Stalo se v červnu 2018... a stojí za pozornost

-šeb-

 

Všechno politické dění bylo na pár hodin potlačeno Zemanovým „upálením“ obřích červených trenýrek, které před dvěma lety pověsili místo prezidentské vlajky nad hradní střechu aktivisté skupiny Ztohoven. Tento typ pánského prádla se pak stal obecně chápaným nesouhlasem s politikou prezidenta. Ten si po druhém zvolení může dělat co chce, třeba tajemně zvát novináře na mimořádné setkání! Do dalších voleb už nepůjde, odvolán by mohl být jen ze zdravotních důvodů. Ovšem, pokud on sám nebude s (dnes již častým) nepříčetným pohledem bloudit hradním nádvořím ve vlastních červených trenýrkách, nemáme naději.

 

Andrej Babiš byl znovu jmenován premiérem. Takže není předsedou v demisi, zatímco fungující vláda v demisi ještě dlouho „demisní“ byla. Babiš čekal na výsledky stranického referenda ČSSD, zda jej tato zmírající strana podpoří. A pak přednesl prezidentovi seznam ministrů... Problémem zůstáva kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche (ČSSD),  nenáviděný Zemanem.

 

Prezident Zeman odkládá své cesty a zdá se, že je ochoten létat jen do Ruska a Číny. Chyběl na varšavském setkání devíti prezidentů Střední a Východní Evropy- takže jich tam bylo jen osm. „Nahradil“ jej předseda sněmovny Radek Vondráček. Zrušil také cesty do USA, Rakouska a Maďarska. „Cestování je pro prezidenta únavné a tak má své priority“ řekl jeden ze Zemanova týmu.

 

Zřejmě je pro prezidenta namáhavá i cesta limuzínou ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje u Karlova náměstí, kde vojáci i civilisté uctili památku hrdinných aktérů atentátu na Heydricha. Sbíral síly na večer, kde v partě svých přátel bujaře slavil šampaňským 77. narozeniny Václava Klause.

 

Veřejná ochránkyně lidských práv Anna Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie. Boj o ochranu lidských práv a právní stát ji stál v době bolševického státu několik let ve vězení. Se stejným zanícením pracuje i nyní ve prospěch uprchlíků, národnostních i sexuálních menšin. Rytíři tohoto řádu se stali Masaryk, Havel, Forman, Mucha, Kundera a generál Gajda.

 

Před 15 lety občané České republiky hlasovali v referendu pro vstup do Evropské unie.  Kladně se vyslovilo 77% hlasujících a přihlášku byl nucen podat tehdejší předseda vlády Václav Klaus, velký odpůrce tohoto vstupu!

 

Abychom si vážili naší příslušnosti k EU a NATO nabádal A. Babiš na  pietním shromáždění na paměť vyhlazení obce Lidice před 76 lety.

 

Tomáš Halík, katolický kněz, teolog, psycholog a sociolog, oslavil 70. narozeniny. Při té příležitosti vyšla jeho autobiografie „To že byl život?“, kterou by měli číst především ti, kteří by ho nejraději vlastnoručně umlčeli... Halík byl poradcem Václava Havla a dlouhodobě se věnuje dialogu mezi církvemi a mezi věřícími a nevěřícími.

 

KSČM má tu nebetyčnou drzost, že za svou podporu Babišovy vlády požaduje zdanění církevních restitucí. Takže: já něco ukradnu, pak jsem donucen to vrátit, ale musíš mi za to zaplatit! Na to se dá říci jen dětmi oblíbené BLÉÉÉÉ...

 

Na holešovickém výstavišti vznikne dostavbou lapidária nový objekt, ve kterém už konečně po sto(!) letech bude „doma“ Muchova Slovanská epopej. Předběžně vyčíslené náklady jsou 580 milionů korun.

 

Katolická církev hledá následovníka pražského arcibiskupa Dominika Duky. Vatikán zřejmě vybírá ze dvou kandidátů: českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila (57) a plzeňského biskupa (a kdysi hlavního kaplana české armády) Tomáše Holuba (50).

 

Zemřela filmová, divadelní a především rozhlasová herečka Gabriela Vránová (78). Členkou Divadla na Vinohradech byla přes 40 sezón.

 

Tisíc hasičů z 210 hasičských družstev ze 77 okresů vykouzlilo v Praze nad Vltavou obrovskou fontánu. Byla barevná, provázená Smetanovou Vltavou a oslavila sté výročí vzniku naší republiky.

