Stalo se v srpnu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová září 2018 Aktuality česky

 

Samozřejmě, že nejdůležitější událostí byly vzpomínky na srpen 1968. Je to pro mne neskutečně blízko, kdy jsem ještě jako studentka žurnalistiky utíkala v sedm ráno z Dejvic do redakce Lidové demokracie na Karlově náměstí. V půl čtvrté totiž volala známá z České tiskové kanceláře, že nás okupují vojska Varšavské smlouvy. Přes maminčiny a sestřiny slzy jsem se vypravila na dlouhu cestu. První, co bylo: pohodlné boty a kalhoty, protože  v nich se líp utíká. V redakci jsme už v osm byli všichni nacpaní u sporťáků, protože ti jediní měli televizi. V devět začala porada, sazeči už taky byli u mašin a tiskárna ve Svobodném slově čekala na první materiály. Zvláštní bylo, že se nikdo nebál. Ale třetí den už začal úklid redakce a všechny dokumenty, které mohly okupanty zajímat, jsem nosila o několik domů dál, kde je můj skorotchán pálil v kotli ústředního topení. Pátý den jsme dostali rozkaz od šéfredaktora, abychom nebydleli doma. Pak byla obsazena tiskárna, šéf nám zakázal přibližovat se k redakci a už to jelo...

 

Strašlivě mě rozčílil náš nectihodný pan prezident, který se neobtěžoval řící jediné slovo k tomuto výročí. Jeho mluvka Ovčáček vzkázal, že Zeman okupaci odsoudil už v roce 1970 a že to tedy není nutné!! Babiš měl odvahu přijít před rozhlas a byl davem jako bývalý estébák vypískán. Ale přišel... Zeman za tři dny přijel na výstavu Země živitelka, kde poklábosil a popil.

 

Moskva také oslavila 50. výročí: zatkla tři účastníky vzpomínkové akce na padesát let starý protest proti invazi do Československa. Zásah byl rychlý - ani se jim nepodařilo rozvinout transparetnt s nápisem „Za vaši a naši svobodu“.

 

Všechna čest Českému rozhlasu a České televizi za mnohahodinové programy. Osudové situace byly začleněny do předchozích událostí tak, že jsme se bez problémů orientovali a mohli (zpětně) hodnotit, co se v kterém městě stalo. Díky všem, kteří po  celé naší zemi připravili výstavy fotografií, koncerty a shromáždění! Celkem bylo v letech okupace (do června 1991) zavražděno 425 našich spoluobčanů. Zabit byl jeden (!!) okupant- opilý bulharský dezertér, který chtěl samopalem zastavit fekální vůz.

 

Všichni jsme obrečeli smrt tří našich vojáků v Afgánistánu. Martin Marcin,  Kamil Beneš a Patrik Štěpánek se stali cílem sebevražedného mladíka. Jejich pohřby nás sjednotily v přesvědčení, že agrese je celosvětový problém - a že se zrovna nestřílí u nás je jen souhra náhod. Na fond solidarity, kam jsme posílali peníze rodinám zavražděných vojáků, se vybralo do konce srpna přes 10 milionů korun.

 

Premiér Babiš se chopil iniciativy a začal objíždět evropské státy kvůli problémům s emigrací. První na řadě byla Itálie. Podle údajů OSN je jen v Turecku zapojeno do pašování utečenců přes padesát tisíc lidí.

 

Mladý Klaus se dere do nejvyšší politiky a začíná být nebezpečný pro rodnou ODS. Jeho konečným cílem není nic menšího, než se jakkoli a s kýmkoli spojit a stát se prezidentem. Zatím to vypadá, že si založí vlastní stranu a pak případně splyne s Okamurou. Člen Institutu Václava Klause Ladislav Jakl zase bude kandidovat za Okamurovu SPD do senátu.

 

Tento měsíc byl fakt hustý! Např. trestně stíhaný David Rath chce kandidovat do Senátu! Pro případ, že bude ve vězení, má plán: psal by novely zákona.  Má kandidovat za Blok Jany Bobošíkové, další podivné osoby.

