Olga Szymanská

květen 2018 Kultura česky

básnířka – fotografka – publicistka - autorka pořadů

Vzdělání umělecké a zkušenost v oblasti výtvarného umění zúročila v pořadech pro Český rozhlas o osobnostech umění. Novinářské v článcích o výstavách výtvarného umění a kultuře.

V nich spojuje stránku vizuální s hudební a s duchovní. Oceněna 1. cenou České asociace novinářů a publicistů cestovního ruchu-za text Z kamene pramen rodu (2016), Čestným uznáním Společnosti Sherlocka Holmese-za báseň Homage S.H. (2016). Porotkyně festivalů

a literárních přehlídek, například EKO Film Český Krumlov, Náchodská Prima sezóna. Členka Umělecké besedy, Syndikátu novinářů ČR, výtvarné skupiny GAMA. Zastoupena ve sbornících poezie, v almanachu Literární Hradec Králové, v knihách: Zanechali stopu-Osobnosti města Náchoda, O lidech v Beskydech, pozoruhodných památkách a přírodních zajímavostech I, II.

Vzdělání knihovnické prohloubilo autorčin vztah k literatuře a ke knize.

 

Z touhy po tajemnu a poetice vytvořila básnické sbírky: Muž s křídlem (il. J. Benedikt), Znamení torza (il. J. Samek), Prostor světla (il. B.Waageová), ostatní čtyři doprovodila vlastními fotografiemi: Návraty-Náchodu, Rytiny-Kříž kamene a pramene Beskyd, Verše ticha (snímky odborníky zvány foto-grafikami) a Psáno kamenem. Umocňují autentičnost autorčiných básnických výpovědí. Výstavy fotografií ve spojení s působivými verši mají značný ohlas. Svou tvorbou uchovává v sobě i pro druhé odkaz otcova kraje výtvarníků a literátů východních Čech s láskou k současnému umění a k jazzu, zároveň matčin odkaz krajiny Beskyd s láskou k tradici a rodovému původu předků. A s obdivem k architektuře Dušana Jurkoviče v obou krajinách je v sobě pojí v jedinou KRAJINU SVÉHO SRDCE.

 

Stanislav Liška

 

ukázka výstavy = http://uposlednihosoudu.cz/fotogaleria.php

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012