 

Po patnácti letech se u nás narodila čtyřčata: Anežka, Monika, Klára a Ondřej.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: nezoufejte si, že nemůžete finančně zvládnout své dvě nebo tři děti! V inzerci pražského vydání velkých deníků i Metra se už několik měsíců objevuje inzerát: „PRO DCERU koupím byt družstevní nebo byt v osobním vlastnictví v Praze. Platím v hotovosti.“ Vzhledem k tomu, že po městě je ke koupi dost (drahých) bytů, musí mít ten pán doma harém a nepřehledné množství dcer i peněz. Kupuje a kupuje... Buďte laskaví ke svým potomkům, nikdy s nimi nebudete mít takové vydání!

 

Moc vám přeji krásné léto, tentokrát jsem se o Stalo se... podělila s Evou Střížovskou. V Třeboni si od 21. června léčím své bolavé kostičky.

Venda Šebrlová

 

Tak jo, jdu do toho…21. června 1621 bylo popraveno 27 českých pánů. 27. června 2018 má být popravena česká demokracie. Jak jinak nazvat, když chce prezident schválit vládu s premiérem estébákem a s podporou komunistů, kteří se tak po téměř třicet letech vrací k moci.

 

Dnes, 25. června se na veřejnost dostala zpráva, že hejtmanka Středočeského kraje vyhodí ze zastupitelstva opozičního člena, který si dovolil kritiku. Prý poškozuje dobré jméno kraje. Cha, bydlím  v tom kraji a tak dění zde sleduji. O dobrém jménu, vyjma hezké přírody nic nevím, ale o tom, že hejtmanka příliš inteligence nepobrala, je mi jasné od začátku její ambiciózní kariéry…

 

Jiří Suchý obdržel 25. Června v Lužanech u Plzně cenu Ars longa za mimořádný přínos české kultuře. Šestaosmdesátiletý herec, komik, textař, zpěvák, básník, hudebník, režisér, dramatik a výtvarník je prvním držitelem ceny, kterou společně udělila Nadace Český literární fond a Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

 

Památku obětí komunistického režimu uctili dnes na hřbitově v Ďáblicích zástupci Sdružení bývalých politických vězňů, slovenské Konfederace politických vězňů, státních orgánů a dalších organizací. Památka se připomíná v den, který předchází výročí popravy političky a právničky Milady Horákové. Na ďáblickém hřbitově leží kolem 200 obětí komunistického režimu včetně více než 40 dětí. Počty nejsou konečné, dohledávání jmen pohřbených je obtížné, řekl ČTK předseda Sdružení bývalých politických vězňů Jiří Línek. Přítomní politici poukázali na rýsující se vládu s podporou komunistů.

 

Bizarní je potom nápad, aby ministerstvo spravedlnosti řídila Taťána Malá. Podobně jako Poche by přitom mohla zamířit i na zemědělství – absolvovala Agronomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně, obor zemědělské inženýrství, a diplomovou práci zasvětila Mikroklimatickým podmínkám v chovu králíků. V dalších dnech se prokázalo, že svou diplomovou práci částečně opsala.

Později ale též vystudovala práva – a to až na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. V politice na sebe upozornila pouze vášnivou obhajobou Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo a nápadem, že jeho trestní stíhání by mohlo čtyři roky – tedy do konce volebního období - počkat.

Ředitel české pobočky Transparency International ve Výzvě Jiřího Kubíka vysvětluje, co podle něj usvědčuje premiéra z obcházení zákona o střetu zájmů a jak proti jeho firmě chce zakročit u Evropské komise. Babiš nadále ovládá Agrofert, ačkoliv mu to zákon o střetu zájmů zapovídá.

 

Agent Bureš, trestně stíhaný premiér ČR, pravil: "Celá ta opozice, která má plno keců od rána do večera, může odejít. . . Když jsou takoví, tak mají možnost." 27. června skutečně prezident jmenoval menšinovou vládu ANO a ČSSD, která se ve Sněmovně bude opírat o hlasy komunistů. Hamáčkova historická Na protest proti jmenování vlády s podporou komunistů vyhlásili ve středu v Turnově řetězovou hladovku. Akce odstartovala o půlnoci. Každý z účastníků bude držet hladovku 24 hodin.

 

Letitá kauza hejtmana Ratha byla opět u soudu a opět byl potvrzen odsudek 8 a půl toku vězení a propadnutí majetku. Rath pak svolal tiskovou konferenci k Hradu, kde vysvětlil, že je nevinný, protože někdo mu tu krabici podstrčil místo vína, pro které si původně přišel. Že by tak zkušenému lékaři nebylo divné, že krabice je o mnoho lehčí než 6 lahví vína?

 

Pro tento měsíc oproti kolegyni Vendě Šebrlové nemám žádnou dobrou zprávu nakonec, snad jen naději, že příští měsíc nějaké přinese…

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012