OBECNÍ DŮM PLNÝ FOTOGRAFIÍ

Česká divadelní fotografie se stala světovým fenoménem. Proto se Divadelní ústav ve spolupráci s Národním muzeem rozhodly uspořádat její rozsáhlou výstavu v příhodných prostorách Obecního domu v Praze (do 24. července 2018).
Česká divadelní fotografie 1857-2017 je první obsáhlou expozicí fotografií divadelního prostředí. Tým v čele s kurátory A. Hejmovou a V. Poláčkem zmapovali mnohé z paměťových institucí, ateliérů, archivů divadel a soukromých sbírek.
Herecké portréty
Prvními dochovanými portrétními fotografiemi českého divadla výstava dává nahlédnout do fotoateliérů poloviny 19. století. Právě herci je nejvíce navštěvovali. Nejstarším dochovaným snímkem s touto tématikou je fotografie herečky Mikulášského divadla Floriany Jaich z Ateliéru Schwestka z roku 1859. Ve výstavních sálech je prezentována i řada exponátů z proslulého Ateliéru Langhans, Ateliéru Hynek Fiedler či sběratelského alba známého pražského antikváře Karla Zinka. I historické snímky osobností českého divadla Hany Kvapilové, Jindřicha Mošny, Anny Sedláčkové, ale i novodobější portréty Olgy Schoberové, Violy Zinkové, Petra Čepka, Martina Dejdara či herců Divadla na Vinohradech, jejichž autorem je Jaroslav Krejčí.
Představení divadel
První fotografie pochází z roku 1892 z inscenace I. Madácha Tragédie člověka, kterou na prknech Národního divadla nasnímal Alfred Baštýř. Zachytit představení v divadelním interiéru umožnil rozvoj fototechniky, hlavně elektrického osvětlení. V meziválečném období vznikla škála unikátních snímků, například z Osvobozeného divadla, Divadla D 34, ale i propagační fota z Divadla Vlasty Buriana. Po druhé světové válce vznikl z divadelní fotografie svébytný umělecký obor. Za zcela mimořádné lze považovat šedesátá a sedmdesátá léta minulého století, kdy tvořili autoři jako Jaromír Svoboda, Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a další.
Výtvarně i architekturou
Kromě dokumentační a propagační úlohy začala být fotografie užívána jako součást výtvarného řešení inscenací. Především u představení, na kterých spolupracoval vynikající scénograf Josef Svoboda – především pro světově proslulou Laternu magiku. Důležitou roli hraje dokumentace divadelní architektury. A tak se díky historickým fotografiím zachovaly původní podoby dnes neexistujících divadelních budov či těch, které prošly zásadní proměnou, v případě zbořeného Starého divadla v Plzni, Starého divadla na Veveří v Brně či již jen ve vzpomínkách pamětníků Novoměstského divadla v Praze. Nechybí významné momentky ze staveb a z pokládání základních kamenů, z hereckých šaten či kanceláří, jevištní techniky. Divadelní zákulisí se stalo zálibou mnoha fotografů.
Propagace a život
Nedílná součást, v níž fotografie vždy hrála významnou úlohu, nabízí v expozici historické a současné plakáty, programy a reklamní materiály, především z pražských: zlaté kapličky, Osvobozeného divadla, Divadla za branou, Činoherního klubu, Švandova divadla či brněnského Divadla Husa na povázku. Divadelníci se významně podíleli na životě společnosti, zachování kultury a vývoje historických událostí. Výstava ukazuje divadlo jako součást oficiálních akcí, připomínajících nejen sté výročí založení naší republiky, ale i jeho spoluúčast na důležitých událostech českých a československých dějin konce první světové války, německé okupace či sametové revoluce. Nechybí ani oblast sportu, politiky, veřejného života s divadelními prvky: za všechny výmluvný foto sokolek F. Drtikola. Několik set fotografií doplňuje kolekce vývoje fotoaparátů a techniky.
Samostatnou část výstavy tvoří prezentace výsledků soutěžní Přehlídky současné divadelní fotografie. Soutěž s přihlášenými 121 profesionálními fotografy a studenty s jejich 1348 snímky proběhla u nás letos poprvé. Pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších snímků od čtyřiceti autorů. Při vyhodnocení a ocenění v rámci vernisáže výstavy bylo řečeno, že snímky všech autorů jsou velmi dobré. Součástí výstavy je bohatý doprovodný program, který zahrnuje dílny, semináře, přednášky, komentované prohlídky i fotografický ateliér.
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad