Festival České kořeny – 10 let

Martina Fialková květen 2018 Kultura česky

Loni v květnu jsme se s kolegy vraceli z 12denní cesty do Lucemburska a Belgie, plni dojmů z natáčení našeho pátého dokumentu cyklu České kořeny. Při jejich rozebírání a hodnocení nás najednou zaskočila skutečnost, kterou jsme si uvědomili. Je to k nevíře, ale myšlenka na první dokument vznikla už v roce 2008 a na naši první natáčecí výpravu – za krajany do Švédska – jsme se vydali následující rok. A protože bylo jasné, že nový, už pátý dokument, České kořeny v Lucembursku a Belgii bude dokončený v roce 2018, spočítali jsme si snadno. Náš projekt bude mít 10 let trvání! A to by chtělo oslavit.

Navíc rok 2018 je rokem, kdy si připomeneme i jiné, mnohem důležitější výročí, 100 let od vzniku Československa, samostatného a demokratického státu. Naše úvahy se ubíraly tím směrem, že přece i Češi v zahraničí budou oslavovat. I oni, přestože nežijí u nás doma, k nám patří. A my tím, že v cyklu České kořeny připomínáme jejich výjimečné osudy a přínos pro dobré jména Česka (dříve Československa) ve světě, můžeme jubilejní rok našeho projektu připojit k těmto oslavám. Rozhodnutí padlo na příjemný a barevný měsíc červen, kdy Pražané jsou ještě doma, než se začnou rozjíždět na dovolené, a krajané se již začínají chystat na své prázdninové návraty „domů“, do země, kde mají své kořeny.

Z debat vykrystalizovala nakonec třídenní akce, festival s názvem České kořeny – 10 let. Obsáhne slavnostní zahajovací koncert, výstavu výtvarných děl, filmovoupremiéru nového dokumentu České kořeny v Lucembursku a Belgiia dále celodenní přehlídku dříve natočených dokumentů cyklu České kořeny. Festival je určen široké veřejnostia bude přístupný volně nebo za symbolické vstupné. Všechny jeho akce budou pro návštěvníky zajímavé kvůli možnosti osobních setkání se zahraničními hosty – českými osobnostmi, které vystoupily v našem dokumentárním cyklu filmů České kořeny. Nyní, kdy text vzniká, se jich k osobní účasti na festivalu přihlásilo již 22. Sjedou se ze všech zemí, kde jsme natáčeli (Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Belgie i Lucembursko), zatím kromě Kanady, ale věříme, že snad i někomu z našich kanadských „filmových hvězd“ se také podaří přijet.

Důležité je, že osobnosti z našich filmů budou samotnými aktéry festivalu a nebudou zde tedy „pouze“ v roli hostů a diváků, ale například: slavnostní zahajovací koncert 5. 6. v překrásném historickém sále Valdštejnského paláce, kde sídlí senát,nastuduje a provede se svým pražským souborem houslista Jaroslav Šonský, osobnost Českých kořenů ve Švédsku (soubor Martinů Strings Prague vznikl při jeho častých návštěvách Prahy a má za sebou již několik zahraničních turné, a před letos sebou turné do Švýcarska a na Slovensko). Na programu budou mimo jiné také díla dvou skladatelů, kteří prošli našimi filmy: Jána Valacha z belgických Antverp a Tomislava Vašíčka z rakouské Gablitz u Vídně.

Následující premiérový den 6. 6.bude patřit hostům z Lucemburska a Belgie. Odpoledne bude zahájena výstava dvou lucembursko-českých výtvarníků, osobností nového dokumentu, Ivy Mrázkové a Oty Nalezinka. Oba obdrželi za své výtvarné dílo řadu lucemburských ocenění. Výstava bude trvat celý měsíc a bude umístěna do starobylého evangelického kostela Martin ve zdi, na místě bývalých pražských hradeb. Pár kroků odtud je pak biograf Ponrepo, místo s neuvěřitelně bohatou historií od středověku po dnes. Zde se uskuteční premiéra nového dokumentuČeské kořeny v Lucembursku a Belgii za účasti obou výtvarníků, ale také hosta z Belgie, Michala Svobody, vynikajícího biochemika, vědce a také sportovního letce, dalšího z osobností nového dokumentu. Premiéru i vernisáž výstavyzaštítí velvyslanectví obou zemí.

 

Třetí den festivalu pak bude věnován všem doposud natočeným dokumentům cyklu. Jejich přehlídka proběhne v kině Ponrepomezi 10 – 22 hodinou (České kořeny ve Švédsku, ve Švýcarsku, v rakouské Vídni, České kořeny ve Vancouveru). Mezi jednotlivá promítání chceme začlenit kratší besedy se zahraničními hosty, a také návštěvu blízkého ateliéru dalšího z výtvarníků, Jana Brabence (osobnost dokumentu České kořeny ve Vídni). Ve foyeru kina pak bude možnost menších setkání, autogramiád či výstav i pro další zahraniční hosty našeho festivalu – spisovatele apod…

Našimi dokumenty prošlo téměř 50 zajímavých osobností českého původu v zahraničí, a jejich rodin.   Jejich „cesty za svobodou“ i další osudy, úspěchy, myšlenky a názory mohou inspirovat i další generace. To chceme umožnit návštěvníkům festivalu – včetně možnosti osobních setkání jek jednotlivých aktérů dokumentů mezi sebou, tak především s veřejností.

Dokumenty z cyklu České kořeny postupně všechny odvysílala i Česká televize v letech 2011, 2014, 2015 a v r. 2017. Nejnovější České kořeny v Lucembursku a Belgii budou ČT nabídnuty po premiéře 6. 6. 2018.

Nad celým festivalem přijala záštitu paní Dagmar Havlová a nad jeho zahájením také předseda Senátu PČR Milan Štěch. Zahájení se koná s podporou Stálé komise senátu pro krajany žijící v zahraničí a jejího předsedy, pana senátora Tomáše Grulicha.

Martina Fialková, spolek České kořeny – předsedkyně (a spoluautorka dokumentů)

Více na www.ceskekoreny.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012