Písařka ze Sieny

Venda Šebrlová květen 2018 Knihy česky

Melodie Rose Winawerová

Písařka ze Sieny

Je to román o cestování časem. Ne ovšem o nějakém primitivním vesmírném sci-fi, ale do relativně dávného času, do 14. století. Hrdinkou je lékařka, jejíž bratr-historik se po studiích přestěhoval do italské Sieny a hledal důvody středověké ničivé epidemie. Tam zemřel a Beatrice Trovato jede z Ameriky vyřídit nezbytné záležitosti. Při čtení bratrových písemností se díky nevysvětlitelné síle ocitne ve středověkém městě, často se vrací do „svého světa“ a pak putuje zase zpět.

 

Ví, jak moderní medicína bojuje s epidemiemi, ale není jí to nic platné. Ve středověké Sieně není pro obyčejné i bohaté lidi nic víc, než soucit a sběrači mrtvol. Tato stránka románu je tragická, díky jí se však dozvídáme o běžném životě na ulicích i v honosných domech, o negramotných i vysokých hodnostářích města a církve.

 

Nutně se objevuje otázka: kam Beatrice patří? Ona sama se ptá: „ Stal by se jakýkoli můj pokus o dosažení změny v běhu historie jen hrstí štěrku, vrženou proti nezastavitelnému kolu času, které je beze stopy rozpráší do nicoty?“ Navíc nám zároveň říká:“ Plula jsem po řece času, kde proudem a  hnací silou byla touha po všem, co jsem opustila.“ Sama autorka podotýká, že kniha je historickou fikcí, zakotvenou na skutečném místě a době. Siena po morové epidemii ztratila pozici politické, ekonomické i kulturní - ale jistě u toho nebyla svědkyně z 20. století. Vidět středověký svět našima očima je výjimečný zážitek.

 

Vydala Metafora

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012