Stalo se v březnu 2018... a stojí za pozornost

Co je nového? Staronový prezident Miloš Zeman složil slib a má zajištěnou moc nad svými nepřáteli. Pro přátele uspořádal na oslavu inaugurace velký mejdan na Hradě - pro skoro tisíc lidí. Nenávidění novináři vstoupit nemohli... Co kdyby napsali pravdu o tom, že se Zeman sotva drží na nohou?
Co je starého? Premiér v demisi Babiš je pořád premiérem a neustále se omílalo záhadné zmizení osobního prezidentova poradce Jie Ťien-minga (toho v Číně neobjevila ani pátrací skupina z Hradu ve složení Nejedlý-Mynář-Tvrdík).
Česko vydalo do Ameriky ruského hackera Jevgenije Nikulina. Rusko i prezident Zeman „vyslovili hluboké rozčarování“ (tj. vztek) nad tím, že nebyl poslán zpět do rodného Ruska.
Velkou nevoli muzikantů, historiků i občanů vyvolalo představení nové verze naší hymny. Objednal si ji Český olympijský výbor, protože současná podoba je prý pro předávání medailí příliš krátká!!!!! Skladatel Miloš Bok složil něco podobného wagnerovským patetickým melodiím, jen ty Valkýry se neobjevily!
Generál Petr Pavel převzal Řád Záslužné legie, nejvyšší americké vyznamenání pro cizince. Pavel ho dostal za své působení ve funkci šéfa NATO, kdy projevil výjimečnou schopnost přesvědčovat lidi a argumentovat.
Ustavení už právně platné vlády je pořád v nedohlednu. Spolupráci ANO s KSČM výrazně narušilo, že na ulicích i mezi politiky se zvedla vlna odporu proti jmenování komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů. Takže Ondráček byl šéfem jen pár hodin, a komunisti se mohli zbláznit z toho, že „svobodu narušuje řvoucí pouliční dav“. Hrozně se divili, že nám vadí účast mladého Ondráčka při mlácení studentů, protestujících za bolševika proti totalitě!
Ve zkrachovalé továrně ve středních Čechách byly nalezeny desítky krabic s filmovými materiály z politického procesu s Rudolfem Slánským v roce 1952. O jejich existenci se vědělo, ale dosud je historici hledali marně.
Neznámá bulharská firma chce od ČEZ koupit energetickou síť a zaplatit za ni 8,5 miliardy korun. Problém je, že nemá peníze a teď se do hry vložil i buharský prezident Bojko Boris. Jestli vám to připomíná loňský„kšeft“ s budováním vodních elektráren v Kyrgizii – pamatujete si to dobře!
Už šest let se táhne vyšetřování korupční kauzy bývalého politika Davida Ratha. Ten se pořád odvolává a stěžuje si, takže do vězení na 8,5 roku podle tři roky starého rozsudku, zatím nejde a nejde... Podle nejnovějších zpráv mu nyní hrozí také propadnutí veškerého majetku v hodnotě několika desítek milionů korun.
V Praze ukončila svoji činnost pobočka francouzského muzea voskových figurín Grévin. Čtyři roky byla dotovaná Francouzi (v Paříži bylo voskové muzeum otevřeno v roce 1882, nedávno v Motrealu a Soulu)..Samo si na sebe nevydělá a teď řeší, co s voskovými exponáty.
Letošního Febiofestu se zúčastnily dvě francouzské hvězdy: šansoniér Charles Aznavour a herečka Catherine Deneuveová.
Zemřel fotograf Jef (Josef) Kratochvíl (74), který zachytil proměny brněnského Divadla na provázku a později také Městského divadla Brno.
Do hereckého nebe odešel Vlastimil Bedrna (89), který se proslavil především dabováním otce Homera v seriálu o Simpsonových.
Spisovatel, muzikolog, publicista a scénárista Zdeněk Mahler zemřel ve věku 89 let. O jeho obrovském významu pro českou kulturu ČD psal hned po ohlášení této smutné zprávy.
V Anglii zesnul bývalý příslušník britského královského letectva Zbyšek Nečas-Pemberton (97). Aby jej Britové zachránili před poválečným pronásledováním československým komunistickým režimem, fingovali jeho smrt.
Odešla Dagmar Lieblová (88), dlouholetá předsedkyně Terezínské iniciativy a držitelka Řádu T. G. Masaryka. Přežila útrapy koncentračních táborů a přednášela o této tragické době nejen doma, ale také v Evropě a USA.
Skoro třetinu bytů v Česku koupí cizinci. Největší zájem je o Prahu a Brno, což je velmi výhodná investice pro příští roky.
A tradiční dobrá zpráva na konec: makejte, přátelé, makejte! Pokud se stanete čestným občanem Prahy (pocta se uděluje od roku 1920) jako už mnohé významné osobnosti, čeká vás velký vděk. Zatím se dává pamětní plaketa, diplom a šek na 100 000 korun. Teď se na magistrátě projednává např. hrob, za který nebudete muset platit! Až umřete, starat se o něj bude město. Než umřete, můžete bezplatně užívat veřejnou dopravu (tzn. dostanete celoživotní Lítačku). Přiznávám: nedovedu si představit, že by takové uznání ocenila např. Jiřina Bohdalová nebo Miloš Forman. Nebo nově navržená Ester Ledecká! Jediný člověk, kterého občas vídávám v tramvaji nebo metru, je Petr Nárožný.
Přeji vám krásný duben bez drsných aprílů a štěstí všem dětem, které budou dělat přijímací zkoušky na gymnázia a vysoké školy. Prosím, držte jim palce!
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad