Mlátičku z Národní nechceme!

Marina Hofmanová (Hužvárová)

„Můžete mi říct, kam všichni jdete?“ zeptala se mě paní, kterou rozhodil proud lidí rychle se pohybující pražskou Jungmannovou ulicí. „Od Zlatého kříže se už na Václavské náměstí nedá projít, Myší díra je zavřená, tak to musíme na Václavák oběhnout tudy. “ dozvěděla se.

 

Jestliže se na Národní třídě sešly stovky lidí, na Václavském náměstí už jich byly tisíce. A podobně i v další desítce českých měst lidé všech generací vyjádřili své znechucení tím, že byl do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů zvolen člověk, který před 29 lety mlátil své spoluobčany a dodnes mu to připadá správné. Je naprosto absurdní, že dnes takového člověka vůbec můžeme mít ve vládě!

 

Bývalý esenbák Zdeněk Ondráček má hroší kůži, ničeho nelituje. Spolu s naší vládnoucí garniturou jistě nemohl přehlédnout naštvané demonstranty pozvedající symbolické „ne-obušky“ z papíru. Ještě než začaly svítit ve tmě, probleskovaly už zprávy, že chce Babiš Ondráčka odvolat. Ale nejde jen o Ondráčka…

Ačkoli mělo protestní shromáždění v prvé řadě docílit nové volby předsedy Stálé komise pro kontrolu činnosti GIBS, lidé demonstrovali znechucení nad celkovou erozí politické kultury v České republice a nad pokračující normalizací extremistických názorů ve veřejném prostoru, za které rozhodně nenesou odpovědnost jen komunisti.

Organizátoři se zároveň vymezují proti snaze těch, kteří se na tomhle trendu sami podíleli, přivlastnit si protest a „svézt“ se na ohlasu akce. Zdůrazňují, že akce nebyla spojená s žádnou politickou stranou.

 

Občanský protest v pondělí 5. března měl dost velkou sílu na to, aby už konečně politická garnitura pochopila, že jsou lidé ze současného plíživého návratu totalitních praktik znechucení. A jak jsem měla možnost mezi demonstranty kolem sebe slyšet, jistě nebude poslední, pokud politici nezačnou naslouchat těm, které mají reprezentovat.

 

Bližší informace a videosestřih z demonstrace najdete např. zde.

A k přečtení také doporučuji příběh psovoda, který narozdíl od Ondráčka v listopadovém dění roku 1989 odmítl rozhánět lidi proto, že chtěli vyjádřit svůj názor zde.

 

Our English speaking readers could find the news about a very recent demonstration against current political situation: Czech protesters inflamed by police role for Communist MP.


Text a foto Marina Hužvárová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012