 

Po třech letech rekonstrukce byla svlečena z lešení budova Národního muzea na Václavském náměstí. Ozářila i slavnostní koncert k výročí okupace. Slyšeli jsme hity ze 60. let, samozřejmým vrcholem byla Modlitba pro Martu, zazpívaná legendární paní Kubišovou. Václavák byl plný, modlitbu jsme obrečeli.

 

Jan Burian byl ministrem kultury potvrzen do dalšího šestiletého vedení Národního divadla v Praze. Je to první polistopadový ředitel, který v této funkci dostal znovu důvěru.

 

Nekonečným problémem bylo i v srpnu příšerné vedro a nedostatek vody. Řeky se dají přejít suchou nohou a v rybníkách hynou stovky tun ryb. To už snad i Václav Klaus přizná, že se otepluje!? V tramvajích bylo běžně 35-38%. Jsme světoví: měli jsme víc znečistěný vzduch než v Istanbulu! Ale: v pátek 24. srpna v Praze chvíli pršelo! Koncem měsíce už bylo chladněji.

 

Diskutovalo se také o zákazu zahalování tváře na veřejnosti. KDU-ČSL, Okamurovci i ČSSD jsou pro nový zákon. Muslimský zákon zahalování vlasů by akceptovalo jen 49% lidí, burku (s mřížkou pro oči) dokonce pouze 15% tázaných. Zákon nově schválili v Dánsku.

 

Ve II. čtvrtletí přijelo do Česka 5,5 milionů turistů (o 4,6% víc, než loni). Nejvíc bylo Němců, přibylo však Slováků a Číňanů.

 

Zemřel herec Ilja Racek (88). Měl podmanivý hlas a gentlemanské vystupování nejen na jevišti. (To ovšem neznamená, že snesl politické podrazáky mezi kolegy!) V roce 2008 obržel Thálii za celoživotní mistrovství.

Po těžké nemoci odešel přední český ortoped, invalidní sportovec a sportovní funkcionář doc. MUDr. Václav Smetana (84).

 

Některé univerzity oznámily, že zkontrolují kvalitu diplomových prací, odevzdaných v roce 2000-2010. Skandály kolem opsaných diplomek se dotýkají i nejvyšších politiků (Taťána Malá - ANO, Petr Krčál - ČSSD, Lubomír Metnar - ANO).

 

Zřítil se most v italském Janově. Zemřelo 43 lidí. Jediný český řidič, Martin Kučera, pád ze čtyřicetimetrové výšky přežil díky bezpečnostním pásům, kvalitnímu kamionu a štěstí. Má přeražený nos, polámaná žebra a je potlučený. Po pár dnech v italské nemocnici jej sanitka převezla domů.

 

V Egyptě napadl žralok bílý českého turistu, který byl v Marsá Alam na dovolené se ženou a dětmi. Muž (41) útok nepřežil.

 

Pamatujete na tu slávu? 12. srpna 1978 se rozjelo metro linky A ze stanice Dejvická (tenkrát Leninova) do stanice Náměstí Míru. Sovětskému vlaku se kvůli tvaru přezdívalo „černá huba“ nebo „briketa“.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: na žádném předvolebním plakátu neuvidíte moji tvář. Takže si nepřečtete, že bude všechno lepší, levnější, příjemnější, bude hodně vody i sluníčka, nebudou vás tlačit boty ani bolet žaludek z připálené kaše. Ti, kteří kandidují do Senátu a obecních zastupitelstev, mají fakt těžkou pozici: všechno už jim čajzli jejich soupeři. Může snad známý gynekolog slíbit, že odrodí ve svém volném čase devět dětí týdně? Bude snad v Praze 10 růst zároveň víc trávy a stromů i bytových domů? Bude slavný ortoped ještě víc pečovat o kývajícího se prezidenta? Chce mladý Klaus být zároveň nástupcem otce a přitom nepřivodit infarkt polovině národa? Ne, v této rvačce o moc se nikdo z Českého dialogu neumaže!

 

Hodně duševních sil i nadhledu v době budoucí přeje

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012