Stalo se v lednu 2018... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 2 2018 Aktuality česky

 

Celý leden byl poznamenaný předvolební kampaní a dvoukolovými volbami českého prezidenta. Výsledek přivedl do stavu opilosti mnohé z nás - alkohol dával alespoň na pár hodin zapomenout, co nás čeká dalších pět let. No, možná že ne celých pět... Ovšem v rámci objektivity připomínám, že polovina lidí pila na vítězství... Na oslavný mejdan se k Zemanovi vetřel i Klaus st. a celý šťastný se nechal fotografovat. U dvou největších sázkových kanceláří prosázeli lidé 230 mil. korun! U Fortuny vyhrál jeden šťastlivec 4,2 mil. korun za vsazených 2,2 mil.!

 

Večer 1. ledna připomněly ohňostroje, že před 25. lety poprvé slavila nový rok samostatná Slovenská i Česká republika. Hlavními vyjednávači byli tehdy premiéři Mečiar a Klaus.

 

Bývalý ministerský předseda a nynější poslanec Bohuslav Sobotka se po prohraných volbách přestěhoval do jihomoravského Vyškova. Koupil si v omšelém domě bytovku za 2,2 mil. korun. Chce se zapojit do práce okresní organizace ČSSD, což místní partajníky moc nenadchlo.

 

Z Vatikánu se domů vrátí ostatky kardinála Josefa Berana, pronásledovaného nacisty i komunisty. Po své smrti v roce 1969 byl jako jediný Čech pohřben ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu. V dubnu bude uložen do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

 

K dramatickému střetu došlo mezi zastupiteli Prahy 6 a ruským velvyslanectvím. U sochy maršála Koněva v Bubenči by měla být umístěna informační tabule, kde budou připomenuty nejen jeho zásluhy za II. sv. války, ale i jeho negativní postoj vůči nám za okupace v srpnu 1968.

 

Státní opera Praha oslavila 130 let. Původně patřila uměnímilovným Němcům, po roce 1945 se stala českou operní scénou.  Novorenesanční budova prochází masivní rekonstrukcí (za 858 mil. korun), která má být  dokončena koncem roku 2019.

 

Do konce letních prázdnin bude staroměstský orloj v restaurátorských dílnách. Tam mu vrátí původní vzhled a mechaniku ze 60. let 19. století. Na fotkách turistů tak budou chybět čtyři venkovní dřevěné sochy a vnější pohyblivý ciferník s gotickými číslicemi (tzv. čtyřiadvacetník). Nové budou kalendárium, malba astrolábu a dvířka apoštolů.

 

Z NHL se domů vrátila hokejová legenda Jaromír Jágr.

 

Žili jsme v panické hrůze, jak e-recepty zkomplikují náš život. Zbytečně. Kdo chce, může si nechat poslat recept mailem a vytisknout si čárový kód. Pak rovnou do lékárny. Ovšem papírové recepty píšou lékaři i dál na papír.

 

Nejen Slováci, ale také Češi upřímně oplakali smrt herce Mariána Labudy (73). Fantastický filmový a divadelní herec, vypraveč a šarmantní člověk bude u nás navždy spojen s postavou řidiče Pávka v Menzlově filmu Vesničko má středisková. Na poslední cestě jej přišel doprovodit i vynikající  maďarský herec János Bán, představitel Otíka.

Tragicky zahynul herec Jakub Zedníček (27), který působil v Městském divadle Brno.

Zemřel divadelník Karel Makoj (70), ředitel a umělecký šéf loutkového divadla Minor.

Odešla operetní zpěvačka Dagmar Rosíková (92), která skoro půl století působila v pražském Karlínském divadle.

V Londýně zesnul jeden z posledních čs. veteránů druhé světové války Ivan Otto Schwarz (94). Byl střelcem posádky bombardéru 311. perutě, která patřila pod britské letectvo (RAF).

Zemřel tanečník a choreograf Pavel Veselý (80), proslulý především díky  představením Laterny Magiky.

 

Pražské mosty jsou v děsném stavu. Doslova z hodiny na hodinu byl uzavřen pro tramvaje i autodopravu vysoce frekventovaný Libeňský most. Celkem je ve městě ve velmi špatném stavu 23 mostů, celkem v republice je ve stavu havárie 96 mostních objektů!

 

A  tradiční dobrá zpráva na konec: padla hranice, určující nástup k obecní policii od 20 let. Mohou k ní nastoupit už osmnáctiletí maturanti, zbraň mohou nosit strážníci starší 21 let. U nás, blízko stadionu Slávie ve Vršovicích, je při každém důležitějším zápase takový zmatek, že tam bývají i policisté na koních! Takže doufám, že městskou policii uvidíme i v tramvajích, kde podnapilí fanoušci už před zápasem provokují k rvačce i poklidné seniory a puberťáky.

 

Přeji vám všem, abyste zimní prázdniny svých dětí a vnuků přežili ve zdraví a pozor na chřipkovou epidemii!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012