Vražda novináře

Eva Střížovská 2 2018 Aktuality česky

Na Slovensku byl v pondělí zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak. V mladém věku 27 let a spolu se svou snoubenkou. Je to příšerné, tak jako jsou u nás příšerná období z minulosti dávnější či nedávné, kdy se lidé zabíjeli v první a druhé světové válce, kdy komunisté po svém puči vraždili nevinné lidi včetně žen (viz Milada Horáková), či když po tzv. Sametu házeli zločinci nepohodlné svědky svých činů do Orlické přehrady. A vesele to pokračuje i v současnosti. Naše média například mlčí o tom, kolik obětí bylo na cestě Agrofertu k mamonu. A to slovenská tedy ne. Dnes tam vyšla reportáž toho mladého nebojácného novináře, která zřejmě byla příčinou jeho smrti.

Zde je z ní úryvek:

Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky

Toto je posledná reportáž nášho kolegu Jána Kuciaka, na ktorej pracoval. Článok nestihol dokončiť a zverejniť, pretože ho aj s jeho partnerkou zavraždili.

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk

Aktuality.sk v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz, talianskou novinárskou organizáciou IRPI (Investigative Project of Italy) a medzinárodnou organizáciou OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) zmapovali, ako sa ľudia z okolia 'Ndranghety udomácnili na Slovensku

Chápadlá až na úrad vlády

O niekoľko mesiacov neskôr si pre Cinnanteho prišli talianski policajti. Dôvodom bolo pašovanie zbraní do Talianska – pre mafiánskeho bossa Guirina Ionu.

I on bol bossom klanu Belvedere Spinello, ktorý je jednou z vetiev ekonomicky najsilnejšej talianskej mafie súčasnosti – 'Ndranghety.

Slovenská vláda v pondělí vypsala odměnu milion eur (přes 25 milionů korun) za informace, které pomohou odhalit vraha či vrahy novináře a jeho přítelkyně. Policie za nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře označila jeho investigativní práci.

Premiér nechce vyvodit žádné důsledky ani vůči tajemníkovi bezpečnostní rady slovenské vlády Viliamu Jasaňovi ani své hlavní poradkyni Márii Troškové, kteří jsou podezřelí z kontaktů na italskou mafii působící na východním Slovensku.

Premiér nechce…

Ještě jsem  neslyšela od nějakého politika (kromě mladého a původně naivního Stanislava Grosse, který, když umíral na těžkou nemoc, se omluvil lidem, kterým ublížil, že by něčeho litoval. Je to až k smíchu, kdyby to nebylo k pláči, jak se dnes politici rvou o křesla a o prachy. Jak lžou a kradou. Milión eur dají tomu, kdo odhalí…co? Chapadla budou rozdávat?

Jak trpce směšné!

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012