SLOVO NA ŘÍJEN

Ponížení, křivda.
Česká republika si připomněla 29. září, výročí Mnichovské zrady.
Mnichov ohnul národu páteř, měli jsme bojovat, míní vojenský historik Eduard Stehlík. Prohráli bychom, ale byli bychom sebevědomější, čestně prohrát je lepší než vzdát se bez boje. Před 80 lety byla podepsána Mnichovská dohoda o postoupení pohraničních území Československa hitlerovskému Německu. Je nesmyslné nás vinit z poraženectví, lidé byli připravení republiku bránit, pro komunisty bylo později pohodlné říkat, že jsme ti slabí, kteří nikdy nebojovali, ale nemáme se za co stydět, vojáci i občané za války bojovali a umírali, říká Eduard Stehlík.
Pokud byste chtěli slyšet moudrá slova tohoto muže, kterého si moc vážím, najděte si je na rozhlasovém webu.
Již 80 let se vedou spory o to, jak to mělo či mohlo být.
Před chvílí jsem shlédla v tv deset let starý film Miloše Najbrta s názvem KDYBY…Moc pěkný film a slovo do diskuze. Naši důstojníci, celá armáda i většina Čechů chtěla bojovat. Měli jsme obranné bunkry v pohraničí, dost dobře vyzbrojenou armádu a hlavně – důstojníky se zkušenostmi z Legií, odhodláni nebát se ničeho a bojovat až do konce. (A za nimi stála armáda i občané.)
Naše slabiny byly dvě – horší letectvo než měli Němci a ZRADU MOCNOSTÍ FRANCIE A ANGLIE, KTERÉ NÁS VYDALY HITLEROVI jako predátorovi dobré sousto. Mocnosti ustoupily zlu a to se nemá. Stejně jim to nepomohlo, válka je neminula a vynikající čeští letci jim byli dobří…Zato komunistům vadili a tak je po návratu do republiky zavírali do vězení. Další ústupky zlu. Tentokrát východním směrem.
Jestli jsou naši lidé ohnutí Mnichovem nebo třistaletou porobou pod Habsburky, jak se také traduje, nevím. V každém případě jsou podle mého pozorování dosti pasivní. Byla jsem před týdnem na nějaké schůzi, kde se mělo o něčem důležitém hlasovat. Lidé se rozhlíželi kolem sebe jakoby hledali, kdo a jak bude hlasovat, že se snad přidají. Z třiceti přítomných se jen dva přihlásili do diskuze. Asi potřebují vůdce…Je mi z toho smutno. Ale přesto všechno věřím, že nastanou lepší časy
A všem je přeju.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad