Ladislav Sitenský: PERUŤ 312

Venda Šebrlová 2 2018 Knihy česky

 

Ve výstavní síni slavné Lucerny bylo plno, i když málokdo z nás si pamatoval letadla na nebi II. světové války. Ale známe jméno Sitenský! Kniha s jeho legendárními fotografiemi byla před 70 lety (ne, to není překlep!) připravena k distribuci už na jaře 1948. Jenže po komunistickém puči byl celý náklad knihy zničen – až na několik výtisků, které zachránili tiskaři. Po padesátých letech se objevila maketa knihy, kterou kdosi hodil do popelnice v Českých Budějovicích.

 

Odbornou revizi textů autora provedl vojenský historik Jiří Rajlich, který však pracoval velmi ohleduplně a zanechal např. původní tehdejší gramatiku. Redakce na knize pracovala od roku 2015, výsledek je ohromující. Jsou tam nejen fotky z bojů, ale také z letiště v době čekání na povel ke startu nebo z návštěvy prezidenta v exilu Edvarda Beneše. Taky snímky ze smutných vánoc, pohřbu, zničeného Londýna... A slavného  návratu vojáků a vojaček domů.

 

Křest knihy a otevření výstavy ozvláštnila kromě Sitenského vnučky Adély Kándlové i současná válečná reportérka a fotografka Lenka Klicperová, která se vyznala z obdivu ke statečnosti i mistrovství autora. (Mají podobnou jednu fotku: mezi Sitenského fotografiemi je i snímek rt. Šloufa s „perutní“ kočičkou, ona má zase stejně postavený snímek ruského vojáka se štěňátkem. To ovšem tenkrát nevěděla!)

 

Velkoformátové fotky nevšední zajímavosti i knihu ocenila také Milena Grenfell-Baines (zachráněná za války sirem Wintonem), dcera letce RAF. Chyběl mi tam nejvyšší zástupce ministerstva obrany (ovšem to už byl M. Stropnický odvolán a K. Šlechtová ještě ministryní nebyla), dva zástupci českých letců ve slavnostních uniformách však na vernisáži svým předchůdcům čest vzdali.

 

Tuto mimořádnou knihu vydala Mladá fronta.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012