Slovo na duben

Pokračuji v psaní knihy o téměř třiceti letech Českého dialogu. V prvních ročnících nacházím perly plné naděje, euforie a chuti do nového života ve svobodné zemi. Měla jsem plno spolupracovníků, a autorů z domova i ze světa, kteří plnili stránky časopisu, byla to moc krásná doba.
Za několik let jsem se dostala na svoji první velkou cestu za krajany. A rovnou do Austrálie, kde jsem měla řadu čtenářů i dopisovatelů. Měla jsem tam besedy v Sokole, v Country klubu, v Sydney, Canbeře, Melbourne, Adelaidě, na Tasmánii i jinde. A když se mne ptali na naši politickou scénu a měli snad nějaké námitky, co se jim z novin nezdálo, bránila jsem tu první vládu, jak jsem mohla, vysvětlovala, že všechno nelze změnit, zlepšit najednou, ale… Vláda by mne tehdy správně měla na rukou nosit a zlatem platit. To je samozřejmě nadsázka. Jenže když jsem se po třech měsících vrátila, jako bych dostala ránu palicí. Snad to trošku vysvětluje ukázka z mého Slova po návratu domů v roce 1997:
Různí známí podnikatelé mi vyprávějí, jak je kdo podvedl, jak je těžké až nemožné tzv. malé a střední podnikání, protože vše je v rukou velkých „mafií” a že místo podnikání hledají zaměstnání. Známí, kteří jsou někde zaměstnaní mi říkají, jak je to hrozné, že se zdražuje všechno, na co se člověk podívá od bytů přes energii po výrobky.
Banky krachují, protože „někdo” si milióny a miliardy korun „přelil” někam jinam. Nemocnicím hrozí uzavření, protože dluží dodavatelům léků horentní sumy. Zdravotní pojišťovny neplatí. Státní zástupce odmítá nechat soudit mnohé zločince, které Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu tak těžce a složitě konečně s důkazy navrhl na potrestání. Prezident republiky prodává svou půlku paláce Lucerna společnosti, o níž jde řeč, že je prorostlá bývalými estébáky, protože je zřejmě jediná, která má peníze a může zachránit hodnotný kulturní objekt. Katolická církev chce „zpátky” téměř půl Pražského hradu, který by poté mohl třeba také spravovat Vatikán jako hlava této církve, a také by se mohlo se získanými objekty „tržně” nakládat. Premiér republiky řekne veřejně v televizním vystoupení na námitku, že vedle ekonomické transformace tu chybí transformace morálky, že nic takového nevidí.
Nevím, nerozumím tomu, jen čtu noviny, poslouchám lidi a veřejnoprávní televizi...
Tak vidíte rozdíl s dneškem? Ne? Já také moc ne, až na to, že premiérem je skutečný estébák zcela bez skrupulí a prezidentem opilec, lhář a nenávistník, obklopený opět bezskrupulózními přisluhovači.
Ani tomu jaru, které už je v kalendáři, se sem moc nechce… Jen měsíček – jako koblížek mne vzbudil dnes k ránu, když mi koukal do okna. Ten si plán plní. A jaro se určitě taky brzy ukáže, nesmíme ztrácet naději.
Přeji všem čtenářům krásné velikonoce!
Eva Střížovská
(Za obrázkem Lidky Lojdové b udou brzy následovat i další její obrázky a také veselé povídky.)
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad