den, mít takového parťáka na place!“. Johanka ´hrála´dítě Charlotty a TGM.
Lenka Slívová touto knihou dokazuje, že Američanka svého muže „modelovala, posilovala i vedla“. Vystudovaná bohemistka na tématu pracovala pět let, byla mj. v archívech ve Vídni, Berlíně, Brooklynu... Dokazuje, že vztah mezi manželi opravdu byl opravdu vemi silný– to se prolíná celým jejich životem. Když mladá Američanka přijela v roce 1882 do Prahy, věděla o naší zemi víc, než průměrné Češky. Ale neuměla česky – vlastně skoro stejně jako TGM: ona mluvila anglicky a on „moravsky“. Takže oba měli učitele spisovné češtiny.
Život se čtyřmi dětmi a velmi zaneprázdněným manželem byl vysilující. Mnohdy byla až příliš hodnou mámou (především vůči nezvládnutelnému Janovi!), konec jejího života byl proto ve znamení depresí a obrovské únavy. Přesto doufala. „Všichni se jednou budeme milovat vespolek“, tato naděje jí pomáhala žít. Nesplnila se, ale její život bychom měli znát! Paní Slívová ji svou knihou definitivně zařadila mezi důležité osobnosti našich dějin – a to ve velmi čtivé románové podobě.
Vydala Mladá fronta
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad