Norsko

-red- 2 2018 Naši ve světě česky

Česko-norské fórum v 90. čísle časopisu Tsjekkisk-Norsk Forum informuje o  putovní výstavě připomínající osobnost Milady Blekastadové.  Výstava s názvem Neviditelný most  se věnuje ženě, která se zásadním způsobem zasadila o rozvoj   česko – norských kulturních vztahů.

Milada Blekastadová se narodila před sto lety jako vnučka nakladatele Františka Topiče.  Prostředí, ve kterém vyrůstala, plné noblesy, vzdělanosti i umění, ji velmi ovlivnilo.

Od šestnácti let žila v Norsku, provdaná za norského malíře Hallvarda Blekastada.  Matka sedmi dětí byla obdivuhodně aktivní žena – stala se překladatelkou, spisovatelkou, publicistkou a propagátorkou české literatury. Norským čtenářům představila významná díla české literatury 20. století - Karla Čapka, Ivana Klímy, Milana Kundery, Ludvíka Vaculíka i Václava Havla.

Milada Blekastadová třicet let působila v Ústavu slovanských a baltických studií na Univerzitě v Oslu. Specializovala se na život a dílo Jana Amose Komenského, o němž napsala disertační práci.  \Podporovala československý disent. V roce 1997 obdržela od  prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy za celoživotní práci. Jak si sama přála, je dnes pohřbena v rodinné hrobce Topičových na pražských Olšanech.

Výstavu zaštítila Akademie věd ČR a velvyslanectví České republiky v Norsku a Norského království v ČR. Spolu s výstavou se koná mnoho  doprovodných akcí  - sledujte webové stránky miladablekastad.com.

 

foto Milada Blekastadová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012