ÚŠKLEBEK STOLETÍ

JIŘÍ KOLÁŘ
ÚŠKLEBEK STOLETÍ
Národní galerie v Praze představuje při příležitosti padesátého výročí sovětské okupace Československa rozsáhlou výstavu jedné z nejoriginálnějších uměleckých osobností 20. století - Jiřího Koláře. Kolekce šestašedesáti umělcových koláží, mapujících dramatické srpnové události i škála málo známých prací je k vidění v Paláci Kinských v Praze.
Jiří Kolář, který zemřel v srpnu 2002, byl jedním ze stěžejních českých a později i evropských umělců minulého století. Nejprve působil jako básník a člen Skupiny 42, později se přiklonil k výtvarnému umění, které jej proslavilo. Obrazy, reliéfy a objekty tvořil vlastními metodami: roláže, proláže, muchláže, chiasmáže, asambláže, auto- či antikoláže. Od 60. let uskutečnil přes 300 výstav, například v roce 1978 mu jako prvnímu Čechovi samostatnou přehlídku děl uspořádalo Guggenheimovo muzeum v New Yorku. Kolář byl jedním z prvních signatářů Charty 77, jako odpůrce komunistického režimu byl donucen k odchodu. Emigroval koncem 70. let a v nepřítomnosti byl odsouzen k vězení a ztrátě veškerého majetku. Usadil se v Paříži, kde roku 1980 získal občanství.
„Výstava si dala za úkol představit Koláře jako silnou osobnost břitce komentující svoji dobu. V rámci osmi kapitol dává možnost porozumět otevřenosti a radikálnosti jeho tvorby, v níž se mísí syrové svědectví o krizi hodnot s experimentálním dědictvím avantgardy,“ uvádí historička umění Marie Klimešová, jedna z kurátorek výstavy.
Výstava Jiří Kolář: Úšklebek století, které dala název stejnojmenná koláž z roku 1961, je svědectvím jak o uměleckém vývoji, tak historii 20. století. „Kolářovo dílo hovoří o hrozivém experimentu s lidským duchem během válek, diktatur, likvidaci lidských bytostí, jejich důstojnosti i touhy žít,“ říká Milena Kalinovská, ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie a druhá z kurátorek výstavy.
Básně, koláže, deníky
V roce 1950 napsal sbírku Prometheova játra, která pro něj později znamenala několikaměsíční věznění. Jeho básně, divadelní hry a texty začaly být publikovány v politickém uvolnění let šedesátých, kdy autor mohl vystavovat svou výtvarnou tvorbu. Když se začal na přelomu padesátých a šedesátých let koláží zabývat, čerpal materiál především z publikací - reprodukcí děl ze sbírek Národní galerie. Hodnoty tzv. národního pokladu podroboval výtvarné revizi, která však byla tehdy pro českou veřejnost málo pochopitelná. „Pro výtvarného autodidakta byla práce s fotografiemi, respektive reprodukcemi, přirozenou volbou,“ vysvětluje Marie Klimešová.
Nedílnou součástí Kolářovy celoživotní tvorby byla její deníková forma. Četné koláže mají přesně uvedený čas svého vzniku. Z tohoto hlediska zaujímají velmi významné místo rozsáhlé kolážové Týdeníky z let 1967, 1968, 1970. V době, kdy Jiří Kolář vytvářel svůj Týdeník 1968, se ho bytostně dotýkaly dramatické události otřásající Československem.
„V průběhu tohoto roku zpracovával množství materiálu, ať už šlo o novinové články, oznámení, díla starých mistrů i současných umělců, upomínky či pozvánky, nebo jeho vlastní texty a další nalezené písemnosti. Cyklus každotýdenních koláží sestává ze šedesáti šesti samostatně existujících a prezentovaných stran. Mnohé se skládají z několika vrstev svědčících o síle událostí v daném týdnu či konkrétním dni,“ dodává Milena Kalinovská.
Úšklebek století
Takto nazvaná výstava v paláci Kinských představuje přes dvěstě Kolářových prací z jeho pozůstalosti, z tuzemských i zahraničních sbírek, včetně norimberského Neues Museum, odkud byl zapůjčen i zmíněný Týdeník 1968. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s celým spektrem umělcových koláží, včetně prostorové koláže Na začátku bylo slovo (1969), tvořené technikou tzv. chiasmáže.
Stejný název nepublikace k výstavě, vydané Národní galerií. Jejím záměrem je především poukázat na naléhavost přístupu Jiřího Koláře ke světu, který prožíval, a k umění, kterého si vážil. Vedle textů Marie Klimešové a Mileny Kalinovské obsahuje více než sto reprodukcí málo známých či zcela neznámých prací různých tvůrčích období a výtvarných postupů, rozdělených do osmi kapitol včetně ukázek z proslulého cyklu Týdeník 1968. Publikaci vybavenou kompletním anglickým překladem dále doplňuje soupis vystavených prací, biografické údaje a výběrová bibliografie.
Jiří Kolář: Úšklebek století - výstava do 2. 9. 2018 v Paláci Kinských. Architekti: Josef Pleskot a Norbert Schmidt, grafici: Robert Jansa a Petr Bosák. Je součástí oslav k připomenutí významných výročí roku 2018 spojených s českou státností.
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad