TIP NA VÝLET

NEJKRÁSNĚJŠÍ PALÁCE SVĚTA
Na světě najdeme tisíce překrásných paláců, hradů a zámků. Každá země má svou ojedinělou architekturu a skvosty. Je však jen pár paláců, o kterých můžeme říci, že jsou nejslavnější a jedním z nich jeBuckinghamský palác. Pokud se rozhodnete navštívit Londýn, je jedním z míst, které musíte vidět.Celý areál jenesmírněrozlehlý a slouží jako rezidence i administrativní sídlokrálovny Alžběty. Královna zde přijímá státní návštěvy, velvyslance a pořádá také pravidelnou audienci se svým předsedou vlády.
Původní palác byl postaven v roce 1703 a název Buckingham House získal podle svého majitele vévody z Buckinghamu. Dům,který tvoří centrum současného paláce, byl postaven pro vévodu z Buckinghamu a v roce 1762 ho koupil král. Na žádost krále Jiřího IV. byl objekt přestaven tak, aby mohl splňovat úkol královské rezidence.Za oficiální sídlo královské rodiny byl však prohlášen až královnou Viktorií v roce 1837. Palác měl ovšem řadu nedostatků, kvůli špatné ventilaci zapáchal interiér, komíny kouřily a život v sídle opravdu nebyl pohodlný. V roce 1847 přistoupila proto královna Viktorie k dostavbě rozsáhlého křídla podle návrhu architekta Eduarda Blora. V roce 1901 dal král Eduard VII. vyzdobit sál, velké schodiště, velkou vstupní halu ve stylu secese, styl je zde zachován dodnes. Donedávna se dovnitř podařilo nahlédnout jen pár vyvoleným, kteří byli pozváni královnou. Pro veřejnost byl však palác zcela uzavřený. Od roku 1993 je však v létě, vobdobí královniny dovolené, částečně zpřístupněn k prohlídkám. Rozhodnutí o zpřístupnění státních komnat padlo proto, že výtěžek bylopotřeba použít právě na rekonstrukci a přestavbu Windsorského paláce po požáru v roce 1992. Vstup je vždy v určitou dobu. K atraktivním prostorům bezesporu patří trůnní sál, který je bohatě zdoben, dále unikátní jídelna nebo modrý salon. Pro slavnostní účely je určen taneční sál. Jakmile královna Alžběta II. opouští palác v Londýně a odjíždí na tradiční dovolenou na svém zámku ve východním Skotsku, je pro turisty na dva měsíce – přesně od 27. červencedo 1. října otevřen Buckinghamský palác. Královna pro veřejnost otevírá 19 sálů používaných k oficiálním účelům a vybírá vstupné. Tyto peníze jsou použity na správu královských památek. Kolik je vlastně v paláci přesně místností však nikdo neví,odhad samotné královny je 600,v některých publikacích je všakuváděnoi neuvěřitelné číslo 775.
Anna Sobotková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad