Cesta ke skutečné demokracii

Slovo demokracie se vyskytuje ve sdělovacích prostředcích, veřejných diskusích a jinde po desítkách a stovkách. Naprostá většina občanů považuje za samozřejmost, že demokracie je nynější systém založený na vládě stran a že nic lepšího nemůže existovat. To je gigantická lež a klam.
Jak jsem psal v článku „Zánik stran“ uveřejněném v časopise Nový Polygon č. 5, vláda stran systematicky znetvořuje preference občanů a dává moc do rukou politických elit. Skutečná demokracie musí být založena na těchto principech:
1. Vláda stran, ať jedné nebo několika, není demokracie.
2. Skutečná demokracie musí být založena na ústavě napsané představiteli řadových občanů bez návaznosti na politické strany a pak schválené v referendu.
3. Volby do parlamentu se musejí konat v jednomandátových volebních obvodech bez ohledu na to, zda je zvolený kandidát členem nějaké strany nebo ne.
4. Členové vlády musejí být politicky neutrální odborníci v příslušném oboru.
5. Kterýkoli zvolený reprezentant musí být kdykoli odvolatelný, odhlasuje-li to ad hoc referendum v příslušném obvodu.
Tyto principy klíčí pod povrchem establishmentu ve všech vyspělých západních zemích.
V roce 1998 byla v Příbrami uspořádána mezinárodní konference o přímé demokracii pod předsednictvím amerického profesora politické vědy Theodora Beckera. Přijeli účastníci ze všech světadílů kromě Afriky, dokonce i z Japonska a Jižní Koreje. Jeden z účastníků byl bývalý americký senátor Mike Gravel, který kdysi podrazil nohy prezidentu Nixonovi v aféře Watergate. Na konferenci prohlásil, že toto je první taková konference v dějinách lidstva. Přijel pak za mnou přijel do Švédska a strávili jsme celé odpoledne diskusí o politice. Shodli jsme se ve všem. Příbramská konference postavila české hnutí na špičku světového vývoje ke skutečné demokracii.
Západní svět stojí na předělu politického vývoje od vlády organizací manipulujících anonymní masy voličů k vládě řadových občanů jako jednotlivců. I když tento nový systém využije zpočátku jen menšina občanů, bude to nesrovnatelně lepší demokracie, než jakou může kdy být vláda stran zaměřující se hlavně na výhru v příštích volbách a zanedbávající dlouhodobá nebezpečí pro celé lidstvo – ekologické, klimatické a náhodně nebo omylem rozpoutanou jadernou válku… Zabezpečení lidstva proti těmto hrozbám je možné jen přenesením moci a spolupráce na úroveň řadových občanů, jimž jde více o budoucnost jejich potomstva, než o hrabání zisků do vlastních kapes.
Jiří Polák
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad