Staronový prezident – a co dál?

Odmítli jsme změnu, kterou nabízel slušný člověk, a preferovali jsme demagoga, ješitu, zákeřníka a lháře. Doufala jsem, že už začne pomalu balit kancelář na Hradě a v Lánech. Doufala jsem, že bude mít starosti s uplatněním svých poradců (a že pro ně zařídí Institut, jako to udělal Klaus). Doufala jsem, že od jara začne objímat stromy na Vysočině a na nafukovacím člunu odvesluje do politického zapomnění.
Ale zvolili jsme Zemana. Jeho státnických hodnot si váží ruský a čínský prezident - ti mu blahopřáli mezi prvními. Rossijskaja Gazeta napsala, že Zeman chrání českou identitu proti Bruselu a Washingtonu. Pamatujete si, jak naši identitu chránila spojenecká vojska před padesáti lety? Teď už se v Evropě nebojuje tanky, ale udělováním čestných doktorátů neznámých univerzit na Urale.
Názory na průběh předvolebních veřejných i skrytých bojů rozdělilo náš národ. V neděli v rámci komentářů zazněla i věta: volili jej mj. staří lidé. Vždyť on je na tom chudinka stejně jako my! Pajdá, klepe se, nikdo o něj nestojí. Sorry jako... ale stojí o něj 51,36% voličů! Např. v okruhu mých známých jich několik nešlo volit: Zemana nechtěli a změny se báli. Patří tedy mezi těch 152 tisíc, kteří nám „pomohli“ prohrát.
A tak hlavními nepřáteli staronového prezidenta zůstávají pánové Becher a Jelínek.
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad