Jihočeský muzikál Kronikáři na CD

Marina Hofmanová (Hužvárová) 2 2018 Kultura česky

Muzikál Kronikáři neboli zběsilý průlet lidskými dějinami označují jihočeští divadelníci za důležitý počin. V historii Jihočeského divadla v Českých Budějovicích totiž vznikl poprvé zcela originální autorský muzikál, k němuž se spojily všechny čtyři soubory, které toto divadlo zastřešuje.


Rodinný muzikál postavila trojice autorů na příběhu čtrnáctiletého kluka, který se při pátrání po tátovi noří pěkně hluboko do historie - a diváci pochopitelně s ním. Zmíněné autorské trio tvoří skladatel David Hlaváč, scénárista David Košťák a textařka Helena Kebrtová. Kronikáři jsou k vidění již od loňského roku a těší se velkému zájmu publika. Však to také byli diváci, kteří iniciovali , aby se muzikál nahrál i v rozhlase.

 

Nyní tedy vyšlo úplně nové CD s hudbou z inscenace pod shodným názvem Kronikáři a s podtitulem Stručné dějiny světa v muzikálu.

K nahrávce, kterou pořídilo studio Českého rozhlasu v Českých Budějovicích, se sešli sólisté opery, herci Malého divadla se sborem a orchestrem opery Jihočeského divadla pod taktovkou dirigenta Pavla Trojana.

Ve vydavatelství Supraphon jsou pro zájemce k dispozici mimo zmíněného CD i další digitální formáty tohoto nového hudebního kompletu 18 skladeb.

 

 

Jihočeské divadlo v Českých budějovicích


Využijme příležitosti a připomeňme si rovnou také dlouhou tradici českobudějovické divadelní scény.

Mnozí diváci možná netuší, že umělcům tleskají v místě původního skladu piva. Poté tu vyrostlo divadlo německé. Ovšem před dvěma sty lety se v místě pilně stavělo, aby mohla v roce následujícím, přesně 26. 12. 1819, veřejnost vstoupit do nové budovy divadla v Českých Budějovicích.

První česká hra se v ní odehrála před 180 lety (1838) a teprve v roce 1919 tu zahájilo činnost Jihočeské národní divadlo.

V současné době má Jihočeské divadlo čtyři samostatné umělecké soubory (činohru, operu, balet a Malé divadlo). Během letních měsíců herci také pravidelně účinkují před unikátním otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, od jehož založení letos uplyne 60 let.

 

Na snímku z pražského Studia 1 představují nový hudební nosič s Kronikáři (zleva) skladatel David Hlaváč, vedoucí programu Českého rozhlasu České Budějovice Petr Meškán a ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Text a foto Marina Hužvárová

 

V uvedených odkazech najdete teaser a album na Supraphonline.

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012