ŠVÉDSKÉ VOLBY

září 2018 Ohlasy a názory česky

Před pár dny jsem uveřejnila článek Václava Klause ml. o švédských volbách. O problémech s migranty do Švédska jsem se přesvědčila už asi před dvaceti lety, kdy jsem přijela poprvé do Švédska na pozvání Čechoslováků, kteří tam přišli v roce 1968.V prvním větším obchoďáku, kde náš autobus zastavil posedávali u kafíčka s doutníkem v ruce Arabové a kolem projížděly jejich zahalené zeny s kočárky a kupou dětí.To oni dopoledne nepracují, ptala jsem se. – Ne, oni nemusí pracovat, dostávají dávky, dozvěděla jsem se. Do Švédska za přáteli jezdím už přes dvacet každoročně v květnu, kdy mají vždy hezké setkání. Požádala jsem n ěkteré z nich, aby se k letošním volbám vyjádřili. Zde je první vlaštovka.

Vážená paní redaktorko,

Pro informaci: Nedávno byly ve Švédsku volby. Je zde 8 velkých stran a desítky malých lokálních. Ve volbách stály proti sobě levý blok vedený Sociálními demokraty a pravý blok – Aliance – vedený Moderáty. Žádný nedosáhl 30 procent a levý blok vede o jediný mandát. Kromě toho je tu strana Švédští demokraté – pravicová, se kterou však žádná z etablovaných stran nechce spolupracovat. Celkově je to patová situace a ve sdělovacích prostředcích probíhají nekonečné a zmatené debaty jak to řešit. Patová situace hrozí, že bude trvat dlouho. Celkově je zřejmé, že se systém vlády stran rozpadá. Systém musí být změněn ve skutečně demokratický založený na jednomandátových volebních obvodech bez návaznosti na politické strany. Existuje návrh ústavy Ing.Trinkewitze, který, bude-li odhlasován, takový systém nastolí.

Proces přeměny bude ovšem trvat pravděpodomně mnoho let. Švédské politické myšlení je – ve srovnání s českým – toporné. Bude trvat dlouho než veřejnost pochopí, že v době internetu už nejsou politické strany potřebné, že jsou naopak brzdou přechodu ke skutečné demokracii. Bylo by dobré, kdyby se o tom začalo v ČR diskutovat.

Se srdečným pozdravem

Jiří Polák, Švédsko

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012