FIM DOSTAL CENU JIŘÍHO JEŠE

-red- červen 2018 Aktuality česky

V roce 1994 jsem zakládala Mezinárodní český klub.  Na slavnostní zahájení v hotelu Panorama tehdy přišlo množství lidí včetně podnikatelů, kteří zde instalovali své stánky s nabídkami. Přišli čtenáři a přátelé z domova i ze zahraničí, pokud byli zrovna v Praze. Mezi hosty se proplétal fotograf Miloš a filmařka Renka, která událost natáčela na video. (Zálohu deset tisíc jsem jí vyplatila, ale dodnes jsem neviděla film, zrovna tak jako slíbené sponzorské dary od vystavujících podnikatelů.) Ale to jsem v tu chvíli nevěděla, takže nálada celého setkání byla báječná.

Hned na začátku přišel Jefim Fitštejn a dojatě mi děkoval, že myslím na lidi, kteří odešli, ale zůstali vlastenci a to jak vydáváním Českého dialogu, tak nyní založením MČK.  Jefim  jím je, ačkoliv by nemusel. Narodil se roku 1946 v židovské rodině v ukrajinském Kyjevě. Vystudoval žurnalistiku a se svou ženou Věrou žil od roku 1969 do 1980 v Praze, kde pracoval jako překladatel. Po podpisu Charty 77 byl pronásledován a v roce 1980 donucen emigrovat do Vídně. Od té chvíle působil jako politický komentátor Rádio Svobodná Evropa. V letech 1996 a 1997 byl šéfredaktorem Lidových novin. Následně se vrátil do Rádia Svobodná Evropa. Od devadesátých let je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu 2 – Praha. Je autorem řady politických článků, komentářů v českém ruském, německém a anglickém tisku, autorem několika knih a scénářů k dokumentárním filmům.

Jeho bývalá žena Vera žije s jejich dcerou Leou a s dcerou Clarisskou z dalšího manželství v texaském Galvestonu. Oba jsou autory článků do Českého dialogu. Vera mu říká Fim.

A tak docházím k jádru věci: včera dostal Jefim Fištejn Cenu Jiřího Ješe za komentáře a za letitou novinářskou práci.

SRDEČNÉ GRATULACE!

Na obr. Jefim Fištejn s Hanou Krčmovou-Ješovou

-red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012