Česká kultura na Slovensku

Význačnými příznivci našeho Mezinárodního českého klubu a čtenáři Českého dialogu jsou od začátku Češi z Košic, z Bratislavy a jiných míst Slovenska. Stali se ve své většině přes noc v roce 1993 cizinci ve vlastní zemi.
Dost těžce to nesli, vlastenecky orientovaná novinářka Soňa Čechová tehdy dokonce založila časopis MOSTY. Ten se stal populárním spojníkem mezi Čechy a Slováky až do doby, kdy Soňa předčasně zemřela.
Občané, kteří se i nadále považují vnitřně za Čechoslováky, pomáhají aktivně udržovat na Slovensku českou kulturu.
Český spolok v Košiciach a České centrum v Bratislavě pořádají ode dneška po celé dva měsíce Dni českej kultúry
Je to již 26. ročník této bohaté přehlídky výstav, hudby, literatury, scénického čtení, filmů, besed aj. Nejvíce akcí je v Košicích, ale i v Prešově, Sabinově, Staré Ĺubovni, Michalovcích, Trebišově a Martině.
Těch pořadů a výstav je celkem 37, tedy neuvěřitelné množství připravované každoročně s obětavostí, která se jen tak nevidí. Obdivujeme organizátory této veliké připomínky našeho stoletého soustátí a děkujeme jim.
Podrobnosti na: ceskyspolekkosice@gmail.com
13. září 2018 -red-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad